1. Po przebudzeniu.

Wypij jedną szklankę wody po przebudzeniu, aby aktywować narządy wewnętrzne. Woda wspiera nerki oraz wątrobę tym samym pomaga usunąć toksyny zgromadzone w ciele po nocnej regeneracji.

2. Przed posiłkiem

Wypij jedną szklankę wody na 30 minut przed posiłkiem, aby pomóc w trawieniu (pobudzenie enzymatyki) Mitem jest, że nie można popijać podczas posiłku, żołądek posiada bufor kwasu solnego, zawsze gdy znajduje się więcej wody-pokarmu w żołądku. Ściany żołądka aktywują wydzielanie większej ilości kwasu solnego do trawienia. .

3. Przed i w trakcie nauki

Pomaga w optymalnej pracy mózgu na poziomie neuronalnym, potrafimy się łatwiej skupić i nie mamy efektu zamglonego umysłu.

4. Przed i w trakcie treningu

Szacuje się, że odwodnienie na poziomie 2-3% może wpłynąć na naszą wydajność tlenową nawet do 10-20%. Zaobserwowano również spadek wydajności mięśniowej, słabo nawodnione mięśnie to większe ryzyko kontuzji.

5. Przed kąpielą

Wypij jedną szklankę wody przed kąpielą, aby obniżyć ciśnienie krwi, aby jeszcze bardziej zrelaksować ciało i poczuć odprężenie.

6. Przed snem

Wypij jedną szklankę wody na godzinę przed snem, aby uzupełnić utratę płynu, która może zaobserwować podczas snu. Podczas snu wydalamy spore ilości wody przez skórę i budzimy się w stanie delikatnego odwodniania.

 

Jedno z badań przeprowadzonych u kobiet wykazało, że utrata płynu na poziomie 1,36% po wysiłku wpłynęła na pogorszenie nastroju i koncentracji oraz zwiększenie częstości występowania bólów głowy.
🔬 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22190027
☝ Inne badania pokazują, że łagodne odwodnienie (1-3% masy ciała) spowodowane wysiłkiem lub ciepłem może zaszkodzić wielu innym aspektom funkcjonowania mózgu
🔬 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14681710
☝ Łagodne odwodnienie może również negatywnie wpływać na sprawność fizyczną, prowadząc do zmniejszenia wytrzymałości 🔬 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14681709
☝ Istnieje wiele twierdzeń, że zwiększone spożycie wody może zmniejszyć masę ciała poprzez zwiększenie metabolizmu i zmniejszenie apetytu. Według dwóch badań, picie 17 uncji (500 ml) wody może przejściowo do 90min zwiększyć metabolizm o 24-30% 🔬 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14671205
☝ Naukowcy oszacowali, że picie 68 uncji (2 litry) w jeden dzień zwiększyło zużycie energii o około 96 kalorii dziennie.
☝Picie wody około pół godziny przed posiłkiem może również zmniejszyć liczbę kalorii, które konsumujesz, szczególnie u osób starszych 🔬 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18589036