Rak jajnika to specyficzna choroba, która rozpoczyna się w kobiecych jajnikach. Jajniki są wielkości migdałów i znajdują się po obu stronach macicy.

Większość ludzi wie, że jajniki są odpowiedzialne za produkcję jajeczek (nazywanych także komórkami jajowymi).

[su_label type=”important”]Jednakże, jajniki wytwarzają także hormony: estrogen i progesteron. [/su_label]

Niestety, rak jajników zazwyczaj rozprzestrzenia się w całym obszarze miednicy i brzucha, zanim zostanie wykryty. Rak jest o wiele trudniejszy w leczeniu, gdy rozprzestrzenia się i niestety często kończy się śmiercią.

Jeśli rak jajnika zostanie zidentyfikowany wcześnie, zanim rozprzestrzeni się poza jajnik, jest znacznie bardziej prawdopodobne, że zostanie skutecznie leczony.

Rak krwi i rak jajników to dwie najbardziej niebezpieczne formy raka, które występują u ludzi. Każdy może stać się ofiarą raka krwi, podczas gdy kobiety stają się wyraźną ofiarą raka jajników. Nauka medyczna przyjmuje raka jajnika jako „cichego zabójcę”, [su_highlight background=”#f70f13″ color=”#ffffff”]ponieważ w początkowych fazach wykazuje najmniej lub nie ma objawów.[/su_highlight] 

Objawy raka jajników u kobiet nie są jasne. Jak sama nazwa wskazuje, rak jajników wpływa na jajniki, które są najważniejszymi częściami kobiecych systemów rozrodczych. Ponieważ liczba ofiar szybko rośnie istotne jest uświadamianie kobiet jakie są objawy tej podstępnej choroby.

8  typowych objawów raka jajnika


1. Ból w okolicy miednicy / brzucha

Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.

___________________________________________

-80 na 100 pacjentów z rakiem jajników cierpi z powodu ciężkiego bólu  w okolicach brzucha, zarówno dolnej, jak i górnej. Ból utrzymuje się, powodując poważne dyskomfort.

2. Szybko czujesz się najedzona

-Jest to jeden z najważniejszych objawów raka jajników. Często spotyka się wiele kłopotów podczas jedzenia i tendencje do szybkiej sytości, nawet jeśli nie jesz regularnego posiłku

3. Problemy z oddawaniem moczu

-Często, u pacjentki cierpiącej na raka jajników, występują objawy podobne do zakażeń układu moczowego. Częste oddawanie moczu lub uczucie konieczności pilnego oddania moczu.

4. Zmęczenie

-Podobnie jak u większości chorych na raka, osoby cierpiące na raka jajników również czują się nadmiernie zmęczone. Narzekają na mniej energii lub brak energii do pracy.

5. „Zdenerwowany żołądek”

-Stałe uczucie zdenerwowania zlokalizowane w brzuchu jest jednym z najbardziej znaczących objawów raka jajników. Częste zmiany w ruchach jelit.

6. Ból pleców

-Ból w ciele jest znaczącym objawem wielu odmian raka. Pacjenci raka jajników nie są wyjątkiem od tego. Często skarżą się na ból, zwłaszcza w dolnej części pleców.

7. Ból podczas seksu

-Ponieważ jajnik jest ściśle związany z pochwą, pacjentki z rakiem jajników często przestają współżyć ze swoimi partnerami z powodu bólu podczas stosunku płciowego.

8. Zaparcia

-Niewłaściwy ruch jelit często powoduje zaparcia, które mogą skutkować nieprzyjemnym bólem u pacjentów.

Oprócz tych,  zmiany w cyklu menstruacyjnym oraz utrzymujący się obrzęk brzucha są innymi objawami raka jajnika.

Co zrobić, jeśli zauważysz te symptomy?

Jeśli zauważysz jeden lub więcej z tych objawów i wystąpią one codziennie przez ponad 2 lub 3 tygodnie, dobrze jest zasięgnąć porady lekarza w celu wykluczenia poważnych problemów.

Uwaga: Wiele z tych objawów występuje u niektórych kobiet regularnie.
Niekoniecznie oznacza, że masz raka jajnika. Jednak wczesne objawy raka jajników zazwyczaj:

  • zaczynają się nagle
  •  inne niż zwykłe problemy trawienne i menstruacyjne
  • zdarzają się prawie codziennie i nie ustępują