Categories: Problemy hormonalne

Czujesz się wzdęta, rozdrażniona lub po prostu nie najlepiej? Sprawdź co może być przyczyną i jak to zmienić ?

Użytkowników online: 51

JAKIE HORMONY, TAKIE ZDROWIE

Czujesz się wzdęta, rozdrażniona lub po prostu nie najlepiej? Nierównowaga hormonalna może być temu winna. Hormony to „posłańcy” chemiczni, którzy mają wpływ na sposób funkcjonowania komórek i narządów. To normalne, że ich stężenie [su_highlight background=”#fd820a” color=”#ffffff”]zmienia się w różnych momentach Twojego życia[/su_highlight] (w przypadku kobiet np. przed i podczas miesiączki, oraz podczas menopauzy), ale niektóre leki i problemy zdrowotne mogą spowodować, że stężenie hormonów spada lub wzrasta.

Nieregularne miesiączki

Miesiączka u kobiet pojawia się zwykle co 21-35 dni. Jeżeli krwawienie pojawia się nieregularnie lub nie występuje przez dłuższy czas, może to oznaczać, że jest [su_highlight background=”#fd820a” color=”#ffffff”]zbyt dużo lub zbyt mało pewnych hormonów (estrogenu i progesteronu). [/su_highlight]Jeśli masz 40 – 50 lat- powodem może być zbliżająca się menopauza. Ale nieregularne miesiączki mogą być również objawem problemów zdrowotnych, takich jak zespół policystycznych jajników (PCOS). Porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.

Problemy ze snem

Jeśli ciężko ci zapaść w sen lub jest on płytki, może to być wina hormonów. Progesteron, hormon uwalniany przez jajniki, pomaga zapaść w twardy, zdrowy sen. Jeśli poziom tego hormonu jest niższy niż zwykle, możesz mieć problem, by twardo zasnąć. Niski poziom estrogenów może powodować uderzenia gorąca i nocne poty, co również skutkuje obniżeniem jakości snu.

Przewlekły trądzik

Sporadycznie pojawiające się pryszcze przed lub w trakcie miesiączki są normalnym zjawiskiem. Ale trądzik, który towarzyszy Ci na okrągło, może być objawem problemów hormonalnych. Nadmiar androgenów ( „męskich hormonów”, które mają zarówno mężczyźni jak i kobiety) może spowodować, że gruczoły łojowe są zbyt aktywne. Androgeny wpływają również na komórki skóry i komórki wokół mieszków włosowych. Oba te przypadki mogą powodować zatykanie porów i trądzik.

Słaba pamięć

Eksperci nie są pewni, jak dokładnie hormony wpływają na mózg. Wiadomo za to, że zmiany poziomu estrogenów i progesteronu przyczyniają się do problemów z pamięcią. Niektórzy eksperci uważają, że estrogeny mogą wpływać na  mózg poprzez związki chemiczne zwane neuroprzekaźnikami. Problemy z koncentracją i pamięcią są szczególnie częste w okresie okołomenopauzalnym i w czasie menopauzy. Ale mogą też być objawem innych chorób związanych z hormonami, jakich jak choroby tarczycy. Poinformuj lekarza, jeśli masz problem z jasnym myśleniem i pamięcią.

Dolegliwości brzuszne

Jelita są pokryte receptorami, które reagują na estrogen i progesteron. Kiedy te hormony są wyższe lub niższe niż zwykle, można zauważyć zmiany w procesach trawiennych. Dlatego przed lub podczas miesiączki mogą pojawić się (lub zaostrzyć): biegunka, ból brzucha, wzdęcia i nudności. Jeśli masz dolegliwości trawienne, problemy z cerą, oraz cierpisz na chroniczne zmęczenie, to warto doszukać się przyczyn ze strony układu hormonalnego.

