Na początku nie daje wyraźnych objawów. Dlatego aż 26 proc. osób chorych na cukrzycę w Polsce nie wie o tym, że choruje. To niemal milion osób! Cukier we krwi warto regularnie sprawdzać.
Obowiązkowo zaleca się takie badania u każdej osoby powyżej 45. roku życia co trzy lata, a u osób w grupie ryzyka, niezależnie od wieku, raz na rok. Informacje o tym, kto znajduje się w grupie ryzyka, znajdują się w dalszej części artykułu.
14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Dzień ten obchodzony jest od 1991 roku i przypada 14 listopada, czyli w dniu urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga. W roku 1922 Banting i jego asystent Charles Best odkryli, że hormon – insulina wyizolowana ze zwierzęcych trzustek – może leczyć cukrzycę. Za swe odkrycie uczony otrzymał Nagrodę Nobla.
W Polsce na cukrzycę cierpi blisko 3 miliony osób, a ponad 5 milionów ma stan przedcukrzycowy. Z 3 milionów osób chorujących na cukrzycę około 85-90 proc. ma cukrzycę typu 2, która w dużej mierze rozwija się wskutek niezdrowego stylu życia.
Objawy cukrzycy typu 2:
- oddawanie zwiększonej ilości moczu,
- wzmożone pragnienie,
- zmęczenie, osłabienie
- paradontoza.
Cukrzyca początkowo nie daje wyraźnych objawów.
– Dlatego każdy dorosły powinien raz w roku oznaczyć sobie poziom glukozy, bez względu na to czy ma jakieś niepokojące objawy czy nie – podkreśla prof. Piątkiewicz.
Jaki jest prawidłowy poziom glukozy we krwi?
U zdrowej dorosłej osoby to: 70-99 mg/dl po pierwszym doustnym podaniu roztworu glukozy i < 140 mg/dl w 120. minucie po tym podaniu.
Badanie w kierunku cukrzycy należy przeprowadzić raz w ciągu 3 lat u każdej osoby powyżej 45. roku życia.
Jeśli jednak zaliczasz się do którejkolwiek z poniższych grup osób:
badanie cukru wykonuj co roku. W grupach ryzyka konieczne jest prowadzenie regularnych badań w kierunku cukrzycy, ponieważ u ponad połowy chorych nie występują znaczne objawy hiperglikemii, czyli wzmożonego pragnienia, suchej skóry, znacznego zmęczenia czy częstszego oddawania moczu i wzmożonego pragnienia.
Prof. Piątkowicz podkreśla, że nowoczesne leczenie cukrzycy polega nie tylko na utrzymaniu odpowiedniego poziomu glukozy we krwi, ale także na zapobieganiu powikłaniom sercowo-naczyniowym.
|[su_highlight background=”#ffd512″]Podstawą zapobiegania rozwojowi choroby i przeciwdziałania jej powikłaniom jest odpowiednia dieta, zdrowy styl życia (niepalenie tytoniu) oraz regularna aktywność fizyczna.[/su_highlight] Jednak równie ważne jest: kontrola stężenia glukozy we krwi. To może być objaw stopy cukrzycowej. Cukrzyca jest chorobą, która utrudnia gojenie ran i wywołuje ich owrzodzenie. Źle leczona lub zaniedbana cukrzyca może prowadzić do niebezpiecznego wzrostu poziomu cukru we krwi, a to może uszkodzić naczynia krwionośne stopy.
Cukrzyca idzie w parze z otyłością
Szacuje się, że łącznie na świecie jest 415 milionów dorosłych osób z cukrzycą. Wśród osób chorujących w Polsce 56 proc. to kobiety. To efekt tego, że kobiety dłużej żyją, a zdecydowana większość pacjentów chorych na cukrzycę to osoby powyżej 60. roku życia.
U kobiet cukrzyca powoduje o 50 proc. większe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych niż u mężczyzn.[su_highlight background=”#ffd512″] Dzieje się tak m.in.: dlatego, że ich naczynia krwionośne są bardziej podatne na uszkodzenia będące powikłaniem cukrzycy. [/su_highlight]Co gorsze, wiele kobiet dowiaduje się, że ma cukrzycę, dopiero po przebytym zawale serca. Także w przypadku udaru, u kobiet przebiega on ciężej i powoduje większy deficyt neurologiczny.
– Duży wzrost zachorowań na cukrzycę typu 2, który obecnie obserwujemy na świecie, w dużej mierze wiąże się z tym, że jemy ponad miarę i za mało się ruszamy, dlatego przybieramy na wadze. 60 proc. chorych na cukrzycę ma nadwagę lub otyłość – podkreśla prof. Krzysztof Strojek, krajowy konsultant ds. diabetologii. – Wśród osób otyłych 20 proc. ma cukrzycę.
Wśród czynników wpływających na rozwój cukrzycy typu 2 wymienia się także uwarunkowania genetyczne.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska (zdrowie.pap.pl)
Przygotowanie odpowiedniego posiłku przed treningiem to klucz do osiągnięcia maksymalnej wydolności i skuteczności ćwiczeń. Wybierając…
Poranki mogą być pełne inspiracji, szczególnie gdy na talerzu pojawiają się wyjątkowe smaki. Przygotowaliśmy dla…
Utrzymanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej to jedno z najważniejszych wyzwań, z jakimi mierzymy się…
Dobry sen jest kluczowy dla zdrowia i samopoczucia, a dieta odgrywa w tym ogromną rolę.…
Poranki mogą być pełne smaku i różnorodności, jeśli zdecydujesz się na kreatywne podejście do śniadań.…
Błonnik to kluczowy składnik diety, który wspiera zdrowie jelit, reguluje poziom cukru we krwi i…