Zalecenia dotyczące spożywania płynów nie są bardzo precyzyjne, na co wpływ ma kilka czynników. Wiele źródeł podaje jednak, aby wypijać każdego dnia nawet 3 litry wody dziennie. Sprawdźmy, czy takie zalecenia mają uzasadnienie naukowe, i czy picie 3 litrów wody jest dla naszego organizmu tak korzystne, jak się twierdzi.
Aby uświadomić sobie, o co tyle szumu z tym piciem wody, należy zdać sobie sprawę, jakie funkcje spełnia ona w organizmie.
Nasze ciało w około 70% składa się z wody i aby tę wartość utrzymać, należy zapobiegać jej utracie z komórek.
Utrata następuje nie tylko poprzez wydalanie przez nerki, ale również przez parowanie porami skóry, oddychanie, wypróżnianie się.
Woda w organizmie składa się z tej wewnątrzkomórkowej – około 28 l u dorosłego człowieka, i pozakomórkowej – około 14 l.
Najwyższą zawartością wody w organizmie, nawet do 80%, cechują się niemowlęta, zaś najniższą – osoby starsze, około 50%.
Warto sobie uświadomić, że lekkie pragnienie jest już sygnałem, że organizm jest odwodniony o około 1%! Oto rola wody w organizmie:
Mówi się, że bez wody człowiek może przeżyć nawet 7 dni. Wydaje się jednak, że te dane są mocno optymistyczne, bo w rzeczywistości bez picia trudno wytrzymać nawet kilka godzin. Te podręcznikowe 7 dni bez wody można przyjąć jedynie w sytuacji, gdy osoba będzie znajdowała się w chłodnym pomieszczeniu i nie podejmowała jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. W praktyce dodatnia temperatura ciała sprawia, że więcej się pocimy, i każda aktywność fizyczna też powoduje wzmożone wydzielanie potu. Już około 10-procentowa utrata płynów w organizmie skutkuje takimi objawami jak: obrzęk języka, problemy z mową, utrata przytomności i drgawki. Wynika to z faktu, iż mózg składa się z wody w aż 80%, zaś nasza krew – w 98%. Bez wody zaburzone zostają zatem funkcje nerwowe oraz krążenie. A zatem fakt, iż Staś i Nel przetrwali wiele dni na gorącej pustyni bez ani kropli wody świadczy raczej o istnieniu fikcji literackiej, a nie o ich wyjątkowej determinacji…
To bardzo ciekawe zagadnienie. Często poddajemy swoim dzieciom do picia słodkie napoje gazowane, lub chociażby wodę smakową sądząc, że zapobiegamy ich odwodnieniu. Tymczasem jest zgoła odwrotnie – pijąc takie napoje możemy sprawić, że organizm dziecka jest jeszcze bardziej odwodniony! Nie tylko sztucznie słodzone i barwione napoje mają taki skutek. Kawa i herbata również wypłukują elektrolity z organizmu. A nie tylko sama woda jest odpowiedzialna za nawodnienie komórek, a właśnie obecność w niej jonów sodu, potasu i magnezu. Gospodarka wodno-elektrolitowa jest odpowiedzialna za to, aby dzięki jonom właściwa ilość wody dostarczana była do komórek. A zatem – picie płynów jest ważne, ale tylko w obecności wody mineralnej, a także zbilansowanej diety, która dostarcza niezbędnych elektrolitów.
Bez trudu możesz samodzielnie policzyć, ile tak naprawdę potrzebujesz dziennie pić wody. Na każdy 1 kilogram aktualnej masy ciała należy przyjąć 30 ml płynów. Jeśli więc ważysz 50 kg – wystarczy Ci w zupełności 1,5 litra wody dziennie. 3 litry płynów powinny zatem przyjmować osoby ważące 100 kg.
Picie zwiększonych ilości wody w czasie odchudzania ma dwojakie znaczenie. Przede wszystkim – woda wypełnia żołądek, a nie zawiera żadnych kalorii, więc zmniejsza ilość przyjmowanego posiłku właściwego, redukując liczbę przyjętych kalorii. Pozwala również na przyspieszenie metabolizmu w sposób tymczasowy, a zatem ułatwia spalanie kalorii w ciągu dnia.
Wraz z upływem czasu zmniejsza się zawartość wody w organizmie, a zatem skóra ulega zwiotczeniu. Wynika to między innymi z faktu, iż starsze osoby słabiej odczuwają pragnienie i w zasadzie muszą sobie przypominać o regularnym piciu. Gdy organizm jest dobrze nawilżony, skóra jest odpowiednio wypełniona wodą, jędrna, i mają szansę zachodzić w niej wszelkie procesy regeneracyjne, gdy chodzi o kolagen i elastynę.
