Zapalenie dziąseł często poprzedza poważne choroby dziąseł. Najczęściej spowodowane jest przez bakterie żyjące w jamie ustnej, które głównie gromadzą się na płytce nazębnej. We wczesnym stadium (gdy zapalenie nie objęło jeszcze kości i tkanki łącznej), zapalenie dziąseł jest najprostsze do wyleczenia. Już samo regularne dbanie o higienę jamy ustnej zwykle pozwala zapobiec tej dolegliwości.
Dobrą wiadomością jest to, że zapalenie dziąseł we wczesnym stadium można wyleczyć samemu w domu, za pomocą prostych metod. Potrzebne składniki znajdziesz w swojej kuchni.
Przy pierwszych symptomach zapalenia dziąseł, biegnij do kuchni i przygotuj rozcieńczony roztwór soli z wodą. Dlaczego tak skuteczna jest sól? Sól zmienia poziom pH wewnątrz jamy ustnej, co uniemożliwia bakteriom przetrwanie. Płukanie jamy ustnej roztworem soli ma działanie kojące. Metoda ta pozwala również zmniejszyć obrzęk towarzyszący zapaleniom dziąseł.
Składniki:
1/2 łyżeczki soli
1 szklanka letniej wody
3-5 kropli olejku musztardowego
Sposób użycia:
Sól i olejek wymieszaj z wodą. Płucz jamę ustną. Czynność powtórz 2-3 razy dziennie. Pamiętaj, że stosowanie płukanki nie zastępuje regularnego mycia zębów. Można również wykonać papkę, dodając kilka kropli oleju musztardowego do 1/2 łyżeczki soli. Nałóż papkę na dziąsło i pozostaw na około 3 minuty, po czym przepłucz jamę ustną wodą.
Okład stosuj 3 razy na dobę.
Kiedy ludzie słyszą o tej metodzie, często kojarzy się im ona z rytuałem odnowy biologicznej. Nic bardziej mylnego, oil pulling to nic innego, jak płukanie jamy ustnej olejem. Będziesz zdumiony, jak ogromne korzyści zdrowotne posiada ta metoda. Oil pulling działa detoksykacyjnie, pomaga usunąć z jamy ustnej bakterie, wirusy i grzyby. Ostatecznie m. in. łagodzi stany zapalne i wzmacnia dziąsła.
Składniki:
1-2 łyżki oleju kokosowego
1-2 szklanki ciepłej wody
Sposób użycia:
Płucz jamę ustną łyżką oleju przez 10 minut (trzymaj olej w buzi utrzymując go w ruchu, „przelewaj” z jednego policzka do drugiego, przecedzaj przez zęby…). Zużyty olej wypluj. Przepłucz jamę ustną ciepłą wodą.
W moim domu nigdy nie może zabraknąć sody oczyszczonej ze względu na jej szerokie spektrum zastosowań. Soda oczyszczona pomaga zrównoważyć poziom pH w jamie ustnej, tworząc tym samym niekorzystne środowisko dla rozwoju bakterii.
Składniki:
1/4 opakowania sody oczyszczonej
ciepła woda
Sposób użycia:
Do sody oczyszczonej dodaj odrobinę ciepłej wody, aby uzyskać konsystencję pasty. Nałóż pastę na szczoteczkę do zębów i szczotkuj zęby. Zabieg powtarzaj co 2 dni. Otrzymaną pastę możesz również dodać do niewielkiej ilości słonej wody i płukać nią co rano jamę ustną.
Istnieje wiele argumentów przemawiających na korzyść stosowania cytryny, jako środka leczniczego stosowanego przy zapaleniu dziąseł. Są nimi choćby wysoka zawartość witaminy C i silne działanie przeciwzapalne.
Składniki:
sok wyciśnięty z jednej, średniej wielkości cytryny
1 szklanka ciepłej wody
Sposób użycia:
Wymieszaj sok z cytryny ze szklanką ciepłej wody, otrzymanym płynem płucz jamę ustną. Najlepiej wykonuj tą czynność rano, przed szczotkowaniem zębów.
