Przez dziesięciolecia „zespół nieszczelnych jelit” traktowany był jako szarlataneria. Ale nowe badania pokazują, że rzeczywiście jest to prawdziwa dolegliwość i może być przyczyną astmy, zespołu jelita drażliwego, zapalenia stawów i wielu chorób autoagresywnych. 

Jane miała zaledwie 40 lat, kiedy atak astmy spowodował, że zsiniała i przestała oddychać. Uratowało ją udzielenie pierwszej pomocy i tygodnie intensywnej opieki. Rok później sytuacja się powtórzyła. Przez kolejne dwa lata Jane ze swoim świszczącym oddechem i dusznościami była regularnie pacjentem szpitali – dopóki nie objąłem ją swoją opieką.

Podążałem za standardowymi wytycznymi i faszerowałem ją absurdalnymi ilościami leków. Udało mi się ją utrzymać z dala od szpitala przez rok. Mógłbym uważać to za zwycięstwo, ale dalej coś nie dawało mi spokoju: po pierwsze, dlaczego ona ma astmę? Nie pali i nie ma alergii, a mimo to ciągle jest na skraju zapaści oddechowej.

Wtedy też postanowiłem ukierunkować ją na dietę FODMAP, probiotykoteraopię oraz zbadanie nietolerancji pokarmowych.  Świszczący oddech całkowicie ustąpił. Było to dla mnie oznaką pozytywnej rekacji organizmu. Wydawać by się mogło, że poprzedni sposób leczenia był całkowicie zły i doprowadził do tego, że kobieta kilkukrotnie lądowała na intensywnej terapii. Wyglądało na to że moja hipoteza, iż wskutek nieszczelnego jelita bakterie i toksyny siały spustoszenie w jej ciele, była słuszne. Ona nawet nie potrzebowała lekarza. Ona potrzebowała odpowiedniej diety.

Dla konwencjonalnych lekarzy, jest to trudne do zaakceptowania…

Nie trzeba dodawać, że instytucje medyczne nie akceptują takiej diagnozy i sposobu leczenia. Oficjalne towarzystwa medyczne dla gastroenterologów, internistów i reumatologów nie wspomnają o tym na swoich stronach internetowych. Z reguły odmawiają komentarza na temat nieszczelnego jelita. Ich milczenie pozostawia lekarzy konwencjonalnych samych sobie, gdy pacjenci o to pytają. Istnieje ponad 10000 opublikowanych artykułów dotyczących nieszczelności jelit, oraz dziesiątki witryn poruszających tą tematykę, a lekarze dalej nie są uświadamiani i przez to mają małe szanse na dotarcie do prawdy. Tymczasem strony internetowe w
Anglii, takie jak Quack Watch i National Health Service, wysyłają ostre ostrzeżenia o „nie kupowaniu” tych rzekomo niesprawdzonych diagnoz.

Ale zjawisko nieszczelnego jelita nie jest nie udowodnione. Istnieje nawet test na niego. Oryginalny test został opracowany w 1980 roku przez naukowców UCLA, którzy próbowali zrozumieć, co spowodowało chorobę zapalną jelit zwaną chorobą Crohna (również znana pod nazwą choroba Leśniowskiego-Crohna) Naukowcy odkryli, że powstanie nieszczelnego jelita jest poprzedzone stanem zapalnym, co oznacza, że takie nieszczelności odgrywają kluczową rolę w rozwoju choroby. Zafascynowany tą tematyką jest badacz, profesor Daniel Hollander, który wspomina: „Nie sądziłem, że to co zaobserwowałem w postaci nieszczelności jelit jest czynnikiem etiologicznym … substancje zakaźne lub toksyczne przenikają przez barierę jelitową …przyczynia się to do kaskady zdarzeń kończących się aktywną chorobą Crohna . „

Ale to było ponad 30 lat temu. W międzyczasie nieszczelne jelito połączono z występowaniem innych chorób, takich jak: astma, cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, zespół nadwrażliwości jelita grubego, choroby nerek, łuszczyca, egzema, depresja, zespół przewlekłego zmęczenia, i niewydolność serca. Teraz można zrozumieć, jak to się dzieje. Pomagają nam w tym godne nagrody Nobla prace naukowca z Harvardu, lekarza medycyny Alessio Fasano, który zaobserwował, że rozszczelnieniu jelit winna jest zonulina, której produkcję w organizmie uruchamia mi. gluten. Zonulina powoduje otwarcie połączeń międzykomórkowych w nabłonku jelit.

