Uwaga: Przed spożyciem tych ziół należy skonsultować się z lekarzem. Nie mogą one być zażywane przez osoby z chorobami nerek i innymi schorzeniami. Mogą one również wchodzić w interakcje z niektórymi lekami.

Nerki są odpowiedzialne za usuwanie toksyn i odpadów z krwi. Ponadto, uwalniają one trzy ważne hormony – erytropoetynę, reninę i kalcytriol.

Hormony te odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Nerki współpracują z innymi organami 24/7, regulują ciśnienie krwi, zwiększają produkcję czerwonych krwinek i syntezę witaminy D.

Nerki są narządem oczyszczającym. Aby wesprzeć tę funkcję, należy spożywać odpowiednie ilości wody, a także warzywa i owoce bogate w wodę.

Oprócz usuwania toksyn, oczyszczanie nerek może pomóc utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, a także poprawić funkcjonowanie dróg moczowych i pęcherza moczowego.

Jeśli masz takie objawy, jak uczucie zmęczenia i brak nastroju, ból w nerkach po jedzeniu, egzemę, trądzik, wysypki skórne, wzdęcia, nagły przyrost masy ciała i problemy takie jak kamienie nerkowe i częste problemy z pęcherzem lub zakażenia układu moczowego, należy podjąć odpowiednie kroki, aby móc oczyścić nerki. Proponuje zbadać morfologię krwi z następującymi markerami:
– BUN, kreatynina, mocznik, eGFR

Zdrowa dieta, ćwiczenia i odpowiednie nawodnienie organizmu są istotne dla prawidłowego funkcjonowania nerek. Można też sobie pomóc zażywając zioła, które wpływają na prawidłową pracę nerek i układu moczowego.

Oto 10 super ziół oczyszczających nerki:

Pietruszka

Pietruszka jest silnym, naturalnym diuretykiem, który może oczyszczać nerki. Sprzyja zwiększonemu wydalaniu moczu, gdzie wypłukiwane są bakterie i szkodliwe związki z nerek. Pietruszka zawdzięcza swe właściwości moczopędne dwóm związkom, tj. apiol i mirystycyna.

Badania opublikowane w 2012 roku w Journal of Ethnopharmacology mówią, że szczury, które piły ekstrakt z nasion pietruszki, produkowały znacznie więcej moczu w okresie 24-godzinnym niż te, które piły wodę.

Aby oczyścić nerki, należy około tygodnia pić kilka filiżanek herbaty z pietruszki. 1 łyżkę rozdrobnionej świeżej pietruszki zalać wrzącą wodą. Przykryć i parzyć przez 5 minut, następnie odcedzić.

Można także przygotować napój detoksykujący przez zmieszanie ¼ szklanki soku z pietruszki, ½ szklanki wody, trochę miodu i soku z cytryny. Pić dwa razy dziennie przez kilka tygodni.

Można również włączyć to zioło w sałatki i inne potrawy.

Uwaga: Należy unikać spożywania dużych ilości pietruszki u kobiet w ciąży, ponieważ zawarte w natce pietruszki składniki mogą mieć negatywny wpływ na skurcze mięśni macicy.

Korzeń mniszka

Według badań opublikowanych w 2009 roku w Journal of Alternative and Complementary Medicine, mniszek działa jako środek moczopędny i zwiększa produkcję moczu. Ze względu na swoje właściwości, pomaga oczyścić nerki i wątrobę. Ponadto, mniszek lekarski łagodzi retencję wody, a także łagodzi podrażnienia w układzie moczowym.

Aby oczyścić nerki, najlepiej pić 2 szklanki herbaty z mniszka dwa razy dziennie przez kilka tygodni. Aby zrobić herbatę należy gotować w jednej szklance wody 2 łyżeczki suszonego korzenia mniszka lekarskiego przez 5 minut. Następnie parzyć przez około 10 minut, odcedzić i dodać trochę miodu.

Uwaga: Zioło to może reagować z niektórymi lekami, dlatego przed jego zażyciem należy skonsultować się z lekarzem.

Prawoślaz

Prawoślaz również ma właściwości moczopędne. Pomaga oczyścić nerki z nagromadzonych toksyn, a także wspomaga ich zdrowie. Ponadto prawoślaz zwalcza infekcje dróg moczowych i pęcherza moczowego.

1 łyżkę suszonych korzeni i liści prawoślazu zalać gorącą wodą, przykryć i parzyć przez 8 do 10 minut, następnie odcedzić. Pić 2 filiżanki dziennie przez tydzień.

Uwaga: Unikać prawoślazu u kobiet w ciąży, podczas  karmienia piersią lub u osób chorujących na cukrzycę.

Imbir

Imbir jest kolejnym skutecznym ziołem oczyszczającym nerki. Wypłukuje z nich toksyny i substancje szkodliwe, a także poprawia trawienie. Imbir jest również korzystny przy oczyszczaniu wątroby .

Aby zrobić herbatę imbirową, należy gotować 2 łyżeczki startego świeżego imbiru, w 2 szklankach wody przez 10 minut. Odcedzić, dodać miód i sok z cytryny (wg uznania). Pić 2-3 razy dziennie.

