Zanim zacznę swoją interpretację dotyczącą wpływu glutenu na nasze ciało pragnę przytoczyć kilka suchych informacji !

Co to jest gluten?

Gluten to białko występujące w pszenicy – takiej jak:

Kto musi stosować dietę bezglutenową?

Około 1-2 % populacji ma chorobę trzewną, która jest autoimmunologiczną formą nietolerancji glutenu (celiakia). Ci ludzie muszą prowadzić dietę bezglutenową przez całe życie.Są również ludzie, którzy mają różne alergie związane z konsumpcją pszenicy. Eksperci twierdzą, że w tej kategorii znajduje się około 1-6% populacji.

Kolejna rzesza ludzi to ok. 8-10% populacji, które po zjedzeniu pszenicy, głównie gliadyny z pszenicy mają nieswoiste reakcję ze strony przewodu pokarmowego (biegunka, gazy, bóle jelit )

Tak więc jeśli masz jakiś rodzaj nadwrażliwości na glutenu, najlepiej żebyś zastąpił całą pszenicę ziarnami bezglutenowymi. W tym artykule dowiesz się jakie są najlepsze bezglutnowe ziarna, czy dieta bezglutenowa jest zdrowsza oraz jakie korzyści z niej płyną.

Komu jeszcze szkodzi gluten?

Warto pamiętać również, że kwestia prawidłowego trawienia glutenu, leży w naszych jelitach. Im słabsze jelita nadszarpnięte czynnikami środowiskowymi (leki, stres, konserwanty ) tym większe prawdopodobieństwo, że gluten będzie ci szkodzić!

Czy dieta bezglutenowa jest zdrowsza od tej zawierającej gluten?

A może jednak nasz organizm potrzebuje glutenu?

Oczywiste jest, że jeżeli masz chorobę trzewną lub nietolerancję glutenu, to musisz go unikać i całkowicie wyeliminować ze swojej diety. Jednak wiele osób toleruje gluten i przechodząc na dietę bezglutenową traci wiele korzyści z niego płynących, przynajmniej tak twierdzą naukowcy!

Wiele badań pokazuje, że  spożywania glutenu to niższe ryzyko występowania:

Całe ziarna, uprawiane prawidłowo są wolne od ciężkich substancji chemicznych, mogą zawierać wiele witamin i minerałów takich jak:

To w końcu problemem tkwi w glutenie czy brak podstawowych witamin, minerałów i błonnika ?

Istnieje druga strona medalu, rzadko kto wspomina, że większość badań dotyczących wpływu glutenu (najczęściej gliadyna ) na nasze zdrowie dotyczy analizy  głównie produktów bogatych w: błonnik, witaminy z grupy B, kluczowych mikro i makroelementów, które wymieniłem powyżej  i dodatkowo występującej w niej  gluten.

Logiczne jest, że można skomponować jadłospis tak, że nie będzie w niej glutenu a będą wszystkie mikro, makro elementy, błonnik i związki antyoksydacyjne np. flawonoidy.

To nie gluten jest zdrowy tylko błonnik

Kłamstwem jest mowa, że jedzenie glutenu zmniejsza ryzyko występowania cukrzycy typu II. To błonnik zmniejsza to ryzyko a nie gluten, dokładnie tak samo jest z rakiem jelita grubego to nie gluten zmniejsza ryzyko występowania nowotworu tylko błonnik, który odżywia florę jelitową i tworzy bardzo mocny kwas przeciwzapalny – kwas masłowy!

Istnieją także korzyści płynące z diety bezglutenowej

Zmniejszenie objawów związanych z IBS: badani wykazały, że gluten jest częstą przyczyną IBS i wyeliminowanie go ze swojej diety może rozwiązać ten problem.

Eliminacja glutenu wpływa dobrze na dzieci z autyzmem

Wielu rodziców, a nawet szpitali dziecięcych twierdzi, że dieta bezglutenowa wpływa na zachowanie, interakcje społeczne oraz lepsze uczenie się u dzieci z autyzmem.

Gluten może powodować mgłe mózgową

Pobudzenie energii: niektórzy twierdzą, że gluten powoduje uczucie zmęczenia i letargu.

