Categories: Mózg

Jak trenować mózg, aby przestać się martwić?

Użytkowników online: 106

Czasem małe ziarenko wątpliwości może urosnąć do wymiarów lasu lęku, który izoluje w sferze stresu i zmartwienia. Negatywne uczucia mają potencjał, by utrzymywać się przez dłuższy czas, wyniszczając przy tym życie osobiste i zawodowe, a Ty trwasz w niemocy i osłabieniu.

Wiedz że mózg jest organem wysoko adaptatywnym i już małe zmiany pomogą Ci zmniejszyć obawy i pozwolą powrócić do optymistycznego, wysoko funkcjonującego „ja”. Oto trzy wspaniałe, proste, ale skuteczne praktyki, które można wdrożyć w swoje życie, aby uspokoić lęki.

Zapisuj swoje zmartwienia

Przelewanie trosk na papier przekształca złowieszczą chmurę zwątpienia i żalu w konkretny problem z potencjalnymi rozwiązaniami. Niezależnie od tego, czy masz problemy w związku z pracą, czy niesnaski rodzinne, napisz o tym! Przetwarzając to, co przeszkadza w konkretne słowa, lepiej przygotujesz się do konceptualizacji problemu i szybciej znajdziesz w sobie zasoby, aby rozwiązać problem.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Chicago wykazało, że uczestnicy badania, którzy krótko napisali o swoich myślach i uczuciach, funkcjonowali lepiej niż ci, którzy tego nie zrobili. Naukowcy podkreślają, że kluczem do skutecznego pisania o swoich zmartwieniach jest opisanie czynnika, który powoduje niepokój.

Medytuj

Medytacja ma ogromną zdolność uspokajania. Liczne badania naukowe potwierdziły, że prosty akt zamykania oczu i słuchania oddechu poprawia funkcję poznawczą i stabilność psychiczną. Kiedy czujesz się przytłoczony listą rzeczy do zrobienia, lub po prostu ogólnie zaniepokojony, znajdź czas, aby medytować. Potrzebna jest tylko cicha przestrzeń i otwarty umysł.

Zakleszcz stres w „szponach” ćwiczeń

Ćwiczenia fizyczne są równie korzystne dla psychiki, jak i ciała. Chociaż trudno zacząć, ćwiczenia pomagają przejąć nad sobą kontrolę. Podnoszą poczucie własnej wartości, redukują stres i smutki.

Lekarze często zalecają regularne ćwiczenia aerobowe osobom cierpiącym na lęki i depresję, ponieważ wykazano, że zmniejszają poziom hormonów stresowych, takich jak adrenalina i kortyzol. Stymulują także produkcję endorfin, które są związkami chemicznymi odpowiedzialnymi za niwelowanie bólu i poprawę nastroju.

 

 

Recent Posts

Kurczak nigdy nie był tak smaczny – 10 rewelacyjnych przepisów!

Kurczak to jedno z najczęściej wybieranych mięs w kuchni – jest uniwersalny, szybki w przygotowaniu…

21 godzin ago

10 dań z wołowiną, które MUSISZ spróbować!

Wołowina to jedno z najbardziej szlachetnych mięs, które zachwyca swoją soczystością i głębią smaku. W…

23 godziny ago

Każdy kocha naleśniki! Oto 10 przepisów, które musisz poznać

Naleśniki to klasyk, który można przygotować na setki sposobów – od puszystych po cieniutkie, od…

1 dzień ago

9 rzeczy, które zmienią się w TWOIM ciele, jeśli zaczniesz spać przed 22:00!

W dzisiejszym zabieganym świecie coraz częściej zaniedbujemy zdrowy sen. Nocne przesiadywanie przed ekranem, praca do…

2 dni ago

10 przepisów na zupy, które skradły serca milionów!

Zupa to nie tylko rozgrzewający klasyk na chłodne dni, ale także świetny sposób na szybki…

2 dni ago

10 pomysłów na obiad, które sprawią, że nigdy więcej nie zamówisz jedzenia na wynos!

Nie masz pomysłu na obiad, a lodówka świeci pustkami? Sprawdź 10 prostych i smacznych przepisów,…

2 dni ago