Praktyka refleksologii sięga tysiące lat do 4000 roku p.n.e.- Chiny, gdzie technika masażu została wykorzystana do promowania lepszego zdrowia i leczenia konkretnych dolegliwości. Starożytni uzdrowiciele rozumieli nasze wewnętrzne funkcjonowanie i to jak wszystko jest skorelowane.

To tak zdali sobie sprawę, że poprzez naciśnięcie określonych punktów na ciele mogliby poprawić przepływ krwi, oczyścić narządy, a nawet pomóc leczyć bardzo konkretne problemy. Istnieją setki – jeśli nie tysiące punktów styku na ciele.

Uciskanie których punktów pomaga zwalczać stres i poprawia jakość snu?

Jeden z punktów styczności pomaga odreagować stres, lepiej spać, i łagodzi bóle i skurcze zwykle kojarzące się z menstruacją. Punkt ten nazywany jest miejscem San Yin Jiao – lub SP6. Znajdziesz go w dolnej części nogi, cztery palce powyżej kostki na wewnętrznej stronie nogi, tuż za golenią.(podpis pod zdjęciem)Aby aktywować to miejsce, pocieraj dłonie, aż staną się ciepłe. Stosując dwa lub trzy palce, naciśnij San Yin Jiao i delikatnie masuj. Po kilku minutach można rozpocząć mocniejsze pocieranie, ale zachowując powolne tempo.

Jak działa uciskanie San Yin Jiao ?

Ja już wspomniano, ten masaż pomaga na stres, bezsenność i skurcze – ale ma inny zdumiewający potencjał. Ze względu na wzajemne powiązania naszych ciał i żył, które występują w miejscu San Yin Jiao, masując punkt systematycznie poprawiamy elastyczność skóry. Tarcie tego punktu zachęca również Twoją śledzionę do bardziej efektywnej pracy – oto dlaczego poprawia się wygląd skóry.

Śledziona jest odpowiedzialna za tworzenie i usuwanie komórek krwi, więc gdy San Yin Jiao jest masowane i aktywowane, śledziona pracuje bardziej efektywnie. Nowe krwinki rozprowadzają tlen i składniki odżywcze w całym organizmie.

Twoja skóra będzie lśniła!

Zgadza się – będziesz wyglądać jak zupełnie nowa osoba! – może nie dosłownie. Ale z całą pewnością będziesz lepiej spać, odczuwać mniej stresu i poprawi się rewitalizacja Twojej skóry. Możesz tym zaimponować rodzinie i znajomym. Oni wszyscy będą myśleć, że wróciłeś z wakacji, nawet jeśli pracowałeś ciężko przez cały tydzień.

Masaż ten pomoże również znormalizować Twoje hormony i zwiększyć libido – więc stosuj go mądrze! A, jeśli starasz się zajść w ciążę, możesz masować San Yin Jiao do stymulacji jajników i macicy. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, masuj ten punkt przez 10 minut dziennie w godzinach wieczornych.

Nie ma tylko jednego „punktu”, lecz jest ich wiele! Chcesz poznać więcej punktów refleksologii?
Oto 6 powszechnych dolegliwości i wspólne dla nich punkty refleksologii na ciele.

Bół głowy

Istnieją pewne strefy nerwowe na stopie, które zajmują się bólem głowy. Delikatnie masuj duży palec u nogi kolistymi ruchami co przyniesie relaks Twojej obolałej głowie i szyi.

Zaburzenia snu

Poprzez ukierunkowanie na przysadkę mózgową, można pozbyć się zaburzeń snu. Korzystając z kciuka naciśnij w okolicach opuszka oraz nasady swojego palucha (pośrodku ). Zrób to przez 1 minutę na każdym palcu. Można masować dolną część nogi ciepłym olejem kokosowym, aby pomóc złagodzić stres i polepszyć jakość snu.

Stres

Jedna szczególna technika łagodząca stres to wywołanie skrętu nadgarstka. Utwórz okrąg z kciuka i palca wskazującego wokół drugiego kciuka (nie mają się dotykać). Przekręć w przeciwległe strony ok 20 razy i powtórz z drugim nadgarstkiem.

Przeziębienie i grypa

Aby pomóc w walce z przeziębieniem i grypą, trzeba kierować się w stronę nerwów, które zajmują się zatokami, nosem, gardłem i płucami. Na stopach, naciskaj i pocieraj boki swojego palucha, bliższą powierzchnię każdego palca, a cala pod każdym palcem. Można również zastosować tę samą technikę do rąk; masując końce palców.

Trawienie

Aby pomóc przywrócić prawidłowe trawienie można skorzystać z tej prostej techniki. Korzystając z piłki do tenisa lub piłki golfowej, zamknij swoje palce wokół niej i masuj dolną część dłoni przez 60 sekund. Można również zastosować tę technikę do dolnej trzeciej części stopy.

Ból pleców

Ból pleców jest jedną z najczęstszych dolegliwości odczuwanych przez ludzi w każdym wieku. Aby złagodzić ból w dole pleców, kciukiem wywieraj nacisk pomiędzy zewnętrzną kostką i swoim ścięgnem Achillesa. Na ból w górnej części pleców, używaj kciuków masując łuk stopy, boki i spód.

Teraz wystarczy znaleźć te punkty i zabrać się do pracy! I pamiętaj: masaże są zawsze lepsze, gdy robi je Tobie ktoś inny. Wystarczy udać się do masażysty lub poprosić przyjaciela.