Poniżej znajduje się film, z którego zaczerpniesz wiedzę, ile kurkumy i kurkuminy wolno Ci spożyć. Choć oba specyfiki są niezwykle korzystne dla naszego organizmu, ponieważ mają właściwości przeciwzapalne i pomagają w usuwaniu toksyn, zbyt duża dawka przyniesie więcej szkody, niż pożytku.

Korzyści zdrowotne wynikające z kurkumy i kurkuminy

Kurkumina jest aktywnym związkiem chemicznym i zarazem składnikiem kurkumy, czyli pomarańczowego proszku uzyskiwanego z ekstrakcji rośliny Curcuma demostica. Związek ten posiada różne właściwości lecznicze, które wspomagają nasze ciało na różne sposoby.

W przypadku kurkumy, stwierdzono że przyjmowanie jej może zapobiegać depresji i chorobie Alzheimera. To dlatego, że związki znajdujące się w kurkumie stymulują neurotransmitery w mózgu utrzymujące jego aktywność i wspomagają rozwój nowych neuronów. Ta aktywność w mózgu, poprawia pamięć i może sprawić, że będziesz mądrzejszy.

Ile kurkumy powinienem przyjmować?

Spożywanie kurkumy i kurkuminy jest bezpieczne, ale ważne jest, aby śledzić, w jakiej ilościach dodajesz je do swojej diety. Mimo korzyści zdrowotnych, należy zachować pewien umiar w dawkowaniu. Duża dawka kurkuminy może wywołać ból pęcherzyka żółciowego, a spożywanie zbyt dużej ilości kurkumy może indukować rozwój kamicy nerkowej. Nawet umiarkowane ilości kurkumy może stymulować powstawanie kamieni nerkowych u tych, którzy są podatni na ich rozwój. 

W poniżej zamieszczonym filmie dr Greger określa, jaka ilość kurkumy jest odpowiednia w celu suplementacji diety. Należy zawsze uważać, gdyż w tym przypadku zbyt dużo dobrego może szybko przekształcić się w coś złego. Jest to bardzo ważne w przypadku kurkuminy i kurkumy.

Ponadto istotną sprawą jest świadomość występowania schorzeń i jak mogą one kolidować z Twoją dietą. Mimo to, jeśli nie jesteś pewien, jaka ilość kurkumy będzie dla Ciebie odpowiednia, skonsultuj się z lekarzem i sprawdź, czy nie ma przeciwwskazań uniemożliwiających ci spożywanie tej przyprawy