Wśród chorób zapalnych przewodu pokarmowego istnieje choroba Leśniowskiego-Crohna, która jest obecnie dość popularna, ale wciąż nie do końca zbadana.
Najczęściej schorzenie to obejmuje jelito cienkie i grube, ale stany zapalne mogą pojawiać się także na innych odcinkach przewodu pokarmowego – od ust po odbytnicę.
Ta jednostka chorobowa ma charakter przewlekły i występuje z okresami zaostrzeń i remisji. Jak się objawia, jaki ma przebieg i rokowania?
Statystycznie, najczęściej tę chorobę wykrywa się u młodych kobiet w wieku 15-30 lat. Może jednak występować zarówno u osób płci męskiej, jak i dużo starszych oraz u dzieci.
Z reguły u młodszych pacjentów obserwuje się bardziej agresywny przebieg choroby. Nawet u połowy chorych stany zapalne występują w jelicie krętym, a tylko u 20% osób zmagających się z tą chorobą zapalenie obejmuje jedynie jelito grube.
Dość rzadko zdarzają się symptomy choroby w górnych odcinkach przewodu pokarmowego – przełyku, gardle czy jamie ustnej.
Przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna nie zostały dokładnie zbadane. Szacuje się, że o wiele częściej występuje ona u osób, które w najbliższej rodzinie mają pacjentów chorujących na stany zapalne jelit.
Chorobę może wywołać także gwałtowny spadek odporności, na przykład na skutek infekcji wirusowej lub bakteryjnej.
Czynnikiem ryzyka jest również stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, palenie papierosów, a także częste stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, czyli tych dostępnych bez recepty przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.
Może ona mieć łagodniejszy i agresywniejszy przebieg i występować w różnych odcinkach przewodu pokarmowego.
Głównymi objawami, na które należy zwrócić uwagę, są:
Objawami towarzyszącymi chorobie Leśniowskiego-Crohna mogą być:
Według jednych ze świeższych badań obejmujących pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit, do których zalicza się choroba Leśniowskiego-Crohna, mogą jej towarzyszyć inne schorzenia:
Nie są one jednak konieczne do postawienia prawidłowej diagnozy
Diagnostyka choroby Leśniowskiego-Crohna opiera się głównie na eliminacji. Wynika to z tego, że nie daje ona objawów, które mogłyby zostać wykryte za pomocą jednego prostego badania.
W związku z tym trzeba przeprowadzić szereg różnych badań, aby móc wyeliminować inne, bardziej charakterystyczne jednostki chorobowe. W tym celu stosuje się następujące badania:
Choroba Leśniowskiego-Crohna jest niestety nieuleczalna. Celem diagnostyki i leczenia jest nie dopuszczanie do jej rozwoju, który może powodować nacieki zapalne i tym samym doprowadzić do powikłań.
Dieta ma bardzo duże znaczenie w minimalizowaniu ryzyka wystąpienia objawów i łagodzenia ich, jednak nie leczy choroby. W leczeniu stosuje się głównie:
Celem leczenia jest ograniczenie rozwoju choroby, zminimalizowanie ryzyka powikłań oraz poprawa samopoczucia osoby chorej.
Na skutek choroby Leśniowskiego-Crohna można nabawić się anemii, problemów z wchłanianiem składników odżywczych, znacznego wychudzenia, wyniszczenia i apatii.
Niektórzy chorzy zmuszeni są do żywienia pozajelitowego, a nawet do wyłonienia stomii, gdyż ich jelito cienkie i grube nie pełni należycie swojej funkcji i jest zniszczone na zbyt dużym obszarze.
Ważne jest, aby stosować właściwą dietę nie tylko w czasie ataków choroby, ale przede wszystkim na co dzień.
Mając diagnozę choroby Leśniowskiego-Crohna nie wolno się załamywać i poddawać. Przy stałej opiece dietetyka klinicznego, ścisłym trzymaniu się diety i leczenia farmakologicznego oraz innych zaleceń lekarskich, można utrzymać objawy na względnie niskim poziomie i wydłużać okresy remisji, a tym samym żyć względnie komfortowo.
Szukasz pomysłu na smaczną, szybką i prostą w przygotowaniu kolację? Oto 10 sprawdzonych przepisów, które…
Przygotowanie odpowiedniego posiłku przed treningiem to klucz do osiągnięcia maksymalnej wydolności i skuteczności ćwiczeń. Wybierając…
Poranki mogą być pełne inspiracji, szczególnie gdy na talerzu pojawiają się wyjątkowe smaki. Przygotowaliśmy dla…
Utrzymanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej to jedno z najważniejszych wyzwań, z jakimi mierzymy się…
Dobry sen jest kluczowy dla zdrowia i samopoczucia, a dieta odgrywa w tym ogromną rolę.…
Poranki mogą być pełne smaku i różnorodności, jeśli zdecydujesz się na kreatywne podejście do śniadań.…