IBS (Zespół Jelita drażliwego ang Irritable Bowel Syndrome) związany jest z niskim poziomem witaminy D

Wiele osób żyjących z zespołem jelita drażliwego, według nowego badania opublikowanego w czasopiśmie o gastroenterologii „The BMJ Open Gastroenterology”, ma niedobór witaminyD.
Zespół jelita drażliwego (IBS) jest przewlekłym i wyniszczającym zaburzeniem funkcjonowania układu pokarmowego, wpływającym na około 9-23% ludzi na całym świecie i 10-15% ludzi w USA. Dlaczego i jak rozwija się ten stan jest czymś w rodzaju tajemnicy, mimo że czynniki dietetyczne i wpływ stresu są znane, to jednak objawy tej choroby znamy dużo gorzej.

Objawy obejmują połączenie biegunki lub zaparcia, wzdęcia, konieczność korzystania z toalety w pośpiechu, białego lub żółtego śluzu w stolcu oraz uczucie niekompletnego wypróżnienia. Bywają one kłopotliwe dla pacjentów, którzy mogą żyć z nierozpoznaną chorobą.

Czynniki i skutki wywołujące IBS różnią się , przez co leczenie jest trudne. Pacjenci z IBS składają 2.4-3.5 miliona wizyt lekarskich rocznie w Stanach Zjednoczonych, co daje aż do 12% ogólnej liczby wizyt w podstawowej opiece zdrowotnej. Obciążenie ekonomiczne spowodowane przez tą chorobę jest wysokie, koszty związane z opieką medyczną, utratą produktywności i nieobecności w pracy w związku z chorobą szacowane są na około $ 21 mld euro rocznie.

82% osobom z IBS brakuje witaminy D3

Naukowcy pod kierownictwem dr Bernard Corfe, z University of Sheffield Molecular Research Group Gastroenterologii, badali związek między poziomem witaminy D i nasileniem objawów IBS a w szczególności, w jakim stopniu IBS wpływa na ich jakość życia. Spośród 51 pacjentów z IBS, 82% z nich miało niewystarczający poziom witaminy D; Ponadto status witaminy D odzwierciedlał postrzeganie przez cierpiących jakości życia mierzoną w zakresie, w którym opisali wpływ na IBS na ich życie. Dr Corfe mówi, że dane stanowią „potencjalny nowy wgląd na ten stan rzeczy i nowe możliwości działania przeciwko skutkom choroby .” I dodaje: „IBS jest mało znaną chorobą , która wpływa mocno za jakość życia chorych. Nie ma jednej znanej przyczyny i podobnie żadnego znanego lekarstwo. Lekarze i pacjenci obecnie muszą ze sobą współpracować i korzystać z metody prób i błędów w leczeniu i może to trwać latami bez gwarancji powodzenia. ”

Badaczka Vicky Grant żyje z IBS od ponad 30 lat, ale odczuła znaczną poprawę objawów w następstwie wprowadzenia wysokiej dawki witaminy D3 jako suplementacji diety około 5 lat temu. Odkryła, że suplementacja znacznie poprawiła jej stan, podczas gdy inne metody leczenia były nieskuteczne. Grant zauważyła , że IBS jest chorobą dość złożoną , która może występować obok innych dolegliwości powiązanych z brakiem witaminy D w organizmie. Wraz z witaminą D3 + K2mk7 szczególną uwagę zwracała na zakwaszenie żołądka i prawidłową florę bakteryjną jelit.

Powiązania zostały już stwierdzone między witaminą D i chorobą zapalenia jelit, nadciśnieniem tętniczym, oraz chorobom serca i nerek. Naukowcy planują przeprowadzać większe i bardziej ostateczne badania kliniczne i sugerujące , że badanie poziomów witaminy D i suplementacja tą witaminą pomogłaby wielu pacjentom. Medical News Today poinformował na początku tego roku, że IBS może być zdiagnozowana z dwóch prostych badań krwi.

źródło:

Vitamin D associates with improved quality of life in participants with irritable bowel syndrome: outcomes from a pilot trial, Simon Tazzyman et al., British Medical Journal Open Gastroenterology, doi:10.1136/bmjgast-2015-000052, published 21 December 2015.

University of Sheffield news release, accessed 21 December 2015 via AlphaGalileo.

Additional source: International Foundation for Functional Gastrointestinal Disorders, Statistics, accessed 21 December 2015.

Additional source: International Foundation for Functional Gastrointestinal Disorders, What are the symptoms of IBS?, accessed 21 December 2015.