Damaged-Lungs-emphysema-bronchitis-asthma-and-cystic-fibrosis

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sporządziła sprawozdanie, z którego wynika, że co roku odnotowuje się około 6 milionów zgonów spowodowanych paleniem tytoniu, oraz 600.000 zgonów z powodu narażenia na bierne palenie.

American Cancer Society informuje, że stnieje ponad 7000 wysoce niebezpiecznych i toksycznych substancji chemicznych (w tym 60 substancji rakotwórczych) w dymie tytoniowym.

Używane do produkcji papierosów liście tytoniu zawierają substancje radioaktywne, które z czasem gromadzą się w organiźmie i predysponują większe szanse zachorowania na raka przez palacza.

Dlaczego zioła są korzystne dla układu oddechowego?

  • działają wykrztuśnie – pozwalają wydalić nadmiar śluzu
  • koją – łagodzą zapalenia dróg oddechowych
  • uspokajają – wyciszają uwalnianie histaminy
  • są źródłem przeciwutleniaczy – zmniejszają stres oksydacyjny

Rzućmy okiem na 5 naturalnych ziół detoksykujących płuca:

1. Eukaliptus – Pochodzący z Australii eukaliptus był wykorzystywany przez rdzennych mieszkańców przez tysiąclecia. Głównym związkiem czynnym eukaliptusa jest cyneol. Cyneol ma wiele zalet – jest środkiem wykrztuśnym, łagodzi kaszel, przekrwienie i pomaga zwalczyć podrażnienie nosa. Wspomaga również układ odpornościowy w walce przed chorobami.

Sposób użycia: Weź wysokiej klasy olejek terapeutyczny, nałóż jedną kroplę na palec i przystaw pod nos. Można również nałożyć kroplę na dłoń, podstawić pod nos i wdychać. Olejkiem można również natrzeć klatkę piersiową (tak jak powszechnie znany Vapo Rub).

2. Miodunka – Miodunka zawiera związki, które silnie i skutecznie zwalczają szkodliwe dla układu oddechowego mikroorganizmy.

Sposób użycia: Może być stosowana jako dodawana do herbaty nalewka.

3. Oregano – Dwie główne substancje lecznicze znajdujące się w oregano to karwakrol i kwas rozmarynowy. Oba związki są naturalnymi lekami zmniejszającymi przekrwienie i uwalnianie histaminy.

4. Lobelia – Lobelia zawiera alkaloid znany pod nazwą lobelina, który rozrzedza śluz, przez co łatwiej go wykrztusić. Stymuluje również nadnercza w kierunku uwalniania adrenaliny, wskutek czego rozluźniają się drogi oddechowe co ułatwia oddychanie.

Sposób użycia: Jako nalewka dodawana do herbaty.

5. Korzeń osha – Korzeń osha zawiera wiele korzystnych składników oczyszczających – kamforę, terpentynę, saponinę, fitosterole i kwas ferulowy. Korzeń ten wspomaga oczyszczanie płuc i zatok z zalegającego śluzu, a jednocześnie chroni przed infekcjami dróg oddechowych. Zwiększa również przepływ krwi w płucach, przez co wspomaga ich ogólne funkcjonowanie.

Sposób użycia: Może być stosowany w postaci nalewki do herbaty.

Rzucenie palenia jest Twoim osobistym wyborem, ale – zwłaszcza biorąc pod uwagę wysoki odsetek zachorowań na raka płuc i inne choroby spowodowane trującymi toksynami z dumy tytoniowego – decyzja o zerwaniu z nałogiem będzie krokiem ku lepszemu. Jeśli zdecydujesz się skończyć z paleniem, nie tylko oszczędzisz pieniądze i poprawisz stan zdrowia – okaże się, że będziesz w stanie swobodnie oddychać, że był to monumentalny krok w kierunku zdrowszego życia i witalności.