Cukinia z Parmezanem: Chrupiące Chipsy
303g
14,3
Białko
24,5
Tłuszcz
13,5
Węglowodany
323
kcal
Potrzebne produkty:
Cukinia, surowa
200 g / 34 kcal . = htmlspecialchars($portionText) ?>
Parmezan twardy
30 g / 129 kcal . = htmlspecialchars($portionText) ?>
Oliwa z oliwek
15 g / 133 kcal . = htmlspecialchars($portionText) ?>
Sól
0.5 łyżeczki
Ząbek czosnku
0.5 sztuki
Pieprz czarny
1 łyżeczka
Papryka mielona
1 łyżeczka
Cytryna
50 g / 15 kcal . = htmlspecialchars($portionText) ?>
Instrukcja przygotowania
Rozgrzej piekarnik do 120°C (grzanie góra-dół). Niska temperatura pozwoli cukinii powoli się wysuszyć i stać się chrupiącą bez ryzyka przypalenia.
Umyj i dokładnie osusz cukinie. Pokrój je na cienkie plasterki (najlepiej mandoliną), o grubości ok. 2–3 mm. Im cieńsze, tym bardziej chrupiące będą chipsy.
Cukinia zawiera dużo wody, dlatego ważne jest odsączenie jej przed pieczeniem. Rozłóż plasterki na ręczniku papierowym i lekko posól. Odstaw na 10 minut – sól wyciągnie część wody. Po tym czasie delikatnie osusz plasterki kolejnym ręcznikiem papierowym.
W dużej misce wymieszaj plasterki cukinii z oliwą z oliwek, aby były równomiernie pokryte. Dodaj przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku, sól, paprykę mieloną i pieprz czarny. Jeśli chcesz uzyskać dodatkowy smak i chrupkość, dodaj starty parmezan. Całość delikatnie wymieszaj.
Wyłóż blachę papierem do pieczenia. Rozłóż plasterki cukinii w jednej warstwie, tak aby się nie nachodziły – inaczej nie będą się dobrze przypiekać. Jeśli trzeba, użyj dwóch blach. Wstaw do piekarnika i piecz przez 1 godzinę i 30 minut do 2 godzin. W połowie czasu obróć plasterki na drugą stronę, żeby równomiernie się wysuszyły.
Po upieczeniu sprawdź chipsy – powinny być lekko złociste i chrupiące w dotyku. Jeśli są jeszcze miękkie, zostaw je na kilka minut dłużej. Po upieczeniu wyjmij blachę z piekarnika i skrop sokiem z cytryny. Zostaw chipsy na 5 minut do przestygnięcia – to sprawi, że staną się jeszcze bardziej chrupiące.