Wśród produktów, o których mówi się, że mają cudowne odchudzające właściwości, znajduje się ocet. Kwas octowy ma wiele bardzo ciekawych właściwości, którym warto się bliżej przyjrzeć. Czy są to także właściwości odchudzające?
W celu zbadania wpływu kwasu octowego na metabolizm, zbadano trzy grupy osób. Jednej nie podawano octu, drugiej podawano go w ilości 15 ml, a trzeciej – 30 ml. Podawano go bez względu na dotychczasową dietę, stąd też nie wiadomo, czy skuteczniejsze może być spożywanie octu osobno, czy też z posiłkiem.
Zanotowano, że wskutek spożywania octu osoby z grupy 15 ml po 12 tygodniach były chudsze o około 1,2 kg, a osoby z grupy 30 ml – o 1,9 kg. Bardzo ciekawą obserwacją jest fakt, iż obie grupy spożywające ocet przybrały nieznacznie na wadze w ciągu 4 tygodni.
Na podstawie tego prostego badania można wysnuć wniosek, że ocet jest w stanie pomóc w odchudzaniu, choć nie na dłuższą metę. Sam ocet jako taki nie wpływa na tempo metabolizmu, jednak wpływa na utratę tkanki tłuszczowej u człowieka.
Jest to zatem stosunkowo tani, bezpieczny i łatwo dostępny środek w walce z niechcianym tłuszczykiem. Z uwagi na przykry smak, lepiej jest wybierać ocet jabłkowy lub winogronowy niż zwyczajny ocet spirytusowy. Wtedy będzie go można przyjmować jako płynny suplement diety – na łyżce.
Skuteczność odchudzającą octu można powiązać z jej wpływem na kontrolę poziomu glukozy we krwi. Ocet potrafi skutecznie spowalniać wydzielanie glukozy do krwi oraz reagowanie insuliny na glukozę, choć nie redukuje ilości cukru.
Może również powodować spowolnienie opróżniania żołądka, co może być cenna informacją dla diabetyków. Osoby borykające się z cukrzycą powinny wypróbować ocet jabłkowy jako sposób na opóźnienie wchłaniania cukru do krwi, co zapobiegnie nagłym jego wahaniom i dolegliwościom, które są z tym związane.
Nie wydaje się jednak, aby ocet w jakikolwiek sposób negatywnie wpływał na glikemię – nie zakłóca on wchłaniania węglowodanów.
Badania na ten temat nie są zbyt obszerne, ponieważ jak dotąd przetestowano ocet tylko na szczurach. Jednak z zadowalającym efektem – okazało się, że szczury spożywające ocet miały obniżone poziom lipidów we krwi.
Pozwala to mieć nadzieję, że właśnie spadek poziomu lipidów jest odpowiedzialny za efekt odchudzający octu u ludzi.
Kuracje z octu jabłkowego, również robionego domowymi sposobami, są bardzo popularne na całym świecie. Do tego stopnia, że wśród suplementów diety można znaleźć także tabletki z dodatkiem octu jabłkowego.
Ocet jabłkowy wyprodukowany jest z jabłek, dlatego zawiera wiele polifenoli – kwas chlorogenowy i katechinę. Zawiera także beta-karoten oraz flawonoidy, a zatem jest również skutecznym antyoksydantem.
Ocet jabłkowy jest dosyć odwadniający. Dlatego pijąc go można ulec złudnemu wrażeniu, że szybko traci się na wadze. Jest to rzeczywiście prawdą, ale początkowa utrata wagi wiąże się raczej z utratą wody.
Dlatego pijąc ocet każdego dnia po łyżce lub dwie, należy dodatkowo wypijać większe ilości wody, co dobrze wspomaga właściwości oczyszczające tego płynu.
Dzięki octowi wydzielane są nieco intensywniej soki trawienne, a zatem metabolizm w pewien sposób przyspiesza. Lepiej jednak unikać picia go na pusty żołądek, ponieważ ocet to kwas, a zatem powoduje podrażnienie śluzówki żołądka i może negatywnie odbić się na zdrowiu.
W celu osiągnięcia jak najlepszego efektu odchudzającego, najlepiej jest połączyć dietę ograniczającą słodycze i tłuste potrawy, a dodatkowo raczyć się do posiłków łyżką stołową octu jabłkowego dobrej jakości.
Po zakończeniu odchudzania i picia octu, trzeba bardzo się pilnować przy powrocie do dawnych nawyków żywieniowych, ponieważ ocet sam w sobie nie jest w stanie zapobiec efektowi jo-jo.
ttps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19469536 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16630552 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7796781 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16034360 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16015276 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14694010 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18093343 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9630389 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19963157 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19630216 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21561165 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15983536
Kanapki to idealne rozwiązanie na szybki posiłek – można je przygotować w kilka minut, a…
Kortyzol, znany jako hormon stresu, pełni kluczową rolę w adaptacji organizmu do wyzwań codziennego życia,…
Magnez jest czwartym najliczniej występującym minerałem w organizmie człowieka, a mimo to często nie doceniamy…
Zdrowa dieta to Twój sekret młodości! Naturalne produkty, jak jagody, zielona herbata czy orzechy, pełne…
Kurczak to jedno z najbardziej uniwersalnych mięs, które można przygotować na niezliczoną ilość sposobów –…
Słodycze nie muszą być grzechem! Oto 10 przepisów na zdrowe desery, które nie tylko rozpieszczą…