Stosowanie olejku goździkowego do leczenia infekcji jamy ustnej jest metodą starą jak świat. Olejek goździkowy ma działanie antybakteryjne i przeciwbólowe, toteż doskonale sprawdza się przy zakażeniach bakteryjnych. Służy również jako środek uśmierzający ból zęba.
Składniki:
3-5 kropli olejku goździkowego
Sposób użycia:
Skrop mały, bawełniany wacik kilkoma kroplami olejku goździkowego. Przyłóż go na kilka minut do miejsca zapalenia.
Aloes jest stosowany w przeróżnych środkach kosmetycznych. Ze względu na działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, z powodzeniem stosuje się go do leczenia zapaleń dziąseł.
Składniki:
sok ze świeżo odłamanego liścia aloesu
Sposób użycia:
Odłam kawałek liścia aloesu. Zbierz (zeskrob) wyciekający z liścia żelowy sok i posmaruj nim dziąsło.
Ten cudowny olejek ma szerokie zastosowanie ze względu na silne działanie antyseptyczne i antybakteryjne. Stosuj go w wersji rozcieńczonej, aby uniknąć podrażnień.
Składniki:
2 krople olejku z drzewa herbacianego
pasta do zębów
Sposób użycia:
Dodaj olejek z drzewa herbacianego do porcji pasty i myj zęby tak, jak zwykle. Należy uważać, aby nie połykać pasty do zębów, ponieważ spożyty olejek z drzewa herbacianego może mieć toksyczne działanie!
Szałwia jest popularnym ziołem wykorzystywanym w leczeniu zapaleń dziąseł. Działa przeciwzapalnie, ściągająco i przeciwbakteryjnie. Skutecznie zmniejsza obrzęk towarzyszący zmianom zapalnym w jamie ustnej.
Składniki:
1 łyżeczka szałwii lekarskiej
1 szklanka wody
Sposób użycia:
Szałwię zalej szklanką wrzątku, gotuj na bardzo małym ogniu przez 5-10 minut. Odcedź, ostudź, a otrzymanym wywarem płucz jamę ustną.
Kurkuma zawiera czynny składnik o nazwie kurkumina. Kurkumina jest dobrze znanym środkiem przeciwzapalnym i ma silne działanie antyoksydacyjne.
Składniki:
4 łyżeczki kurkumy
8 łyżeczek proszku Neem (miodla indyjska)
1/4 łyżeczki proszkowanego ałunu
1/4 łyżeczki soli
Sposób użycia:
Wszystkie składniki wymieszaj i przełóż do szczelnego pojemniczka. Niewielką ilość wetrzyj w dziąsło, po 15 minutach dokładnie przepłucz usta dużą ilością ciepłej wody. Stosuj 2 razy dziennie.
Wszystkie powyżej opisane zabiegi nie będą Ci potrzebne, jeżeli regularnie będziesz dbać o higienę jamy ustnej (lepiej zapobiegać, niż leczyć). Reaguj przy pierwszych objawach rozwijającego się zapalenia – im szybciej podejmiesz leczenie, tym lepiej. Istnieje kilka podstawowych czynności, które należy powtarzać codziennie, aby posiadać zdrowe dziąsła:
Regularne wizyty u dentysty mają zasadnicze znaczenie dla utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej. Polecam wizytę raz na sześć miesięcy.
SKOŃCZONY
http://theheartysoul.com/gingivitis-cure/
Kanapki to idealne rozwiązanie na szybki posiłek – można je przygotować w kilka minut, a…
Kortyzol, znany jako hormon stresu, pełni kluczową rolę w adaptacji organizmu do wyzwań codziennego życia,…
Magnez jest czwartym najliczniej występującym minerałem w organizmie człowieka, a mimo to często nie doceniamy…
Zdrowa dieta to Twój sekret młodości! Naturalne produkty, jak jagody, zielona herbata czy orzechy, pełne…
Kurczak to jedno z najbardziej uniwersalnych mięs, które można przygotować na niezliczoną ilość sposobów –…
Słodycze nie muszą być grzechem! Oto 10 przepisów na zdrowe desery, które nie tylko rozpieszczą…