Wywar zrobiony jest z duszonych kości i tkanki łącznej zwierząt.
Ten wysoko odżywczy „zbiór komponentów” jest powszechnie używany do zup i sosów. Ostatnio zyskał popularność jako napój zdrowotny.
Historia bulionu z kości datuje się na czasy prehistoryczne, gdzie łowcy oraz zbieracze zaczęli zamieniać niewykorzystane odpady ze zwierząt
takie jak kości, kopyta czy chrząstka, na napój, który mogli wypić.
Możesz przyrządzić wywar z kości praktycznie każdego rodzaju zwierząt: wieprzowina, wołowina, baranina, jagnięcina, dziczyzna, indyk, kurczak, bizon, żubr czy ryby.

[su_icon icon=”http://motywatordietetyczny.pl/wp-content/uploads/2016/12/Zrzut-ekranu-2016-12-27-o-14.23.04.png” background=”#3ba5d6″ color=”#fefefe” text_color=”#558ce5″ size=”16″ text_size=”22″]Jak Wykonać bulion?[/su_icon] Sładniki:
4 litry wody
30ml jabłkowego octu
1-2kg kości
sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:
1. Umieść wszystkie składniki w garnku lub szybkowarze
2. Doprowadź do wrzenia
3. Zmiejsz ogień i gotuj ok 12-24h. Im dłużej będzie się gotował, tym będzie smaczniejszy i bardziej odżywczy.
4. Odstaw do ostudzenia. Przelej go do dużego pojemnika, przelewając przez sitko w celu pozbycia się kości oraz resztek.

Do przyrządzenia najbardziej odżywczego wywaru najlepiej użyć różnych kości oraz części tkanki łącznej gotując je razem: nóżki, szpik kostny, ogon wołowy, kostki. Dodanie octu jabłkowego jest bardzo istotne, ponieważ pomaga „wyciągnąć” wszystkie odżywcze substancje z kości do wywaru. Jest to proces czasochłonny. Możesz również dodać warzywa, zioła oraz przyprawy tak aby Twój wywar nabrał smaku. Najczęsciej dodawany jest czosnek, cebula, seler, marchew, pietruszka oraz tymianek.

[su_icon icon=”http://motywatordietetyczny.pl/wp-content/uploads/2016/12/Zrzut-ekranu-2016-12-27-o-14.23.04.png” background=”#3ba5d6″ color=”#fefefe” text_color=”#558ce5″ size=”16″ text_size=”22″]6 powodów, dzięki którym spróbujesz wywaru z kości[/su_icon]

 

1. Zawiera wiele ważnych witamin i minerałów

Kości zwierzęce są bogate w wapń, magnez, potas, fosfor oraz inne śladowe pierwiastki- te same minerały, które potrzebne są do budowy oraz wzmacniania kości u człowieka.
Kości ryb zawierają również jod, który jest niezbędny dla zdrowego funkcjonowania tarczycy oraz metabolizmu.
Tkanka łączna dostarcza glukozaminę i chondroitynę- naturalne związki występujące w chrząstce, które odpowiedzialne są za wspieranie stawów.

Szpik zawiera witaminę A, K2, minerały takie jak cynk, żelazo, bor, selen, mangan oraz kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6
Wszystkie wymienione części zwierząt zawierają również kolagen, który zamienia się żelatynę po ugotowaniu co za tym idzie zapewnia uzyskanie kilka ważnych aminokwasów.

2. Poprawia pracę układu trawiennego

Naukowcy odkryli, iż nasze ogólne zdrowie uzależnione jest od pracy przewodu pokarmowego.
Wywar z kości nie tylko jest łatwy do strawienia, może również pomóc w trawieniu innych produktów spożywczych.

Żelatyna znajdująca się w bulionie naturalnie przyciąga i podtrzymuje płyny. To dlatego odpowiednio przygotowany bulion zastyga w lodówce. Żelatyna wiąże się również z wodą w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu pokarm w jelitach łatwiej jest przesuwany a następnie wydalany.
Co ciekawe, udowodniono również, iż żelatyna ochrania i leczy wyściółkę przewodu pokarmowego u szczurów. Uważa się, że taki sam efekt następuje u ludzi. Aminokwas zawarty w żelatynie zwany glutaminą pomaga w utrzymaniu funkcji ściany jelita, zapobiega i leczy stan zwany „cieknącym jelitem”

Substancje, których organizm nie jest w stanie normalnie strawić i przyswoić przez nieszczelności w jelicie trafiają do krwi, co w konsekwencji prowadzi do stanu zapalnego i innych problemów.

Z tych wszystkich powodów, picie bulionu z kości może być jak najbardziej korzystne dla pacjentów z stanem zwanym „cieknącym jelitem”, syndromem jelita drażliwego (IBS) i zespołem jelita drażliwego (IBD), przy stanach wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub przy chorobie Crohna.

3. Wspomaga zwalczyć zapalenie w organizmie

Aminokwasy znajdujące się w wywarze mają silne działanie przeciwzapalne.

