Liczne badania wykazały, że dziurawiec jest najsilniejszym naturalnym antydepresantem. Zaleca się go w stanie lęku, napięcia i stresu. Ze względu na zawartość substancji o właściwościach uspokajających, jest szczególnie skuteczny na depresyjne nastroje. Dzięki herbacie z dziurawca powraca smak życia i uśmiech, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki  znika lęk, bezsenność i nerwowość.

Ola Rutkowska Tylko, ze trzeba używać go z głowa – wchodzi w szereg interakcji- na przykład ze środkami antykoncepcyjnymi, które mogą sie stać nieskuteczne, a to tylko jedna z wielu. Ponadto uczula na słońce, wiec raczej nie powinien byc stosowany podczas spędzania czasu na zewnątrz.

Eksperci twierdzą, że dziurawiec wspomaga również prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego poprzez stymulację żółci, chroni również błonę śluzową żołądka oraz zmniejsza skurcze. Dziurawiec stosowany jest również do płukania w przypadku wystąpienia bólu gardła, dziąseł czy migdałków. Ponadto, ze względu na swoje właściwości przeciwwirusowe i antybiotyczne dziurawiec jest przydatny do leczenia przeziębienia, zapalenia zatok oraz zapalenia oskrzeli.

Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.

___________________________________________

Według dr Catalin Luca dzięki swojej unikalnej kompozycji dziurawiec jest jak samowystarczalna apteczka. Już nasi przodkowie pili to ziele, by odzyskać spokój i przyjemny, relaksujący sen. Ze względu na  właściwości lecznicze starożytni Egipcjanie używali go w przypadku chorób układu krążenia i dróg żółciowych.

Na czym więc polega jego sekret?

 Hypericum zawiera ponad 15 składników aktywnych, w tym choliny, kwas walerianowy, saponiny, olejki eteryczne, które nadają tej roślinie cudowne właściwości. Saponiny działają wykrztuśnie i przeciwgorączkowo, dlatego herbata z dziurawca jest niezastąpiona w leczeniu przeziębień i chorób wirusowych. Gorzkie substancje zawarte w roślinie pobudzają trawienie, wspomagają leczenie hemoroidów oraz walkę z pasożytami wewnętrznymi. Ponadto zawarte w nim kwasy: chlorogenowy i kawowy mają właściwości przeciwzapalne i lecznicze, a flawonoidy rozszerzają naczynia krwionośne i obniżają ciśnienie krwi. Zawarte w dziurawcu hiperforyny działają przeciwdepresyjnie i antynewralgicznie, hipercyna natomiast jest doskonałym środkiem antyseptycznym dla dróg moczowych. Olejki eteryczne również mają właściwości lecznicze.

Rozmaryn – zioło o wszechstronnym zastosowaniu

Dziurawiec jest doskonałym środkiem uspokajającym, skutecznym w leczeniu migreny, bólu głowy, nerwicy, histerii czy nerwobólu nerwu trójdzielnego.

Dodatkowo osoby cierpiące na lunatyzm, niepokój, zaburzenia mowy czy z urazami czaszki można uleczyć za pomocą produktów zawierających ziele dziurawca.

Roślina ta posiada niekończące się, cudowne właściwości – leczy z powodzeniem otwarte, ropiejące rany, egzemę, trądzik, czyraki i ukąszenia owadów.

Choroby skóry z powodzeniem mogą być leczone przy użyciu maści na bazie kwiatu dziurawca, którą można znaleźć w drogeriach lub wykonać samodzielnie w domu. Dziurawiec pomaga przy bolesnościach, pieczeniu i swędzeniu; koi skórę i goi oparzenia.

Ponadto eksperci twierdzą, że dziurawiec zwyczajny w formie oleju stosowany na skórę może leczyć alergię, oparzenia, podrażnienia i wypryski.