Awokado to pyszny owoc o kształcie gruszki, który jest idealny do sałatek i guacamole. Jeśli często jesz ten owoc to spróbuj wyhodować go w ogrodowej doniczce sadząc własne drzewko dzięki czemu zaoszczędzisz czas i pieniądze.
Awokado jest drzewem ciepłolubnym więc łatwo może być zniszczone przez zimno i mróz. Teraz możesz dowiedzieć się, jak zasadzić nasiona awokado w ogrodowej doniczce i mieć je w swoim domu.
Przede wszystkim starannie usuń nasiono z owocu awokado, starając się go nie ponacinać. Następnie dokładnie je umyj (można moczyć je przez kilka minut w wodzie) i delikatnie wyszoruj z pozostałości owocu, które mogły na nim pozostać, ale bądź ostrożny by nie naruszyć brązowej skóry nasiona podczas jego szorowania.
Nasiona awokado mają zwykle podłużny kształt, choć zdarzają się przypadki, w których są prawie idealną sferą. Jednak każde z jego nasion ma szczyt, gdzie wyrasta młody pęd i dół z którego wyrasta jego korzeń. Obserwując nasiono zauważysz koniec, który jest lekko spiczasty oraz drugi koniec, który jest nieco płaski. To właśnie koniec, który jest płaski powinien zostać umieszczony w wodzie, więc zwróć na to uwagę przed przebiciem wykałaczkami. Nasiono nie powinno być w całości zanurzone w wodzie.
Upewnij się, że wykałaczki są mocno zaklinowane pod odpowiednim kątem, skierowanym nieznacznie w dół, tak, aby dolna część nasiona była zanurzona w wodzie, dzięki czemu korzenie będą mogły swobodnie się rozrastać.
Można zauważyć, że górna część nasiona awokado podzieli się i wyrośnie z niej łodyga młodego pędu, a w jego dolnym końcu pojawią się korzenie. Będzie to trwać od trzech do sześciu tygodni. Gdy łodyga rośliny osiągnie długość około pięciu lub sześciu cali, należy usunąć pierwsze liście, które się pojawią. Przez kolejne dwa lub trzy tygodnie wyrosną kolejne liście oraz zakiełkują kolejne korzenie u podstawy rośliny.
Gdy młody pęd awokado osiągnie około 6 lub 7 cali, należy przyciąć go do połowy jego długości, by umożliwić roślinie rozrost.
Uszykuj doniczkę i wsyp do niej bogatą w substancje mineralne ziemię, tak by wypełniała doniczkę do około cala od jej szczytu. Następnie zrób mały otwór w po środku i delikatnie umieść nasienie korzeniami w glebie. Podlej roślinę dużą ilością wody i gotowe.
Fermentowane produkty to prawdziwa skarbnica zdrowotnych korzyści. Kiszonki, kefir, jogurty czy kimchi od wieków stanowią…
Nasze codzienne nawyki mają ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Niestety, wiele z nich, często niezauważalnie,…
Warzywa to nieodłączny element zdrowej diety, ale często zapominamy, jak ogromny wpływ mają na nasze…
Woda jest niezbędnym elementem codziennego funkcjonowania organizmu. Jej niedobór może prowadzić do poważnych konsekwencji, które…
Cukier jest obecny niemal wszędzie – od słodyczy po produkty, które na pierwszy rzut oka…
Zdrowie jelit odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu. Zaburzenia mikrobioty jelitowej mogą wpływać na…