Choć do chwili obecnej działanie zonuliny nie jest do końca zbadane, mamy pewien obraz tego, jak gluten i niektóre bakterie wpływają na stan jelit. Wraz z czynnikiem genetycznym, samo to wystarcza, aby stworzyć doskonałąburzę” w brzuchu, która doprowadzi do choroby.

Autoimmunologiczne choroby takie jak cukrzyca, choroby zapalne jelit i reumatoidalne zapalenie stawów, występują coraz częściej. Nie jest przesadą stwierdzenie, że ma je wiekszość ludzi, którzy szukają opieki medycznej. Może dlatego wszystkie alternatywne praktyki uwzględniają w diagnozie nieszczelne jelito. Ale nie trzeba zbyt długo szukać, aby znaleźć również jakieś poważne naukowe badanie na ten temat.

Więc dlaczego nie?

 „Nieszczelne jelita” jest definicją często traktowaną pobłażliwie. Dr Fasano uważa, że jest inny powód, dla którego instytucje medyczne pozostają sceptyczne w sprawie nieszczelnych jelit.Niektóre roszczenia alternatywnych lekarze medycyny są po prostu uważane za śmieszne”, stwierdził. Kiedy zapytałem, co ma na myśli odpowiedział: „Większość ludzi za śmieszne uważa stwierdzenie, że wszystkie choroby ludzkości wynikają z z powodu nieszczelnych jelit

„Nieszczelne jelita” nie mogą być jedynym polem teorii medycyny, ale do tej pory wiele dowodów wskazuje na tą przypadłość jako na prekursora chorób. I nie jest to nowatorski pomysł. Pod nazwą „zatrucia” znany był ten syndrom w diagnostyce w latach 60-tych, kiedy to diagnozowano, iż obecność „złych” bakterii w jelitach powoduje choroby układowe i chorobę psychiczną, a diagnozy te zgodnie szanowali lekarze i naukowcy. Pomysł ten z czasem wypadł z łask i określano go z  pogardą jako „nienaukowy”. Czasem pacjenci sami sugerują diagnozę nieszczelnych jelit, jednakże lekarze zazwyczaj odrzucają tą teorię jednym machnięciem ręki i zwykle leczą w przeświadczeniu, że brakuje dowodów na istnienie tego zjawiska . Ale to głęboko nienaukowe stanowisko. Dowody występują nie tylko w postaci farmaceutycznie finansowanych prób z lekami; również pochodzą z podstaw nauki i uważnych obserwacji. I właśnie te obserwacje nie powinny zostać zignorowane, ponieważ nie są zgodne z naszym aktualnymi dogmatami medycznymi. 

Rozważmy epidemie astmy. Publiczne służby zdrowia uważają za przyczynę zanieczyszczenia w powietrzu, nie uważając za powód zanieczyszczone jelita. Jednak grupa doktora Fasano wstępnie stwierdziła, że 40% chorych na astmę ma nieszczelne jelita. Astma to problem często występujący w centrach miast. Czy może to być związane z faktem, że są one również „pustynią zdrowej żywności?” Czy emulgatory i inne chemikalia w żywności przetworzonej mogą być przyczyną nieszczelnego jelita? I to może być przyczyną astmy? Niestety, zatrzymaliśmy się na etapie wielu pytań, a zdaniem większości powinny być one kierowane co najwyżej do znachorów i szarlatanów.

Z drugiej strony faktu, że 7 z 10 Amerykanów przyjmuje obecnie leki na receptę nie należy lekceważyć. Jeżeli duża część zachorowań jest spowodowana nieszczelnością jelit, ogromnie spadłaby sprzedaż leków i być może to jest powód zapory stawianej popularyzacji w medycynie leczenia nieszczelnych jelit. To jest długa droga, aby wyjaśnić, dlaczego mając dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej nie poprawiają się wyniki pacjentów. Sytuacja ta jest katastrofą zarówno dla naszej gospodarki i naszego zdrowia: pigułki i procedury są kosztowne, a proste i tanie zmiany w diecie mogą często naprawić nieszczelne jelita.

Pełen optymizmu wierzę, że prawda wyjdzie w końcu na jaw. Obyśmy nie czekali kolejne 30 lat. Podnoś swoją świadomość, powiedz znajomym, powiedz wszystkim, którzy kiedykolwiek powiedzieli: „to wszystko jest w głowie” i odesłali Cię z bólem do domu mówiąc: „przepraszam, nic Ci nie dolega, nie widzę żadnej przypadłości „. Powiedz wszystkim z reumatoidalnym zapaleniem stawów lub toczniem lub MS, depresją, złym trawienie lub przewlekłym zmęczeniem: nieszczelne jelita mogą być przyczyną Twojego problemu.