Wzrost to jedna z tych cech, która jest nam przypisana niejako genetycznie i nie da się jej dopracować w trakcie życia, po zakończeniu okresu dojrzewania. Wpływ na wzrost ma hormon wzrostu, czyli somatotropina (GH). Jakie ma ona działanie, kiedy jest wydzielana, i czy jest naturalny sposób na to, by ją podkręcić i uzyskiwać z tego tytułu wymierne efekty w postaci wzrostu ciała na długość i objętość?
GH to hormon wydzielany przez przed płat przysadki mózgowej. Szczyt jego wytwarzania przypada na okres dojrzewania – czyli wiek nastoletni. Po zakończeniu najbardziej intensywnej fazy wzrostu ciała, czyli w wieku około 18-20 lat, poziom GH w organizmie zaczyna maleć, ale nie spada całkowicie. Szacuje się, że około 30 roku życia zmniejsza się o jakieś 14%, a w późniejszych latach spadek ten jest jeszcze intensywniejszy. O ile w wieku dojrzewania somatotropina działa głównie na rozrost kośćca wzdłuż, o tyle w późniejszych latach życia przejmuje już nieco inną rolę. Oznacza to, że po osiągnięciu szczytowego wzrostu w wieku około 20 lat, nie urośniemy już ani na centymetr, choć hormon wzrostu wciąż będzie obecny w organizmie.
Hormon wzrostu pełni wiele bardzo ważnych funkcji. U osób dorosłych wydzielany jest w ciągu doby w około pięciu wyrzutach – szczególnie w najgłębszej fazie snu. To podczas wyrzutów somatotropiny następuje wiele procesów regeneracyjnych:
Nie bez powodu mówi się więc, że sen to najlepsza regeneracja. Nie tylko wstajemy wtedy z nową energią, ale i fizycznie czujemy się lepiej – mniej nas boli, uszkodzenia się regenerują, a odchudzanie i treningi zaczynają mieć sens!
Dla osób po ciężkich zabiegach sen i wypoczynek to najlepszy sposób, by dojść do siebie jak najszybciej. Również po wypadkach często wprowadza się pacjentów w śpiączkę farmakologiczną, aby przyspieszyć procesy regeneracyjne. Mówi się, że można pobudzać działanie hormonu wzrostu i tym samym dostosowywać jego regeneracyjne i rozrostowe właściwości do własnych sylwetkowych celów. Wystarczy tylko odpowiednio wpłynąć na swoją dietę i sposób życia!
Nadmiar tłuszczu na brzuchu sprawia, że poziom hormonu wzrostu jest zdecydowanie obniżony. Otyłość brzuszna upośledza wytwarzanie GH, szczególnie w przypadku mężczyzn. Warto jednak wiedzieć, że po utracie nadmiarowej masy ciała, poziom hormonu wzrostu wraca do normy. Dla mężczyzn, którzy chcą zrobić formę życia oznacza to jedno – nie da się „przemienić” tłuszczu na mięśnie, z pominięciem procesu redukcji nadwagi. Najpierw trzeba schudnąć, a dopiero potem brać się za masę mięśniową i rzeźbę.
Jest to bardzo popularny ostatnio styl diety nazywany intermittent fasting. Oznacza on maksymalne wydłużenie okresu pomiędzy ostatnim posiłkiem jednego dnia, a pierwszym posiłkiem drugiego, bez odmawiania sobie czegokolwiek w kilkugodzinnym okienku na jedzenie. Taki sposób poszczenia ma wiele zalet, a jedną z nich jest właśnie wzrost poziomu GH we krwi, który można wykorzystać na przykład intensywniej trenując i wyrabiając sobie masę mięśniową! Skoki insulinowe są w stanie zakłócać naturalną produkcję hormonu wzrostu. A zatem nie prowokując insuliny do wydzielania, czyli nie jedząc przez kilkanaście godzin, można zwiększyć poziom GH nawet 2-3-krotnie po zaledwie 3 dniach poszczenia!
Nie mają one nic wspólnego z dopingiem i nie wpływają negatywnie na organizm. Wręcz przeciwnie – zawierają wyselekcjonowane aminokwasy, które mają dość szeroki wpływ na nasze ciało. Na przykład arginina podnosi poziom hormonu wzrostu i tym samym wpływa na naszą zdolność do gromadzenia masy mięśniowej! Badania wykazują jednak, że argininy nie należy przyjmować okołotreningowo, ale nie stosując żadnej aktywności fizycznej – wówczas przynosi najlepszy efekt! Można zatem stosować argininę nie tyle jako suplement na masę, ile jako przyspieszacz procesów regeneracji organizmu, na przykład po oparzeniach, wypadkach czy kontuzjach. Beta-alanina również ma podobny udokumentowany wpływ na wyrzut GH.
