11 najzdrowszych przypraw na świecie – używaj ich codziennie a będziesz zdrowsza

Przyprawy to wysuszone części roślin o wyjątkowych właściwościach organoleptycznych oraz zdrowotnych. Głównym celem ich stosowania jest podnoszenie jakości potraw – przez wzbogacanie ich smaku oraz aromatu. Wśród dziesiątków dostępnych na rynku przypraw, jest przynajmniej 11, których stosowanie jest nie tylko korzystne dla Twoich kubków smakowych, ale i zdrowia! Stwórz 11 pojemniczków na przyprawy z ładnymi etykietami i ustaw w łatwo dostępnym miejscu to, co powinnaś dorzucać do ulubionych dań, zup, mięs, deserów i koktajli!

Ranking ORAC – co to takiego?

ORAC to inaczej Oxygen Radical Absorbance Capacity, czyli zdolność pochłaniania reaktywnych form tlenu przez przeciwutleniacze zawarte w produktach spożywczych. Mówiąc prościej – ORAC to wskaźnik, który określa jak bardzo silnym antyutleniaczem jest dany produkt. Im wyższe ma właściwości przeciwutleniające, tym lepiej chroni organizm przed nowotworami, a także przed procesem starzenia się organizmu! Przyprawy zdecydowanie dominują w rankingu ORAC, ponieważ w stosunkowo niewielkiej ich objętości dodawanej do potraw skumulowana jest bardzo wysoka moc przeciwutleniająca!

Oto 12 przypraw, które mają najsilniejsze działanie przeciwutleniające:

Goździki

Bardzo lubiana w kuchni staropolskiej przyprawa, która nadaje typowo korzenny aromat grzańcom, pieczeniom mięsnym, czy herbatom. Mają działanie lekko znieczulające, dlatego zaleca się ssanie goździków w przypadku bólów zęba. Ta przyprawa dominuje w rankingu ORAC! Nadziewanie mięsa goździkami lub picie z ich dodatkiem grzanego wina nie tylko podnosi ich walory organoleptyczne, ale przede wszystkim – odmładza i chroni przed nowotworami!

Oregano

To jedna z najważniejszych przypraw kuchni włoskiej o charakterystycznym intensywnym zapachu. Trudno sobie wyobrazić włoską pizzę bez oregano – dlatego nie warto go żałować!

Tymianek

Zarówno świeży, jak i suszony nie powinien być stosowany w zbyt wielkiej ilości, gdyż zawiera tymol, który może mieć działanie toksyczne. Ma dość ostry, ale przyjemny i ciepły aromat, dlatego najczęściej wykorzystuje się go w kuchni do doprawiania dziczyzny, drobiu i ryby. W mieszankach często występuje w kompozycjach z natką pietruszki lub czosnkiem. Nie należy go jednak łączyć z majerankiem! W skali ORAC w naszym rankingu zajmuje zaszczytne 3. miejsce!

Cynamon

To najpopularniejsza z przypraw korzennych o słodkim, odurzającym zapachu. W dużych ilościach może mieć działanie rozgrzewające, dlatego chętnie sypie się sproszkowany cynamon do grzańców, herbat, czy zimowych wypieków. W polskiej kuchni jest wręcz standardem – w końcu trudno sobie wyobrazić szarlotkę bez cynamonu! To również jeden z najsilniejszych antyoksydantów, więc jedz szarlotkę bez wyrzutów sumienia!

Rozmaryn

To zioło o charakterystycznie ostrym, odurzającym aromacie wspaniale komponuje się z pieczonymi ziemniaczkami i potrawami mięsnymi. To również jeden z najsilniejszych oksydantów w skali ORAC. Jeśli lubisz kuchnię francuską, to Twoje potrawy warzywno-mięsne oraz rybne powinny mieć delikatny posmak rozmarynu, który jest dominujący w kuchni tego regionu.

Kurkuma

Zwana także ostryżem, to korzeń przypominający z zewnątrz imbir, jednak o dużo bardziej intensywnym, żółtym zabarwieniu. Tę żółtą barwę wykorzystuje się mieląc kurkumę na proszek i dodając do niektórych zup, sosów i dań głównych, przede wszystkim w celu nadania im odpowiedniej barwy. Kurkumina zawarta w tym korzeniu to szalenie silny przeciwutleniacz, stojący wysoko w rankingu ORAC. Jest jednak bardzo słabo wchłaniana – dlatego najlepiej spożywać ją w towarzystwie piperyny, czyli łącząc kurkumę z pieprzem. Stosowana regularnie kurkuma wpływa na układ nerwowy, zapobiegając zmianom w przebiegu choroby Alzheimera, czy wspomagając leczenie depresji albo chorób mózgu!

