Hemoroidy mamy wszyscy. Są to żylne „poduszeczki” umiejscowione wokół odbytu. Dzięki nim stolec nam nie wycieka. Przynajmniej tak mówi teoria. Złą wiadomością jest to, że prawie połowa populacji doświadcza niezdrowych hemoroidów. Dobrą natomiast, że istnieją naturalne metody na pozbycie się ich i zapobieganie ponownemu powstawaniu.

Wśród objawów można wyróżnić obrzęk, swędzenie, podrażnienie, krwawienie i ból. Nie jest komfortowa sytuacja. Warto jednak upewnić się, że hemoroidy są zdiagnozowane prawidłowo. Nie są one szczególnie szkodliwe, ale ze względu na podobne symptomy można by było pomylić z czymś bardziej złowieszczym – rakiem jelita grubego.

Hemoroidy są stanem zapalnym, gdzie wdał się obrzęk w żyle, w ścianach odbytu i dolnej odbytnicy. Pęcznieją pod wpływem wzrostu ciśnienia, co powoduje, że żyłki napełniają się krwią. Może to wynikać z wysiłku podejmowanego podczas wypróżniania lub wzrostu ciśnienia na skutek ciąży. Hemoroidy mogą być umiejscowione wewnątrz odbytnicy – hemoroidy wewnętrzne, lub po zewnętrznej części, wokół odbytu – hemoroidy zewnętrzne.

Jak złagodzić objawy? Istnieje kilka rozwiązań, aby poprawić sytuację:

Częstość występowania hemoroidów na Zachodzie jest wysoka, ze względu na nasz styl życia. Zmiana diety, ćwiczenia, picie dużej ilości wody, mniejszy stres nie tylko pomoże w leczeniu, ale poprawi ogólne samopoczucie.

Błonnik

Błonnik jest doskonałym sposobem na zaparcia. Surowe warzywa i owoce powinny załatwić sprawę, aczkolwiek warto dodać też siemię lniane, czy łuski psyllium husk, które dadzą Ci dodatkową dawkę błonnika.

Higiena

Nie należy używać szorstkich mydeł do mycia okolic intymnych, chyba, że są one naturalne. Mydło może powodować podrażnienie od substancji chemicznych. Najlepsza będzie zwykła woda.

Ocet jabłkowy

Istnieje wiele naturalnych substancji, które mogą być stosowane do miejsca zmienionego chorobowo. Spróbuj użyć ocet jabłkowy – panaceum naturalnych środków. Wystarczy namoczyć wacik i zastosować w okolicach odbytu. Powinno to zniwelować zapalenie i złagodzić objawy. Można także spróbować zmieszać ocet z miodem, taka kombinacja może poprawić zdrowie układu pokarmowego i zapobiega zaparciom.

Ruszczyk kolczasty

Ruszczyk jest środkiem przeciwzapalnym wzmacniający żyły i działa zwężając naczynia krwionośne. Ekstrakt może być spożywany zarówno w formie kapsułek, jak i w postaci herbaty. Aby osłodzić jej naturalny gorzki posmak, można dodać miodu.

Squat!

Być może to zabawne, ale w krajach, w których to toalety trzeba kucać nie występują problemy z hemoroidami. Choć może wydawać się do dla nas niepraktyczne w toalecie, to nie należy wykluczać kucania poza nią! Jest to najbardziej naturalny sposób, aby otworzyć jelita i niesie ze sobą ma wiele innych korzyści zdrowotnych. Spróbuj wykonać kilka squatów, aby załagodzić hemoroidy i przekonaj się sam, jakie będą tego efekty.