Olejki eteryczne pozyskuje się z roślin, które zawierają ich niewielkie ilości w swoich tkankach wydzielniczych. Są niezwykle cenione na całym świecie ze względu na swój piękny, odmienny dla każdej z roślin zapach, ale i szereg innych, bardzo intrygujących właściwości. Poznaj olejek sandałowy – produkt pozyskiwany z drzewa sandałowego, który z pewnością zawładnie Twoim sercem!
Niektórzy nie zastanawiają się nad tym, skąd i w jaki sposób pozyskuje się różnego rodzaju oleje. Okazuje się, że istnieje o wiele więcej roślin poza rzepakiem czy słonecznikiem, z których można w sposób mechaniczny wytłoczyć olejki. Czy wiesz, że na świecie istnieje ponad 2 tysiące gatunków roślin, z których można pozyskać oleje? Rosną one praktycznie w każdej strefie klimatycznej, choć najwięcej można ich spotkać w strefie zwrotnikowej – tam, gdzie jest ciepło i wilgotno, co stanowi idealne warunki dla wzrostu roślin olejkodajnych. To właśnie z tej strefy klimatycznej pochodzi olejek z drzewa sandałowego. Dawniej olejki eteryczne uznawano za odpad poprodukcyjny. Dopiero z czasem okazało się, że skład chemiczny tych olejków ma wpływ na wabienie owadów zapylających rośliny, a także na ich wzrost, odstraszanie owadów, ochronę przed grzybami i na inne istotne w życiu roślin kwestie. Gdy pokuszono się o głębsze zbadanie sprawy, wyszło na jaw, że olejki eteryczne pięknie i długo pachną, rozpylone nawet w niewielkiej ilości, a poza tym – mają dużo dobroczynnych właściwości dla człowieka!
Olejek sandałowy charakteryzuje się wysoką zawartością związków zwanego alfa– oraz beta- santalole, mającym typowy balsamiczny zapach. To rodzaj aromatu odurzającego, wprowadzającego w relaksujący nastrój, i bardzo dobrze wpływającego na medytację. Nic więc dziwnego, że olejek sandałowy stosuje się choćby w różnych perfumach, świeczkach zapachowych, kadzidłach. Ma również coraz częstsze zastosowanie w kosmetykach, ze względu na swoje bardzo dobre właściwości względem skóry. Upajający zapach i uwodzicielska, słodka nuta sprzyjają w utrzymywaniu romantycznej atmosfery w sypialni, warto więc wykorzystać olejek z drzewa sandałowego jako afrodyzjak i dyskretnie natrzeć się nim za uszami przed randką. Olejek sandałowy przybył do nas z Indii, gdzie bardzo często drzewo sandałowe jest wykorzystywane w różnych rytuałach, pogrzebowych, w składaniu ofiar bogom, podczas świętowania narodzin i ślubów oraz innych. Być może część hinduskich rytuałów wydaje nam się dziwna, ale z całą pewnością wykorzystywania magii, zapachu i właściwości roślin moglibyśmy się od Hindusów uczyć.
Podczas różnego rodzaju infekcji bakteryjnych skóry, sięgamy po środki mające zdezynfekować miejsce wniknięcia bakterii i złagodzić stan zapalny. To bardzo często wystarcza, aby pozbyć się niegroźnych infekcji skórnych. Olejek sandałowy ma lekkie działanie antyseptyczne i przeciwzapalne, dzięki czemu regularne nacieranie nim skóry po kąpieli może zadziałać na nią oczyszczająco, łagodząco i być elementem codziennej higieny osobistej. Poza tym – pięknie pachnie, kusi i przyciąga płeć przeciwną, więc lepiej go sobie nie żałować! Dodaj kilka kropel olejku do kąpieli lub wetrzyj go w skórę, by zapewnić sobie świeżość i zdrowie skóry!
Warto wypróbować ten olejek również we wspomaganiu leczenia powszechnych dolegliwości. Ma on działanie wykrztuśne, więc inhalacje z olejkiem można robić w przypadku kaszlu, i na pewno dadzą świetny efekt. Stosowany doustnie może też pomagać obniżać gorączkę i poprawia samopoczucie. Działa moczopędnie i wiatropędnie, więc warto go spożywać regularnie w celu poprawy funkcjonowania nerek, czy ułatwienia odprowadzania gazów z jelit.
Osoby z wysokim ciśnieniem mogą stosować olejek doustnie lub zewnętrznie, na skórę, w celu niewielkiego, łagodnego obniżania ciśnienia. Działa też ściągająco na mięśnie i skórę, poprawia stan skóry, przyspiesza gojenie się ran i blizn, a także chroni skórę przed zmianą struktury czy kolorytu. Stosowanie olejku jako serum na twarz może w przyszłości odwdzięczyć się kobietom wspaniałymi rezultatami.
Wspomaganie się tym olejkiem może dać bardzo korzystne rezultaty, gdy chcemy wzmocnić swoją pamięć i koncentrację, na przykład w czasie sesji, lub po prostu kiedy czujemy, że z wiekiem nasz mózg nie funkcjonuje tak dobrze jak dawniej. Warto wykorzystywać olej sandałowy w codziennej aromaterapii – na przykład podgrzewając kilka jego kropel na specjalnym podgrzewaczu. Wówczas w krótkim czasie zaobserwujemy świetne efekty jego działania na całe ciało!
Olej sandałowy jest dość drogim preparatem i stosować się go powinno w minimalnych ilościach, głównie ze względu na intensywność zapachu i silną koncentrację dobroczynnych właściwości. Dobrym pomysłem jest dodanie kilku jego kropli do bazy w postaci oleju arganowego lub innego olejku pielęgnacyjnego do ciała, a także stosowanie w małych ilościach w specjalnych podgrzewaczach do aromaterapii. Na świecie jest dostęp do tylu cudownych form naturalnej terapii, że nie ma potrzeby faszerować się lekami w przypadku drobnych infekcji!
Czy wiesz, że śniadanie może być pyszne i zdrowe, nawet bez glutenu? Oto 10 wyjątkowych…
Kasze i zboża to nie tylko zdrowa alternatywa dla tradycyjnych składników, ale także prawdziwe bogactwo…
Szukasz pomysłu na szybką, smaczną i efektowną kolację? Oto 10 przepisów na makaronowe dania, które…
Szukasz pomysłów na pyszne i sycące kolacje? Oto 10 wyjątkowych przepisów z wieprzowiną w roli…
Jeśli chcesz zacząć dzień z energią i zbudować zdrową sylwetkę, odpowiednio zbilansowane śniadanie to klucz…
Szukasz pomysłu na wyjątkową kolację, która zaskoczy smakiem i prostotą przygotowania? Oto 10 sprawdzonych przepisów…