Ziele angielskie

Bardzo aromatyczne kulki o nieco kwaskowatym posmaku doskonale wzbogacają smak i aromat wywarów mięsnych i warzywnych. Trudno więc sobie wyobrazić dobrą, polską zupę bez ziela angielskiego. Kilka kulek tej przyprawy wrzuconych do barszczu ukraińskiego pozwala wzbogacić zupę o przeciwutleniacze!

Majeranek

O charakterystycznym ostrym aromacie jest doskonale znaną nam przyprawą. Wykorzystuje się ją głównie w potrawach z dodatkiem fasoli i grochu – do zup, fasolki po bretońsku, past z fasoli. Wynika to z działania neutralizującego powstawanie wzdęć po spożyciu tych potraw. Delikatne doprawienie żurku czy grochowej majerankiem pozwoli też zyskać na właściwościach antyutleniających tej przyprawy!

Kakao

Kto z nas nie lubi czekolady, czy mięciutkiego brownie! Niektórzy wręcz nie wyobrażają sobie zaśnięcia bez wypicia kubka kakao lub gorącej czekolady na dobry sen. I bardzo słusznie, bo desery przygotowywane z surowego kakao ciemnego wysokiej jakości mogą się bardzo przysłużyć naszemu zdrowiu! Kakao ma wysoki wskaźnik ORAC, a ponadto zawiera dużą dawkę magnezu wpływającego korzystnie na układ nerwowy i mięśniowy!

Liść kolendry

To dość specyficzna przyprawa, często wykorzystywana w kuchni francuskiej. Ma dość mdły smak i aromat, często kojarzony z silnymi perfumami, lub aromatem mydła. Jeśli akceptujesz tę specyficzną przyprawę, pozwól sobie od czasu do czasu na ulubioną warzywną zapiekankę z jej dodatkiem – ma sporo antyutleniaczy!

Bazylia świeża

Bazylia ze swoim delikatnym smakiem i aromatem, jest flagową przyprawą kuchni włoskiej. W postaci delikatnych zielonych listków często dodawana jest do pizzy, makaronów, letnich kanapek i różnych potraw. Jej ulubionym towarzystwem są pomidory! Bazylię hodowaną w doniczce na parapecie możesz śmiało dorzucać do wszystkich potraw w stylu włoskim. W ten sposób zyskasz nie tylko na smaku i aromacie, ale też na wartościach przeciwutleniających!

Tych 11 przypraw powinno się znaleźć w Twojej kuchni – bez nich Twoje potrawy będą ubogie, a także nie zapewnisz sobie odpowiedniej podaży jednostek ORAC! Specjaliści zalecają, by spożywać ich od 3000 do 5000 jednostek dziennie! Różnorodna dieta bogata w przyprawy różnego rodzaju to dobry sposób, aby zapewnić sobie młodość i zdrowie!

Damian Wiatrowski

Cześć jestem Damian, dzięki zdrowemu odżywianiu udało mi się pokonać wiele problemów zdrowotnych, między innymi problemy z jelitami, tarczycą i wątrobę. Kliknij w globusik a dowiesz się jak odzyskałem zdrowie.

Recent Posts

Tych 10 przepisów keto sprawi, że zapomnisz o węglowodanach! Sprawdź, jakie to łatwe!

Szukasz inspiracji, jak urozmaicić swoją dietę ketogeniczną? Oto dziesięć wyjątkowych przepisów, które nie tylko są…

38 minut ago

Przygotuj Się na Pyszność – 10 Niesamowitych Przepisów na Golonkę, Które Musisz Znać!

Czy szukasz nowych inspiracji na tradycyjne danie, które zachwyci każdego miłośnika mięsnych smakołyków? Przygotowaliśmy dla…

22 godziny ago

Jak zacząć dzień jak mistrz? Oto 6 przepisów na super śniadania!

Rozpocznij każdy dzień z energią dzięki naszym sześciu starannie wyselekcjonowanym przepisom na pyszne i zdrowe…

1 dzień ago

Zaskocz swoją rodzinę tymi niesamowitymi i zdrowymi śniadaniami!

Rozpocznij każdy dzień od energetycznego zastrzyku dzięki tym sześciu niesamowitym przepisom na zdrowe śniadania! Nie…

1 dzień ago

Ta lista 10 wegetariańskich dań zaskoczy nawet zagorzałych mięsożerców!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak urozmaicić swoją dietę wegetariańską, zachowując przy tym bogactwo smaków i…

1 dzień ago

Ryżowa Rewolucja: 6 Smakowitych Przepisów na Obiady, Które Uwielbiają Wszyscy!

Gotowy na kulinarną podróż pełną smaku i inspiracji? W tym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie…

3 dni ago