Czy zmagasz się z mrowieniem w dłoniach i stopach, drżeniem, mgłą mózgową (uczucie poplątania, oderwania lub brak jasności myślenia), lękiem lub depresją? Te i wiele innych tajemniczych objawów, są związane z problemami układu nerwowego. Objawy te mogą być frustrujące, niespójne, a nawet doświadczeni lekarze miewają problemy z postawieniem diagnozy i znalezieniem skutecznej metody leczenia. 

Poniżej szczegółowo omówię objawy sygnalizujące problemy neurologiczne oraz pokarmy i suplementy, które wesprą Twoją walkę o zdrowy układ neurologiczny.

Objawy neurologiczne

Uszkodzenia oraz choroby układu nerwowego nie są w dzisiejszych czasach rzadkością. Tiki, drgawki i skurcze mięśni to typowe oznaki problemów neurologicznych.[su_highlight background=”#ffd512″] W przypadku gdy cierpisz na zawroty głowy, może to świadczyć o stanie zapalnym w obrębie nerwu błędnego spowodowanym neurotoksynami.[/su_highlight] Nerw błędny biegnie od mózgu, przez szyję, obok gardła do klatki piersiowej.

Inne objawy związane z dysfunkcją nerwu błędnego:

 1. palpitacje serca
 2. problemy z przełykaniem
 3. kłopoty z wzięciem głębokiego oddechu.

Niektóre osoby walczą z dolegliwościami kojarzonymi typowo z problemami trawiennymi. [su_highlight background=”#ffd512″]Wręcz czują, że coś „jeździ” im w brzuchu.[/su_highlight] Ten szczególny objaw może być błędnie diagnozowany i wiązany z problemami z trawieniem, lękami lub zespołem jelita drażliwego, ale w rzeczywistości to tysiące wrażliwych nerwów pochodzących z różnych miejsc, takich jak nerw błędny, nerw przeponowy i nerwy kręgosłupa, które łączą się z przewodem pokarmowym, w tym z żołądkiem i okrężnicą. [su_highlight background=”#ffd512″]To, co wydaje się być problemem trawiennym bywa problemem na tle neurologicznym.[/su_highlight]

Czym jest zmęczenie neurologiczne ?

Istnieje również zjawisko neurologicznego zmęczenia. Jeśli czujesz, że wstanie z łóżka wydaje się być  niemożliwe, a głowa zdaje się być nadto ciężka i towarzyszy temu wrażenie otępienia otępienia, możesz cierpieć na poważne przewlekłe zmęczenie,[su_highlight background=”#ffd512″] a dokładnie neurologiczne zmęczenie, którego mogłeś się nabawić od wirusa Epstein-Barr. [/su_highlight] Jednak każde zmęczenie na podłożu neurologicznym nie zawsze ma tak ciężki przebieg. Można doświadczać różnych, łagodniejszych objawów ze strony zmęczenia neurologicznego.

Czasami określenie „neuropatia” zostaje użyte, gdy lekarz nie jest dokładnie pewny, co jest nie tak, ale wie, że dotyczy to nerwów. Lekarze często diagnozują pacjentów cierpiących na neuropatię cukrzycową. Częste przyczyny neuropatii:

 1. długotrwała praca w tej samej pozycji
 2. uraz nerwu w efekcie kontuzji/wypadku
 3. niektóre choroby zakaźne (np. borelioza, AIDS)
 4. alkoholizm
 5. zatrucie ołowiem i innymi substancjami neurotoksycznymi
 6. terapia niektórymi lekami
 7. cukrzyca
 8. półpasiec

Ogromny problem neurologiczny bywa spowodowany przez Epstein-Barr, półpaśca i jego wiele szczepów, które jeszcze nie zostały odkryte. Niezależnie od tego, czy masz Epstein-Barr powodujący fibromialgię lub półpaśca powodującego nerwobóle, Twoim celem jest przywrócenie do zdrowia układ nerwowy. Chodzi o to, aby robić wszystko, co w Twojej mocy, aby go wzmocnić.

Czynniki, których należy unikać

Istnieją różne czynniki odpowiedzialne za dysfunkcje układu nerwowego. Są to głównie:

 1. neurotoksyny
 2. wirusy, takie jak Epstein-Barr, półpasiec, HHV-6 i inne powodujące uwalnianie neurotoksyn.
 3. toksyczne metale ciężkie.
 4. dodatki spożywcze (barwniki, konserwanty…)

Rtęć, aliminium i inne metale ciężkie, takie jak ołów, arsen czy miedź, sieją ogromne spustoszenie w układzie nerwowym.

Wyobraź sobie, że neuron jest niczym strumień, a neuroprzekaźniki to woda tętniąca życiem. Metale ciężkie niszczą zarówno strumień, jak i życie w wodzie. Przy długotrwałym zatruciu metale ciężkie powodują zaburzenia działania neurotransmiterów, prowadząc m. in. do padaczki i zapalenia mózgu.

Są jeszcze inne wyzwalacze, takie jak aspartam, który poważnie uszkadza system neurologiczny, a nawet może wywołać drgawki. I wreszcie stres, który również może mieć poważny negatywny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy.

Wrażliwość na czynniki jest rzeczą indywidualną u każdego. Tym większa, im na więcej czynników jednocześnie człowiek jest narażony. 

Objawy uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego:

 1. zapominanie
 2. plątanina słowna
 3. niepokój bez powodu
 4. dezorientacja
 5. uczucie zakłopotania bez powodu

Podczas odbudowy ośrodkowego układu nerwowego objawy powinny zacząć zanikać; zmniejszy się wrażliwość na pleśń i substancje chemiczne.

Uzdrawianie żywnością

Ważnym faktem, o którym musisz wiedzieć przy uzdrawianiu układu nerwowego i mózgu, jest to, że mózg, ośrodkowy układ nerwowy i nerwy są napędzane przez sole mineralne i glukozę. [su_highlight background=”#ffd512″]Oznacza to, że na Twój mózg i układ nerwowy działają naturalnie słone warzywa i glukoza z owoców! [/su_highlight] Nie daj się zwieść obecnej tendencji, która twierdzi, że mózg potrzebuje tłuszczy. Owszem, potrzebuje, ale nie tylko. Prawda jest taka, że uzdrawiając wszelkie problemy neurologiczne, musisz dostarczać cukrów i soli mineralnych,[su_highlight background=”#ffd512″] ale nie z syropem kukurydzianym, cukrem rafinowanym, i białą solą kuchenną, tylko przez świeże owoce i warzywa.[/su_highlight]

Jakie szczególnie?

 1. czarne jagody
 2. sok z selera
 3. szpinak
 4. sałata
 5. oliwki
 6. wodorosty (takie jak dulse, nori)
 7. oliwki
 8. banany
 9. papaja
 10. maliny
 11. jeżyny
 12. bataty
 13. jabłka
 14. gruszki
 15. mango
 16. ziemniaki

Suplementy działające leczniczo na układ nerwowy:

 • witamina B-12 z adenosylocobalaminą i metylokobalamin
 • witamina B – kompleks
 • Kwas γ-aminomasłowy (GABA)
 • sproszkowany młody jęczmień
 • niektóre herbaty ziołowe, takie jak pokrzywa, melisa, z liści malin