Zdecydowanie NIE. W przypadku osób drobniejszej budowy nadmiar wody może być szkodliwy (o tym poniżej). Coraz więcej źródeł nie mówi już o piciu 2 czy 3 litrów wody dziennie jako zalecanej przez specjalistów ilości, lecz o piciu odpowiedniej ilości wody w zależności od płci, wieku, stanu zdrowia i aktywności fizycznej. 3 litry wody dziennie nie są jednak żadną hiperilością, nieosiągalną dla człowieka. To dwie 1,5-litrowe butelki wody, które w niektórych sytuacjach można wypić bez trudu. Po 3 litry wody dziennie mogą śmiało sięgać osoby intensywnie pracujące fizycznie, na przykład robotnicy budowlani, oraz osoby pracujące w skrajnie wysokich temperaturach, na przykład górnicy czy hutnicy. Oprócz tego sportowcy, a także osoby o dużej masie ciała powinny pić nawet 3 litry wody dziennie. Bardzo ważne jest jednak, aby była to woda z elektrolitami – szczyptą soli dobrej jakości, czy napoje izotoniczne. Wówczas zapobiegnie się odwodnieniu z braku elektrolitów, czyli odwodnieniu hipotonicznemu.
Jedząc dużą ilość warzyw, owoców, jogurtów czy zup dziennie trzeba też brać pod uwagę, że woda w części zawarta jest już w naszym jadłospisie. Do popijania należy więc uwzględnić zwykle około 1,5 l wody dziennie, w większości przypadków, a w upalne dni nieco więcej.
Zbyt duża podaż płynów może prowadzić do „rozwodnienia”, czyli zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Wówczas może dojść na przykład do hiponatremii, czyli niedoborów sodu. Hiponatremia jest stanem, w którym dochodzi do nudności, wymiotów, splątania, osłabienia – może nawet w skrajnych przypadkach doprowadzić do śmierci. Drugą kwestią jest to, ile nasz organizm jest w stanie „przerobić” wody w ciągu dnia. Chociaż nerki potrafią wydalić nawet 28 litrów na dobę, to przetwarzają maksymalnie 1 litr na godzinę. Wypijając zbyt dużą ilość wody naraz można zatem przeciążyć swoje nerki.
Warto również podkreślić, że picie wód leczniczych w nadmiarze może doprowadzić do zaburzeń równowagi elektrolitów w naszym ciele, nic co zaburza proporcję elektrolitów w naszym ciele nie jest wskazane w nadmiarze.
Warto obliczyć szacunkową ilość wody, jaką należy spożywać w ciągu dnia według wzoru, zakładając niewielką aktywność fizyczną i przebywanie w temperaturze pokojowej.
W upalne dni, przebywając na słońcu lub intensywnie trenując, warto do tej codziennej ilości dorzucić jeszcze około pół litra wody dziennie, najlepiej w postaci napoju izotonicznego, nawet zrobionego samodzielnie – do wody mineralnej warto dodać dobrej jakości szczyptę soli oraz kilka kropel soku z cytryny.
Picie wody trzeba rozłożyć na etapy, rozpoczynając od szklanki wody na czczo.
Następnie średnio co godzinę wypijać na przykład pół szklanki – rozkładając całodzienną porcję na wiele mniejszych, podzielonych na cały dzień. Osoby, które mają problem z pamiętaniem o piciu wody, mogą sobie ustawić „przypominajki” w telefonie lub odpalić specjalną aplikację.
Przydatne są też stare dobre sposoby w postaci butelki wody z zaznaczonymi markerem kreskami z wypisaną godziną.
Chodzi o to, aby pamiętać, by o określonej godzinie wypić wodę do oznaczonego poziomu na butelce. Stosując się do tych zaleceń można być spokojnym o gospodarkę wodno-elektrolitową i stan swoich organów wewnętrznych!
Pozbierałem wszystkie głosy które spłynęły na Instagramie, Facebooku Youtubie i mailingu… oto wynik najczęściej kupowanej wody :
Podsyłam zakreślankę która pomoże Wam w utrzymaniu prawidłowego nawyku nawadniania się
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2908954/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4207053/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18589036
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17519319
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28450053
https://www.cdc.gov/nutrition/data-statistics/plain-water-the-healthier-choice.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5407738/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4027093/
Kanapki to idealne rozwiązanie na szybki posiłek – można je przygotować w kilka minut, a…
Kortyzol, znany jako hormon stresu, pełni kluczową rolę w adaptacji organizmu do wyzwań codziennego życia,…
Magnez jest czwartym najliczniej występującym minerałem w organizmie człowieka, a mimo to często nie doceniamy…
Zdrowa dieta to Twój sekret młodości! Naturalne produkty, jak jagody, zielona herbata czy orzechy, pełne…
Kurczak to jedno z najbardziej uniwersalnych mięs, które można przygotować na niezliczoną ilość sposobów –…
Słodycze nie muszą być grzechem! Oto 10 przepisów na zdrowe desery, które nie tylko rozpieszczą…
View Comments
Temat wody i ani słowem o plastikowych butelkach?