Arginina, w szczególności, wspomaga zwalczanie zapaleń związanych z otyłością. Badania wykazują powiązanie wysokiego poziomu argininy we krwi ze zmniejszoną ilością chorób oraz stanów zapalnych u osób otyłych

Inne badania na szczurach wskazują, iż suplementacja argininy może pomóc zwalczać stany zapalne u osób otyłych, ale niestety należy wykonać zdecydowanie więcej badań, w celu potwierdzenia tych wyników. Chociaż niektóre zapalenia są konieczne, przewlekłe stany zapalne mogą prowadzić do szeregu poważnych chorób. Należą do nich- choroby serca, cukrzyca, zespół metaboliczny, choroba Alzheimera, zapalenie stawów i wiele rodzajów raka. Z tego też powodu ważne jest, aby jeść dużo pokarmów przeciwzapalnych.

 

4. Składniki odżywcze zawarte w bulionie poprawiają i wspomagają zdrowie stawów

Kolagen jest głównym białkiem występującym w kościach, ścięgnach i więzadłach.

Podczas procesu gotowania, kolagen z kości i tkanki łącznej rozpada się na inne białko– żelatynę. Żelatyna zawiera ważne aminokwasy, które wspomagają zdrowie stawów takie jak prolina i glicyna, które organizm wykorzystuje do budowy własnej tkanki łącznej- ścięgien, które łączą mięśnie do kości oraz więzadeł łączących kości ze sobą.

Bulion kostny zawiera także glukozaminę i chondroitynę, które są naturalnymi związkami występującymi w chrząstce.
Liczne badania wykazały, że glukozamina i chondroityna zmniejszają ból stawów, łagodzą objawy zapalenia kości i stawów.

Białka zawarte w bulionie mają udowodnione korzystne działanie u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów, które jest autoimmunologiczną chorobą przewlekłą, która powoduje bolesne uszkodzenia ścięgien i wiązadeł. W jednym z badań, 60 osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów spożywały kolagen kurczaka przez trzy miesiące. Złagodzenie objawów zaobserwowano u wszystkich 60 uczestników, a cztery wykazały całkowitą remisję choroby.

5. Wspomaga odchudzanie

Wywar z kości zawiera bardzo mało kalorii mimo wszystko nadal może zaspokoić głód.
Badania wykazały, iż regularne spożywanie zupy typu bulion zwiększa uczucie sytości, zmniejsza ilość spożywanych kalorii co w rezultacie prowadzi do utraty wagi.

Co więcej, bulion z kości zawiera żelatynę, która potęguje uczucie sytości. W badaniach stwierdzono, że żelatyna skuteczniej zmniejsza uczucie głodu niż białka kazeiny, która znajduje się w produktach mlecznych. W innym badaniu u 53 mężczyzn stwierdzono, iż w połączeniu z treningiem, kolagen znacznie przyczynił się do zwiększenia masy mięśniowej i zmniejszenia tkanki tłuszczowej.

6. Wspomaga sen i funkcjonowanie mózgu

Glicyna, znaleziona w bulionie kostnym, pomaga się zrelaksować. Liczne badania wykazały, iż glicyna wspomaga sen.

Jedno z badań wykazało, że należy przyjmować 3 g glicyny przed snem co znacznie poprawia jakość snu u osób, które mają z nim problem.
Zaobserwowano, iż przyjmowanie glicyny przed snem pomaga szybciej zasnąć, utrzymuje głębszy sen a częstotliwość budzenia się w ciągu nocy spada. Badanie to wykazało również, że glicyna zmniejsza senność w ciągu dnia i poprawia pracę mózgu szczególnie pamięć.

[su_icon icon=”http://motywatordietetyczny.pl/wp-content/uploads/2016/12/Zrzut-ekranu-2016-12-27-o-14.23.04.png” background=”#3ba5d6″ color=”#fefefe” text_color=”#558ce5″ size=”16″ text_size=”22″]Jak często pić?[/su_icon]

Niestety, nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Wiele osób zaleca picie 1 szklanki (250 ml) bulionu dziennie dla maksymalnych korzyści.

Nieważne czy raz w tygodniu czy raz na dzień, ważne by pić go tak często, jak to tylko możliwe.

Można pić wywar z kości bez dodatków ale nie każdy lubi jego teksturę lub uczucie w ustach po jego wypiciu.
[su_icon icon=”http://motywatordietetyczny.pl/wp-content/uploads/2016/12/Zrzut-ekranu-2016-12-27-o-14.23.04.png” background=”#3ba5d6″ color=”#fefefe” text_color=”#558ce5″ size=”16″ text_size=”22″]Oto prosty przepis na sos pomidorowy wykorzystujący bulion z kości:[/su_icon]

Składniki:

2 szklanki (500 ml) bulionu z kości
2 puszki pomidorów
2 łyżki (30 ml) oliwy z oliwek
1/2 łyżeczki (2,5 ml) oregano, posiekane
1/2 łyżeczki (2,5 ml) bazylia, posiekane
2 ząbki czosnku
Sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:

Umieść wszystkie składniki w rondelku
Dusić na średnim ogniu przez 4-6 minut, mieszając od czasu do czasu
Zredukować ogień, przykryć, dusić na wolnym ogniu przez kolejne 5 minut
Podawać z makaronem, do pieczeni itp.
Podsumowanie:

Warto postarać się o kości u lokalnego rzeźnika lub rolników, aby bulion był jak najbardziej wartościowy.
Tylko jedna szklanka dziennie zapewnia dobre korzyści zdrowotne.