Ponadto, surowy lub suchy imbir doskonale sprawdza się w codziennym gotowaniu. Można go dodawać do wielu potraw.

Kurkuma

Kurkuma jest kolejnym znanym ziołem, który ma właściwości oczyszczające. Oczyszcza nerki, krew, a także odtruwa wątrobę. Ponadto posiada właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w zapobieganiu i leczeniu stanów zapalnych i zakażeń nerek.

1 łyżeczkę soku z surowej kurkumy rozpuścić w filiżance ciepłej wody, dodać sok z ½ cytryny lub szczyptę pieprzu cayenne i trochę miodu. Pić raz dziennie przez kilka tygodni.

Inną opcją jest dodanie ½ łyżeczki zmielonej  kurkumy i imbiru do 2 szklanek wrzącej wody. Gotować przez 10 minut, po czym odcedzić. Dodać sok z ½ cytryny  i 1 łyżkę syropu klonowego. Pić raz dziennie przez kilka tygodni.

Można także zjeść trochę surowej kurkumy lub dodać ją do swoich posiłków.

Seler

Seler ma naturalne właściwości moczopędne. Pomaga w usuwaniu toksyn i substancji szkodliwych z ciała. Ponadto seler zawiera niezbędne składniki odżywcze, które stymulują nerki. W rzeczywistości, regularne spożywanie selera może zapobiec powstawaniu kamieni nerkowych, a także infekcji .

1 szklankę soku z selera (½  selera, ½ szklanki świeżej pietruszki, 1 marchew i 1 ogórek wyciśnięte w sokowirówce) pić codziennie przez kilka tygodni.

Pokrzywa

Ze względu na swoje właściwości moczopędne, zwiększa produkcję moczu, co ułatwia wydalanie z organizmu szkodliwych substancji, np. złogów kwasu moczowego

Pokrzywa oczyszcza i leczy, takie choroby nerek jak kamica, skąpomocz, a ponadto stany zapalne zarówno nerek, jak i dróg moczowych oraz pęcherza.

2 łyżeczki świeżej lub suszonej pokrzywy parzyć ok 10 minut, odcedzić, dodać trochę miodu i pić dwa razy dziennie przez kilka tygodni.

Uwaga: Uważa się, że pokrzywa może rozrzedzać krew, dlatego ważne jest, aby unikać jej stosowania, biorąc leki rozrzedzające krew. Może również obniżać ciśnienie krwi, zwiększając działanie leków regulujących ciśnienie krwi.

Skrzyp

Skrzyp jest również rośliną o właściwościach moczopędnych. Zwiększa wydzielanie moczu wypłukując toksyny z organizmu.

Ponadto, jego właściwości przeciwutleniające mają wiele korzyści dla nerek i układu nerkowego.

Aby zrobić herbatę, należy dodać 1 do 3 łyżeczek świeżego lub suszonego skrzypu do filiżanki wrzącej wody. Parzyć  5 do 10 minut i przecedzić zioło przed sitko. Pić od 2 do 3 filiżanek herbaty dziennie przez tydzień.

Można także zażywać suplementy ze skrzypem, jednak przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem.

Mącznica lekarska

Mącznica lekarska jest rośliną, która ma naturalne właściwości moczopędne, które pomagają oczyścić nerki i zwalczać infekcje. Głównym składnikiem mącznicy jest glikozyd fenolowy-arbutyna, która ma działanie dezynfekujące drogi moczowe.

Skuteczne działanie surowca wiąże się wyłącznie z zasadowym odczynem moczu. W związku z tym w trakcie leczenia należy zachowywać dietę niezakwaszającą mocz -bogatą w warzywa i owoce, a ubogą w mięsa, wędliny oraz produkty mleczne.

Najlepiej jest pić mieszankę ziołową z dodatkiem mącznicy. Przed zastosowaniem skonsultować się z lekarzem w celu prawidłowego dawkowania.

Jedwab kukurydzy

Jedwab kukurydzy jest moczopędny, pobudza wytwarzanie moczu i usuwa toksyny i wodę z nerek. Można go używać w leczeniu zakażeń pęcherza moczowego, kamieni nerkowych i infekcji dróg moczowych.

Herbatę z jedwabiu kukurydzy należy pić 2-3 razy dziennie.

2 łyżeczki suszonego jedwabiu kukurydzy zalewamy wrzątkiem i parzymy przez 10 do 15 minut. Następnie odcedzamy i mamy gotową herbatę.

Należy pamiętać, aby pić dużo płynów podczas korzystania z tej herbaty.

Uwaga: Jedwab kukurydzy może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, przed użyciem najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Dodatkowe wskazówki:

  • Unikaj palenia, wyrobów tytoniowych i nadmiernego spożycia alkoholu i kofeiny
  • Staraj się utrzymać prawidłowy poziom ciśnienia krwi i cukru we krwi
  • Dbaj o prawidłowy poziom cholesterolu
  • Pij dużo wody w ciągu dnia, aby zapobiec odwodnieniu
  • Jeśli masz nadwagę, starają się schudnąć i utrzymać prawidłową masę ciała
  • Unikaj smażonych potraw i zbyt dużo soli
  • Stosuj dietę bogatą w owoce, zielone warzywa i żywność pełnoziarnistą