Jak wspomniano wcześniej, podaż cukru = wyrzut insuliny = upośledzenie wydzielania hormonu wzrostu. Aby ten łańcuch przeciąć, warto zrezygnować z cukru lub przynajmniej znacząco ograniczyć jego podaż. Tym sposobem zminimalizuje się wyrzut insuliny do krwi i spowoduje podniesienie poziomu GH do takiego, który umożliwi wreszcie nabieranie właściwej masy ciała podczas treningów siłowych.
Znów ma to związek z wyrzutem insuliny. Najwięcej hormonu wzrostu organizm produkuje, gdy nie jest niepokojony przez insulinę we krwi oraz podczas wydłużonych okresów niejedzenia, i w nocy. Warto więc ustalić sobie żelazną godzinę, po której nic już nie jemy. Popularna już godzina 18, która urosła do rangi mitu wydaje się być ok, jeśli chodzisz spać o 21. Jeśli później, wyznacz sobie tę porę na godzinę 19-20. Postaraj się, aby Twój wieczorny posiłek nie zawierał zbyt wiele węglowodanów. Tym samym zminimalizujesz skok glukozy i wyrzut insuliny do krwi. To z kolei pozwoli Ci zapobiec blokowaniu wyrzutu GH w nocy, gdy jest on najintensywniejszy.
GABA to kwas gamma-aminomasłowy, czyli suplement diety. Bardzo fajnie działa on na układ nerwowy, uspokajając mózg i wspomagając sen. Z kolei melatonina jest hormonem wydzielanym w trakcie snu, wpływającym między innymi na jego głębokość. Jeśli masz kłopoty ze snem, suplementacja GABA lub melatoniną wpłynie na poprawę jakości Twojego snu, a tym samym – wspomoże zwiększony wyrzut GH. Bardzo często problemy z regeneracją organizmu czy uzyskaniem optymalnych efektów treningu siłowego wiążą się z nieprawidłowym snem – tak wiele osób go bagatelizuje. Warto więc o tym pomyśleć i ewentualnie wspomóc się w uzyskaniu głębokiego, kojącego i regeneracyjnego snu.
GH wydziela się w dużych ilościach poprzez ćwiczenia o wysokiej intensywności. Jeśli masz problem z wypracowaniem odpowiedniego tempa czy natężenia ćwiczeń by uzyskać tę intensywność, postaraj się o trenera personalnego w klubie. Poza tym – ćwiczenia wspomogą odchudzanie, a spadek tkanki tłuszczowej wesprze Cię w walce o lepszą muskulaturę poprzez stymulację hormonu wzrostu!
Aby uzyskać szybki przyrost mięśni, warto sięgnąć po odżywki dla sportowców, które nie tylko zwiększają wytrzymałość mięśni, ale również powodują ich rozrost poprzez stymulację wydzielania hormonu wzrostu. W połączeniu ze zdrową dietą, aktywnością fizyczną i optymalną ilością snu w ciągu doby, może przynieść to zaskakujące efekty. Nie tylko zaczniesz zauważać rezultaty ćwiczeń na siłowni, ale też poczujesz się lepiej zregenerowany, a Twoje ewentualne uszkodzenia ciała będą goiły się o wiele szybciej!
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7852519
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8719443
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11502822
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1806481
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2778033
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12797841
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1759534
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9931532
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18347346
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23171320
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2405717
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC292717/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9063764
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7058674
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/5434734
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10871567
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18091016
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10444604
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18548362
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC297368/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8370132
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10594526
Kanapki to idealne rozwiązanie na szybki posiłek – można je przygotować w kilka minut, a…
Kortyzol, znany jako hormon stresu, pełni kluczową rolę w adaptacji organizmu do wyzwań codziennego życia,…
Magnez jest czwartym najliczniej występującym minerałem w organizmie człowieka, a mimo to często nie doceniamy…
Zdrowa dieta to Twój sekret młodości! Naturalne produkty, jak jagody, zielona herbata czy orzechy, pełne…
Kurczak to jedno z najbardziej uniwersalnych mięs, które można przygotować na niezliczoną ilość sposobów –…
Słodycze nie muszą być grzechem! Oto 10 przepisów na zdrowe desery, które nie tylko rozpieszczą…