U tych, którzy są wrażliwi, gluten może zapobiec prawidłowej absorpcji składników odżywczych co z kolei uniemożliwia prawidłowe odżywianie mózgu, układu nerwowego i narządów.

Ten brak pożywienia może skutkować zmęczeniem. Tak więc jeśli jesteś wrażliwy na gluten, jego wyeliminowanie może podwyższyć twój poziom energii.

Kiedy jeść gluten a kiedy nie ?

Kolejna kwestia to uzmysłowienie sobie, że naturalnie występujący gluten, tak jak matka natura go stworzyła (z błonnikiem i innymi mikroelementami) jest inaczej metabolizowany niż proponowane przez współczesne koncerny spożywcze produktów bezglutenowe.

Pamiętajmy, że produkty bezglutenowe (ciastka, makarony itp) są poddane bardzo mocnej rafinacji i obróbce spożywczej, przez co tracą cenne witaminy i minerały, w kolejnym etapie producenci żywności oczywiście dodają te witaminy, ale witaminy syntetyczne.

Dieta bezglutenowa oparta na przetworzonych produktach to najgorsze co może być, lepiej samemu gotować !

Moja rada, nie koncentrujmy się czy w sklepie kupujemy produkt glutenowy czy nie, skoncentrujmy się, aby produkty były bogata w jak największe pokłady witamin i minerałów!

Jedz gluten jeżeli nie masz alergii na gliadynę

Jeżeli nie mamy skrajnej alergii na gluten to nie widzę problemu abyśmy raz na jakiś czas zjedli sobie coś z glutenem !

Tak jak Paracelsusu mówił : żadna substancja nie jest toksyczna i każda substancja jest toksyczna, wszytko zależy od dawki

Dlatego trzymajmy proporcje  dotaczajmy odpowiedniej ilości błonnika witamin i minerałów a zdrowie będzie dopisywało !

Zanim zdecydujesz się na dietę bez glutenu

To jest największy problem współczesnego świata a nie gluten!

Top 6 bezglutenowych ziaren:

Amarantus:

Oferuje korzyści trawienne i pomaga w budowaniu zdrowych kości.

To wspaniałe źródło:

  • białka
  • błonnika
  • manganu
  • magnezu
  • fosforu i żelaza.

Ryż brązowy

  • wpływa dobrze na serce
  • dostarcza mangan i obniża poziom cholesterolu.

Kasza gryczana

Jest pełnowartościowym nasionem wypełnionym przeciwutleniaczami.

Kasza jaglana

Proso jest również materiałem siwenym określanym często jako zboże. Jego zawartość błonnika i niski indeks glikemiczny pomaga regulować prawidłowy poziom cukru we krwi.

Komosa ryżowa

Quinoa zawiera białko, przeciwutleniacze, wiataminy i minerały.

Sorgo

Zawiera białko, żelazo, witaminy z grupy B i błonnik pokarmowy, a także przeciwutleniacze redukujące stany zapalne.

Top 2 ziarna zawierające gluten

Mimo, że jest wiele ziaren które zawierają gluten, wystarczy wyeliminować produkty pszenne, które w XXI wieku są hybrydami, z bardzo mocno zmodyfikowaną cząsteczką glutenu (gliadyny) zmienionej głównie pod kątem chromosomów !

Jęczmień

Zarnem zawierającym gluten jest jęczmień, który występuje w: barwnikach spożywczych zupach piwie drożdżach piwowarskich. Jeżeli mamy dostęp do naturalnych ziaren jęczmienia możemy go używać ale nie jako codzienny produkt.

Żyto

Trzecim ziarnem jest żyto, które możemy znaleźć w: chlebie żytnim piwie żytnim płatkach, jest to stosunkowo najmniej zmodyfikowana wersja ziarna dlatego żytni chleb raz na jakiś czas może występować w naszej kuchni !

Badania :

https://celiac.org/live-gluten-free/glutenfreediet/what-is-gluten/
https://wholegrainscouncil.org/whole-grains-101/whats-whole-grain-refined-grain/gluten-free-whole-grains
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3754775/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23688532
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23688532
https://www.childrensmn.org/educationmaterials/childrensmn/article/15864/gluten-free-casein-free-diet-for-autism-spectrum-disorder/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19068339