Bóle migrenowe są bardzo powszechne i mogą trwać od kilku godzin do nawet 3 dni. Niestety należą do najmniej poznanych i najgorzej leczonych zaburzeń medycznych. Jest to spowodowane tym, że na każdego człowieka mają wpływ inne czynniki genetyczne, środowiskowe i neurologiczne. Do tego przeżycia osób cierpiących na migrenę mogą różnić się w dużym stopniu. U niektórych występuje jednostronny piekący lub pulsujący ból. U innych objawy są obustronne. Czasami występują też bóle przepowiadające.
Badania wykazują, że ponad 300 milionów ludzi na świecie cierpi na migrenę ( około 6-7% mężczyzn oraz 15-18% kobiet ). Szacuje się, że 20 mln ataków migren pojawia się każdego dnia.
Przyczyny migreny były badane wielokrotnie. Jednak żadne badanie nie wyjaśniło występowania migreny u wszystkich cierpiących. Czasami wyniki badań są sprzeczne.
Większość z nich twierdzi, że są to:
Może to być też przyczyną obrzęku i stanu zapalnego naczyń krwionośnych. Skurcze naczyniowe mózgu. Migreny powstają od początkowego skurczu naczyń krwionośnych i spadku przepływu krwi a następnie rozciągania i rozszerzania naczyń krwionośnych.
Najnowsze badania pokazały że zażywanie witaminy B6, B12 i kwasu foliowego może spowodować dwukrotny spadek objawów migreny na przestrzeni dwóch miesięcy. Takie sugestie pojawiały się już wcześniej m. in. po opracowaniu badań przez European Journal of Neurology. W 2004 roku zwrócili uwagę na to, że można uniknąć ataków migreny przez stosowanie wiaminy B2 ( ryboflawina ) Poziom produkcji homocysteiny może być zwiększony przez kilka mutacji i zaburzenia genów, które sprawiają, że organizm jest bardziej podatny na atak migreny. Okazuje się, że witaminy B6 i B12 zmniejszają poziom homocysteiny
Dawka podawanej witaminy powinna zależeć od danego genotypu. Według profesor Lyn Griffiths rożne genotypy mają różnąszybkość reakcji enzymatycznej. Celem badań jest określenie optymalnej dawki witamin z grupy B na podstawie profilu genetycznego.
Optymistyczne jest to, że bezpieczne, tanie suplementy mogą leczyć chorych na migrenę. Objawy migreny mogą być związane nie tylko z niedoborem witamin z grupy B ale też niedoborem innych witamin a w szczególności witaminy D. Niedobór tej witaminy może powodować różnorakie konsekwencje zdrowotne. Również w przypadku migreny suplementacja witaminą D może odgrywać ważną rolę.
Zeszłoroczne badania pokazały, że około 42% pacjentów z przewlekłą migreną ma również niedobór witaminy D. Naukowcy odkryli, że im dłużej pacjent cierpi na chroniczną migrenę tym bardziej prawdopodobny jest niedobór witaminy D.
Kanapki to idealne rozwiązanie na szybki posiłek – można je przygotować w kilka minut, a…
Kortyzol, znany jako hormon stresu, pełni kluczową rolę w adaptacji organizmu do wyzwań codziennego życia,…
Magnez jest czwartym najliczniej występującym minerałem w organizmie człowieka, a mimo to często nie doceniamy…
Zdrowa dieta to Twój sekret młodości! Naturalne produkty, jak jagody, zielona herbata czy orzechy, pełne…
Kurczak to jedno z najbardziej uniwersalnych mięs, które można przygotować na niezliczoną ilość sposobów –…
Słodycze nie muszą być grzechem! Oto 10 przepisów na zdrowe desery, które nie tylko rozpieszczą…
View Comments
Dzieki wielkie za ten text :))) Tego potrzebowalam:))
Moja córka miała częste migreny.I to jakie?! Lekarze nie poradzili. Teraz przestała jeść gluten i ma już dwa lata pokój.Tu jest przyczyna zła a nie jakieś pierdu pierdu
Mirek masz rację! Ze mną jest tak samo, wystarczyło odstawić chleb, napoje gazowane i żółty ser i oczywiście alkohol.
sprawdze to
Żona odstawiła wędliny i po jakimś czasie ustały migreny a miała je prawie co dzień.
Wróciliśmy do wędlin i bóle też wróciły i znów odstawiliśmy definitywnie i nie ma bólu.