Każdy jest inny – Jak dopasować trening i dietę dla danego somatotypu ?

Podziel się ze znajomymi :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Często słyszymy o tym, iż istnieją naturalne predyspozycje do dobrego wyglądu, że ktoś ma szybki, albo przeciwnie wolny metabolizm. I jest to prawda! Człowiek posiada pewne genetyczne uwarunkowania budowy ciała, które nazywamy somatotypem. W zależności od tego jaki somatotyp prezentuje, podejście do kształtowania sylwetki powinno być odmienne.

 

zrzut-ekranu-2016-12-07-o-12-46-08

I tak wyróżniamy 3 odmienne somatotypy:

 

mezomofrik...asd
https://www.youtube.com/watch?v=kP8dlBFwm94

To oczywiście duże uproszczenie, ponieważ występuje szereg pośrednich odmian budowy ciała, ale do naszych rozważań w zupełności wystarczy.

Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.

Motywator Dietetyczny

Czy wiesz , że przyczyną problemów z otyłością i nadwagą mogą być zaburzenia w naszej mikroflorze jelitowej ? Więcej na szkoleniu tutaj Z kodem : MD30 oszczędzasz 21zł (-30%)

___________________________________________

EKTOMORFIK

To osoba o bardzo drobnej sylwetce i bardzo szybkiej przemianie materii. Bardzo rzadko posiada problemy z nadwagą, czy też zbyt dużą ilością tkanki tłuszczowej. Dużym problemem jednak może być u niej budowanie masy mięśniowej. Osoby charakteryzujące się tym typem budowy powinny przede wszystkim zadbać o odpowiednią ilość kalorii. Szczególnie z nisko przetworzonych węglowodanów oraz zdrowych tłuszczy. By skutecznie kształtować sylwetkę powinno się prowadzić intensywne treningi bazując na wielostawowych ćwiczeniach (przysiady, wiosłowania.) Ilość treningów to 2-3 razy w tygodniu. Bardzo dobrą formą progresji będzie zwiększanie obciążenia (najlepiej z treningu na trening). Z kolei czasy przerwy pomiędzy ćwiczeniami lub seriami powinny trwać nawet do 4-5 minut. Trening typu cardio nie jest wskazany, ale też nie wykluczany.

ekto
https://www.youtube.com/watch?v=kP8dlBFwm94

 

ENDOMORFIK

To osoby o krępej budowie ciała i wolnej przemianie materii. Nie mają raczej problemu ze zwiększaniem swojej masy, ale bardzo często jest ona otoczona dużą ilością tkanki tłuszczowej. Osoby charakteryzujące się tym typem budowy powinny bardzo uważać na to co jedzą. Najlepiej spożywać 5=7 niewielkich posiłków z dosyć dużą ilością protein. Warto również zmniejszyć ilość węglowodanów na rzecz zdrowych tłuszczy. Jeżeli chodzi z kolei o wysiłek powinien być on prowadzony dość często 4 nawet czasem 5 razy w tygodniu. Treningi te powinny być bardzo krótkie, szybkie ale i też bardzo intensywne. Czasy przerwy między ćwiczeniami powinny wynosić tylko 20-30 sekund. Sprawdzą się tutaj bardzo dobrze ćwiczenia izolowane oraz treningi aerobowe (marsz, pływanie, jazda na rowerze).

TRZYMAM DIETĘ, ALE NIE MOGĘ SCHUDNĄĆ z brzucha oraz ud a moje samopoczucie cały czas się pogarsza – jakie są przyczyny, co można zrobić? Więcej na szkoleniu tutaj  Z kodem : MD30 oszczędzasz 21zł (-30%)

endo
https://www.youtube.com/watch?v=kP8dlBFwm94

MEZOMORFIK

To najrzadziej spotykany typ budowy. Dość proporcjonalna sylwetka- szerokie ramiona i dość wąska talia, czyli najlepsze cechy ektomorfika i endomorfika. Osoby charakteryzujące się tym typem budowy łatwo budują swoją muskulaturę i spalają tkankę tłuszczową. Żywienie w tym przypadku nie musi być bardzo rygorystyczne (optymalnie 5 posiłków w ciągu dnia). Jeżeli chodzi o wysiłek, powinien być on niezwykle zróżnicowany (przeplatana wysoka i niska intensywność tzn 2-3 tyg ciężkiego treningu następnie 2-3 tyg lekkiego treningu). Tutaj sprawdzą się ćwiczenia złożone- wielostawowe jak i ćwiczenia izolowane, a jako dodatek niewielka ilość treningu cardio jest wskazana.

mezo
https://www.youtube.com/watch?v=kP8dlBFwm94

 

Podsumowując genetyka nie daje nam równych szans na starcie,  jednak odpowiednie podejście i samodyscyplina pomoże nam cieszyć się znakomitym wyglądem niezależnie od typu naszej budowy.

Materiał powstał na podstawie : 
3 Komentarze

  1. Myślałeś może nad spisaniem tego wszystkiego w książkę?:) Mówiłam dzisiaj o tym blogu mojej mamie żeby sobie poczytała dowiedziała sie co nieco na temat zdrowia i jedzenia i odrazu zapytała czy nie ma tego wszystkiegi w formie książki bo po całym dniu spedzonym w pracy przy komputerze nie bedzie jej sie chcialo znow siadać do komputera 🙂 szczerze mówiąc tez bardzo lubie ciebie czytac i ogladac na yt i ksiazke bym bardzo chetnie przeczytała :)) taki idealny zbior wszystkiego 🙂 pozdrawiam.

Dodaj komentarz