Chroniczne zmęczenie

Cały czas jesteś zmęczona? Zmęczenie jest jednym z najpowszechniejszych objawów zaburzenia równowagi hormonalnej. Nadmiar progesteronu może powodować senność. I jeśli twoja tarczyca – gruczoł w kształcie motyla na szyi – sprawia, że hormonów tarczycy jest za mało, w efekcie czujesz się „wypompowana”. Proste badanie krwi powie Ci, czy poziom hormonów jest zbyt niski. Lub

Wahania nastroju i depresja

Naukowcy uważają,że spadki poziomu hormonów lub szybkie zmiany ich poziomu mogą spowodować zły humor i chandrę. Estrogen wpływa na kluczowe neuroprzekaźniki, takie jak serotonina, dopamina, noradrenalina. Również inne hormony odgrywają ważną rolę, jeśli chodzi o twoje samopoczucie psychiczne.

Wzrost apetytu i masy ciała

Kiedy jesteś przygnębiona lub poirytowana, jak może być w przypadku, gdy spada poziom estrogenu, możesz mieć ochotę pofolgować z jedzeniem. Toteż często spadki hormonów wiążą się z nadwagą. Spadek poziomu estrogenu może również wpłynąć na wzrost poziomu leptyny (hormon głodu), wskutek czego wzrasta apetyt.

Bóle głowy

U niektórych kobiet spadkowi estrogenów towarzyszy ból głowy. Jest to typowe tuż przed lub w trakcie okresu, gdy poziom estrogenu spada. Regularne bóle pojawiające się średnio co miesiąc mogą być wskazówką, że zmienia się poziom hormonów.

Suchość pochwy

W sporadycznych sytuacjach jest to zupełnie normalne. Ale jeśli często zauważasz, że masz suchą, a przy tym podrażnioną pochwę, przyczyną tego stanu rzeczy prawdopodobnie jest niski poziom estrogenu. Hormon ten pomaga utrzymać wilgotne środowisko w miejscach intymnych. Jeśli ilość estrogenu spada z powodu braku równowagi hormonalnej, może zmniejszyć się ilość płynów pochwowych i pojawić uczucie dyskomfortu.

Utrata libido

Większość ludzi myśli, że testosteron to typowo męski hormon, ale w ciele kobiety również ten hormon występuje. Jeśli poziom testosteronu jest niższy niż zwykle, może spaść poziom zainteresowania seksem.

Zmiany w piersi

Spadek poziomu estrogenu może spowodować, że tkanki piersi tracą swoja gęstość. Za to wzrost hormonu może „zagęścić” tkanki, a nawet spowodować nowe guzki lub torbiele. Porozmawiaj z lekarzem, jeżeli zauważysz zmiany w piersi, nawet jeśli nie masz żadnych innych objawów.

Recent Posts

Małe nawyki, wielkie korzyści: Jak dbać o zdrowie jelit

Zdrowe jelita to podstawa dobrego samopoczucia i silnego układu odpornościowego. Wprowadzenie kilku prostych nawyków do…

13 godzin ago

Dlaczego Twoje Ciało Potrzebuje Wody? 8 Powodów, By Pić Więcej

Woda to kluczowy element życia, który ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Chociaż często niedoceniana,…

14 godzin ago

Te 10 przepisów na kolację zmieni Twoje wieczory na zawsze!

Szukasz pomysłów na pyszną i szybką kolację, która zachwyci domowników lub gości? Oto 10 sprawdzonych…

19 godzin ago

Naturalne sposoby na uwalnianie oksytocyny: jak wzmocnić relacje i poprawić samopoczucie?

Oksytocyna, często nazywana „hormonem miłości” lub „hormonem więzi”, odgrywa kluczową rolę w budowaniu i utrzymywaniu…

21 godzin ago

10 nawyków, które poprawią Twoją koncentrację i wydajność umysłową

Koncentracja jest kluczowa dla osiągania celów zarówno w pracy, jak i w codziennym życiu. Niestety,…

21 godzin ago

Nie uwierzysz, jak pyszne są te obiady – 10 sprawdzonych przepisów!

Szukasz pomysłu na szybki i smaczny obiad? Oto 10 sprawdzonych przepisów, które zachwycą prostotą wykonania,…

1 dzień ago