Ponad 55 chorób zostały połączone z glutenem, a dokładnie z  białkiem występującym w pszenicy (Gliadyna). Tematyka glutenu analizowana jest przez  naukowców, dietetyków i osoby związane  z profilaktyką zdrowia od wielu lat. Badania potwierdzają, że współczesna pszenica pod wpływem ingerencji bioinżynierów po pierwsze, że ma inną strukturę molekularną i stosunkowo agresywniej działa na nasz układ trawienny a najbardziej na jelita (1) . Zjedzenie 50g pszennej bułki połączonej z przemysłowymi drożdżami powoduje chwilowe rozszczelnienie jelita (2)

Szacuje się, że 99 % ludzi, którzy mają nietolerancje glutenu lub celiakii nie są diagnozowani, dzieje się tak ponieważ testy na nietolerancje są bardzo drogie i nie chętnie dawane przez rodzinnych lekarzy, w konsekwencji społeczeństwo uzmysławia sobie, że mają nietolerancję w momencie kiedy ich zdrowie zaczyna się sypać! Oblicza się również, że aż 15 % populacji nie toleruje glutenu. Możesz być jednym z nich?!

Jeśli posiadasz którykolwiek z poniższych objawów, może to być znak, że nie tolerujesz glutenu :

1. Problemy trawienne, takie jak gazy, wzdęcia, biegunki, a nawet zaparcia. Widoczne jest powiązanie zaparć szczególnie u dzieci po spożyciu glutenu.
2. Rogowacenie mieszkowe, (znane również jako „skóra kurczaka”). Może być wynikiem niedoboru kwasów tłuszczowych i witaminy A, niedoboru tłuszczu wtórnego- złego wchłaniania spowodowanego przez gluten, dochodzi do peroksydacji kwasów tłuszczowych i determinowanie naszych tkanek do stanów zapalnych.
3. Zmęczenie, zawroty głowy lub uczucie osłabienia po zjedzeniu posiłku zawierającego gluten.
4. Diagnoza choroby autoimmunologicznej, takie jak zapalenie tarczycy typu Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów, wrzodziejące zapalenie okrężnicy, toczeń rumieniowaty, łuszczyca, twardzina skóry lub stwardnienie rozsiane.
5. Neurologiczne objawy, takie jak zawroty głowy lub uczucie utraty równowagi.
6. Nierównowaga hormonalna, takie jak PMS, PCOS lub niewyjaśnionej niepłodności.
7. Migrenowe bóle głowy.8. Rozpoznanie przewlekłego zmęczenia lub fibromyalgia. Tej diagnozy lekarz nie może bezpośrednio przypiąć pod nietolerancje glutenu oraz wskazać przyczynę twojego zmęczenia lub bólu.
9. Stan zapalny, obrzęk i ból stawów, palców, kolan i bioder.
10. Kwestie nastroju, takie jak lęk, depresja, zmiany nastroju i ADD.

Jak sprawdzić czy nie tolerujesz glutenu?

Znaleziono jeden z najlepszych sposobów, aby sprawdzić, czy masz problem z glutenem. Jest nim zrobienie diety eliminacyjnej i usuniecie go z diety przez okres co najmniej 2 do 3 tygodni, a następnie ponownie go wprowadzić. Należy pamiętać, że gluten to bardzo oporne białko, lubi „przyczepiać się do naszych tkanek”.

Jak leczyć nietolerancje glutenu?

Wyeliminowanie glutenu 100% z diety oznacza 100%. Nawet niewielkie ilości glutenu z leków lub suplementów mogą być wystarczające, aby spowodować reakcję immunologiczną organizmu.

Reguła 80/20 lub „nie jemy go w naszym domu , ale jemy go poza domem” jest kompletnym nieporozumieniem . W artykule opublikowanym w 2001 roku stwierdza się, że dla osób z celiakią albo wrażliwością na gluten, jedzenie glutenu tylko raz w miesiącu wzrosła względne ryzyko zgonu o 600%.

Nadal niepewny?

Niestety, diagnostyka pod tym kątem jest bardzo droga i słabo dostępna. Najbardziej wiarygodne badania oferuje amerykańskie laboratorium Cyrex. Można je wykonać poprzez CM Gamma [tutaj]. Ponadto możliwe jest też zbadanie poziomu zonuliny [tutaj].