Ashwagadha (witania ospała,withania somnifera) to dorastający do 150 cm, pochodzący z terenów Indii krzew, którego korzeń oraz owoce służą jako surowiec do produkcji ekstraktów. Właściwości prozdrowotne tej rośliny od paru tysięcy lat z powodzeniem są wykorzystywane w medycynie ajurwedyjskiej, gdzie witania ospała jest sklasyfikowana jako środek tonizujacy. Współcześnie ekstrakty z tej rośliny są powszechnie stosowanym suplementem o działaniu adaptogennym – pozytywnie wpływającym na reakcję fizyczną oraz psychiczną organizmu na stresory. Ponadto zawarte w witanii ospałej substancje aktywne posiadają właściwości wspierające układ immunologiczny, układ nerwowy czy regulujące układ hormonalny.

Ashwagandha swojej popularności nie zawdzięcza ładnej nazwie czy marketingowi, bo przecież czy 2-3 tysiące lat temu w ajurwedzie stosował ktoś reklamę? Właściwości jakimi dysponuje ta roślina stawiają ją na pierwszym miejscu wśród “adaptogenów” oraz suplementów wspierających codzienne funkcjonowanie.

Na kod: motywator zniżka -8% na najlepszą  Ashwagandhe  na naszym rynku

STRES

Ashwagandha redukuje poziom kortyzolu, odczuwanego stresu oraz symptomów depresyjnych, co pokazało badanie na 64 osobach prowadzone przez 60 dni. Wyniki tego eksperymentu pokazują, że przyjęcie dawki 600 mg dziennie ekstraktu z Ashwagandhy spowodowało znaczny spadek poziomu kortyzolu we krwi – blisko o 30%. Osoby biorące udział w badaniu w swoich kwestionariuszach jednoznacznie sugerowały także, że podczas przyjmowania ekstraktu z witanii ospałej poziom odczuwanego przez nich stresu zmalał o 44%!

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3573577/

TESTOSTERON I WYNIKI SPORTOWE

Przez 8 tygodni 29 mężczyzn przyjmowało 600 mg ekstraktu z Ashwagandhy, a celem tego badania było określenie wpływu stosowania tej rośliny na poziom testosteronu oraz wyniki siłowe w testach oporowych. Wszystkie parametry takie jak: siła mięśni, wielkość mięśni, poziom tkanki tłuszczowej, regeneracja oraz poziom testosteronu znacznie poprawiły się podczas 8 tygodniowego eksperymentu w porównaniu z grupą przyjmującą placebo, co jednoznacznie wskazuje na pozytywny wpływ zastosowania tej rośliny przez osoby chcące zadbać o prawidłowy poziom testosteronu oraz poprawić swoje wyniki sportowe. Kolejne badanie, tym razem na profesjonalnych kolarzach pokazało, że 1000 mg ekstraktu z Ashwagandhy podawane przez 8 tygodni powoduje wzrost wydolności sercowo-naczyniowej w testach wysiłkowych.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26609282

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/23326093/

TYLKO DLA MĘŻCZYZN?

Z dobrodziejstw Ashwagandhy z powodzeniem mogą także korzystać Panie!

W badaniu 25 kobietom podawano 600 mg ekstraktu z Ashwagandhy na dobę przez 8 tygodni, a celem tego badania było określenie wpływu zastosowania ekstraktu z tej rośliny na funkcje seksualne u zdrowych kobiet. Wyniki tego badania wskazują na poprawę parametrów określających zadowolenie z życia seksualnego, w tym libido.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26504795

REDUKCJA MASY CIAŁA

Osoby narażone na znaczną ilość stresu często borykają się z problemem nadmiernej masy ciała, a jest to spowodowane wysokim poziomem kortyzolu, insulinoopornoscią i częstą chęcią podjadania. Obniżenie poziomu kortyzolu oraz poprawa samopoczucia dzięki zmniejszeniu odczuwalnego stresu może znacznie przyczynić się do utrzymania prawidłowej masy ciała. W kwestii redukcji masy ciała duże znaczenie odgrywają także hormony tarczycy, których niedobór może skutkować wzrostem masy ciała. Ashwagandha posiada właściwości optymalizujące działanie tarczycy – stabIlizuje poziom TSH, zwiększa poziom hormonu T4, z którego organizm wytwarza T3 – aktywny fizjologicznie hormon tarczycy.

Ponadto w badaniu in vivo stwierdzono, że ekstrakt z tej rośliny przyczynia się do zwiększenia insulinowrażliwości oraz stabilizacji poziomu cukru we krwi.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/18346053/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28829155

NEUROPRZEKAŹNIKI I SEN

Ashwagandha, a właściwie zawarte w niej substancje aktywne wywierają pozytywny wpływ na neuroprzekaźniki w mózgu, co skutkuje wzrostem odczuwalnej energii, koncentracji oraz zdolności poznawczych. Ashwagandha działa tonizująco, rozluźniająco oraz pozytywnie wpływa na sen, jednak nie powodując senności. To działanie możemy zawdzięczać obecności glikowitanolidów, które pobudzają receptory GABA – erginczne znajdujące się w mózgu.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/26068424/

JAK STOSOWAĆ ASHWAGANDHĘ?

Właściwości jakie posiada ta roślina przekonują do siebie coraz większą grupę ludzi, lecz niestety większość z nich oczekuje natychmiastowego efektu. Należy pamiętać, że działanie doraźne Ashwagandhy jest znikome, a z pełnego spektrum jej właściwości prozdrowotnych  można skorzystać przy regularnym stosowaniu przez dłuższy czas, który w badaniach często przekraczał 4 tygodnie.

DAWKOWANIE

Standardowe dawki Ashwagandy oscylują w granicach dawek podawanych w przytoczonych badaniach – 600-1200 mg ekstraktu standaryzowanego na dobę. Oczywiście należy pamiętać o tym, że zarówno dobór suplementów jak i ich dawkowania powinien być indywidualny.

KTÓRĄ ASHWAGANDHĘ WYBRAĆ?

Ilość dostępnych suplementów zawierających w swoim składzie ashwagandhę jest ogromna i nie łatwo jest dokonać wyboru. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na to czy jest to suszony korzeń, zwykły ekstrakt czy ekstrakt standaryzowany. Oczywiście najlepszym wyborem będzie ekstrakt standaryzowany z analitycznie opisaną tabelą składu substancji aktywnych, tak jak ma to miejsce w produkcie Supplife – Ashwagandha 600 mg. Na etykiecie mamy wyszczególnione aż 3 standaryzacje – na zawartość witanolidów, witaferyny A oraz alkaloidów, co gwarantuje obecność tych związków w produkcie, a w konsekwencji czego, pełne spektrum działania.

Na kod: motywator zniżka -8% na najlepszą  Ashwagandhe  na naszym rynku