Codziennie oddychamy, pijemy, jemy… Przyjmujemy w ten sposób niezbędny do życia tlen i substancję odżywcze. Niestety, jednocześnie wchłaniamy toksyny i inne odpady. Nasz organizm stara się odpierać wszelkie zanieczyszczenia przy pomocy organów, takich jak płuca i nerki, oraz wątroba – królowa detoksu.
Wątroba oczyszcza krew z toksyn, leków i alkoholu. Poza tym, przechowuje witaminy i minerały, oraz przekształca zmagazynowany cukier w energię użytkową. Wytwarza żółć, która pomaga trawić tłuszcze, powoduje rozpad hemoglobiny, insuliny i innych hormonów, oraz niszczy stare czerwone krwinki. Można założyć, że robi wiele dla zdrowia! Podobnie jak my, nasze wątroby mogą się „przepracować”. Na szczęście istnieje wiele ziół i przypraw, które pomagają wątrobie oczyszczać organizm. Najskuteczniejszymi z nich są tzw. gorzkie zioła. Gorzkie zioła pobudzają wątrobę do jeszcze lepszej pracy! Oto niektóre z nich:
Jest gorzkim ziołem pierwotnie stosowanym w medycynie ajurwedyjskiej. Nazywano go „błogosławiony oset”, ponieważ był uważany za panaceum. Jeśli chodzi o problemy trawienne i wsparcie wątroby, oset lekarski ma niewielu konkurentów. Przyjmowany w formie herbaty służy jako środek wykrztuśny, a w dużych dawkach jako środek wymiotny. Środek wykrztuśny jest czymś, co pomaga oczyścić drogi oddechowe z zalegającego śluzu. Jako środek wymiotny pomaga przy zatruciach. W mniejszych dawkach pobudza produkcję kwasów żołądkowych i wspomaga trawienie.
Znawcy kuchni japońskiej z pewnością znają tę roślinę. Podobnie jak oset lekarski, łopian jest gorzkim ziołem. Roślina w całości może służyć jako lek, jednak najpopularniejszy jest jego korzeń, który dodaje się do posiłków, parzy z niego herbatę, a nawet pożądza alkoholowe nalewki. Łopian jest stosowany głównie w celu oczyszczania krwi i detoksykacji wątroby. Służy też jako środek moczopędny. Pomaga usunąć toksyny, działa żółciopędnie, oraz wpływa łagodząco na narażoną na zanieczyszczenia wątrobę. Już w dawnych czasach Indianie stosowali łopian w leczeniu różnego rodzaju chorób, takich jak trądzik, egzema i łuszczyca. Wynika to z jego przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych i napotnych właściwości.
Czerwona koniczyna jest dziko rosnącym ziołem, które rośnie w północno-zachodniej Afryce, Europie i Azji. To zioło pod kątem właściwości zdrowotnych jest bardzo podobne do łopianu – podobnie jak łopian, oczyszcza krew i działa napotnie, wspomagając pozbywanie się toksyn wraz z potem przez skórę. Pomaga skutecznie leczyć choroby skóry, dlatego często jest składnikiem maści używanych w leczeniu stanów zapalnych. W celu wsparcia pracy wątroby, czerwona koniczyna stosowana jest pod postacią herbaty, charakteryzującej się lekko słodkim smakiem. Napar z tej rośliny stosuje się również jako środek wykrztuśny, pomagający usunąć zalegający w układzie oddechowym śluz.
Jednym z moich ulubionych składników sałatek jest rukiew wodna, znana pod nazwą rzeżucha. Rzeżucha jest doskonałym źródłem wzmacniającej kości i uszczelniającej naczynia krwionośne witaminy K, ważnej dla skóry witaminy A i białka. Ale czy wiesz, ale również pomaga w procesie detoksykacji organizmu? Rzeżucha jest bogata w siarkowe glikozydy, zwane glukozynolany. Związki te niesamowicie zwiększają detoksykujące zdolności wątroby! Wyniki badania przeprowadzone na University of Illinois potwierdziło, że te glukozynolany wspierają wątrobę w usuwaniu rakotwórczych substancji. Rzeżucha ma również właściwości moczopędne.
Szczaw polny jest kolejnym gorzkim ziołem na naszej liście. Wspiera wątrobę jako środek moczopędny, który wypłukuje toksyny wraz z moczem. To zioło jest jednym z głównych składników w popularnej (w medycynie alternatywnej) wzmacniającej herbaty ESSIAC, stosowanej m. in. w walce z rakiem, i nie bez powodu! Szczaw polny jest bogaty w składniki odżywcze, pomaga zwalczać zakażenia krwi, jak również oczyszcza ją z toksyn.
Kanapki to idealne rozwiązanie na szybki posiłek – można je przygotować w kilka minut, a…
Kortyzol, znany jako hormon stresu, pełni kluczową rolę w adaptacji organizmu do wyzwań codziennego życia,…
Magnez jest czwartym najliczniej występującym minerałem w organizmie człowieka, a mimo to często nie doceniamy…
Zdrowa dieta to Twój sekret młodości! Naturalne produkty, jak jagody, zielona herbata czy orzechy, pełne…
Kurczak to jedno z najbardziej uniwersalnych mięs, które można przygotować na niezliczoną ilość sposobów –…
Słodycze nie muszą być grzechem! Oto 10 przepisów na zdrowe desery, które nie tylko rozpieszczą…
View Comments
zioła oczywiście ale nie w torebkach. Torebki czy papierowe czy plastikowe są toksyczne i zatruwają organizm. O tym też nalezy wspominać a zdjęcie ziół w torebce jest nietrafne
Super, fajnie tylko pytanie w jakim sklepie to można kupić? :)
na łące w odpowiednim czasie :)
na łące w odpowiednim czasie :)