Woda stanowi około 2/3 masy ciała. Bez odpowiedniego nawodnienia człowiek nie przeżyłby więcej niż kilka dni. Jest potrzebna dla komórek, narządów i tkanek. Odgrywa ważne role, takie jak:

Bez wody organizm przestaje działać prawidłowo, stąd tak ważne jest jej odpowiednie utrzymanie. Należy przyjmować dużo płynów i spożywać pokarmy zawierające dużo wody.

Zdarza się, że organizm traci więcej wody niż zwykle. Może to nastąpić na skutek intensywnego wysiłku fizycznego, nadmiernego pocenia się, biegunki, wymiotów, cukrzycy i częstego oddawania moczu. Dochodzi wtedy do zaburzenia równowagi elektrolitowej w organizmie, co prowadzi do odwodnienia. Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy, że ich ciało przyjmuje za mało wody. Zrozumienie oznak niedoboru płynów pomoże Ci stwierdzić, czy powinieneś zwiększyć ich zapotrzebowanie.

Bóle głowy i zawroty

To tylko niektóre z możliwych oznak zapotrzebowania na większa ilość wody. Spadek poziomu nawodnienia organizmu prowadzi do zmniejszenia ilości płynu otaczającego mózg, która chroni go przed wstrząsami i łagodnymi ruchami. To głównie wyzwala dręczące bóle głowy oraz migreny. Ponadto zmniejsza się dopływ tlenu i krwi do mózgu.

Raport opublikowany w 2010 przez Handbook of Clinical Neurology podkreśla odwodnienie jako jedną z przyczyn migren i bólów głowy typu napięciowego.

Jeśli cierpisz zatem na częste bóle głowy, zamiast pigułki sięgnij po szklankę wody. Jeśli to ból spowodowany odwodnieniem, zniknie niebawem.

„Brain Fog”, słaba koncentracja

Mózg bardzo szybko wykazuje deficyt nawodnienia, gdyż w 90% składa się z wody. Objawami mogą być zaburzenia pamięci, zły nastrój, trudność w podejmowaniu decyzji.

Odwodnienie może być nawet przyczyną „mgły mózgowej” – zapominania, trudności w skupieniu się, myśleniu i komunikacji.

Badania opublikowanie w Clinical Autonomic Research z 2013 roku, dowodzą, że odwodnienie jest jedną z najczęstszych przyczyn „brain fog”, wraz ze zmęczeniem, brakiem snu, omdleniami.

W 2011 dzięki badaniom opublikowanym w British Journal of Nutrition udowodniono zaburzenia funkcji poznawczych u osób słano nawodnionych, a także zgłaszanie trudności z podejmowaniem decyzji. Niekorzystnymi zmianami były również zmiany nastroju, zmęczenie i niepokój.

Nieprzyjemny oddech, suchość w jamie ustnej

Nieprzyjemny oddech jest kolejną oznaką odwodnienia. Ze względu na brak wody, organizm wytwarza mniej śliny, która ma właściwości antybakteryjne. Prowadzi to do nadmiernego wzrostu bakterii w jamie ustnej, a w konsekwencji nieprzyjemnego oddechu. Wraz z nieświeżym zapachem, może wystąpić suchość w ustach. Woda działa jak smar, który utrzymuje błony śluzowe wilgotne, co zapobiega ich przesuszeniu.

Zaparcia i inne problemy trawienne

Woda wspomaga układ trawienny i utrzymuje elastyczność przewodu pokarmowego pozostawiając go jednocześnie czystym. Dzięki czemu utrzymane są regularne ruchy jelit. Nadmierna utrata płynów z powodu biegunki lub wymiotów może prowadzić do utwardzenia stolca i zaparć, a także powodować zgagę i niestrawność.

Nagłe uczucie głodu

Zanim sięgniesz po przekąskę, wypij szklankę wody. Odwodniony organizm wysyła fałszywe sygnały do mózgu informują, że jesteś głodny, gdy w rzeczywistości jesteś spragniony.

Słone przekąski powodują utratę wody i elektrolitów w organizmie. Należy wtedy spożywać napoje izotoniczne, zawierające sód, lub zrobić własne używając wody, cytryny i łyżeczki soli dobrej jakości.

Niektórzy doświadczają nagłej chęci słodką przekąskę. Dzieje się tak, kiedy organizm ma trudności z produkcją glikogenu. W tym przypadku najlepiej sięgnąć po owoc, taki tak arbuz, papaja, czy jagody. Każdy z nich jest słodki i zawiera duże ilości wody.

Zmniejszona ilość oddaniawia moczu i zmiana jego kolorytu

Ku zdziwieniu, jeśli nie korzystasz z toalety co 2/3 godziny Twoje ciało prawdopodobnie potrzebuje zwiększonej podaży wody. Zdrowa ilość oddawania moczu to od pięciu do siedmiu razy dziennie. Organizm w ten sposób oddaje toksyny, jeśli nie robi tego wystarczająco często, może stać się to problematyczne.

Warto śledzić kolor moczu. Jest to ważny wskaźnik nawodnienia. Jasne lub bardzo jasne zabarwienie świadczy o dobrze nawodnionym organizmie, podczas gdy ciemno żółte lub bursztynowe wskazuje na odwodnienie.

Zmęczenie i ospałość

Jeśli zdarza Cię się czuć zmęczony i ospały może być to spowodowane odwodnieniem. Brak wody powoduje obniżenie ciśnienia krwi i niedostateczną podaż tlenu w cały organizmie, w tym mózgu. Pojawia się wówczas senność, zmęczenie i uczucie letargu.

Ponadto, będąc odwodnionym organizm musi pracować bardzo ciężko, aby zapewnić prawidłowe krążenie krwi, transport składników odżywczych, a nawet oddychanie. Wydatkowanie dodatkowej energii sprawia, że stajesz się szybciej zmęczony niż zwykle.

Pozostawanie nawodnionym jest najprostszym sposobem na uniknięcie tych objawów, zachowaj czujność i zawsze miej butelkę wody przy sobie.

Bóle stawów i mięśni

Woda jest niezbędnym składnikiem zdrowych stawów i chrząstki. W rzeczywistości zawierają około 80% wody. Przy deficycie nawodnienia, kości zaczynają się o siebie ocierać, powodując ból w stawach.

Przy odpowiednio nawodnionych organizmie, można swobodnie narazić stawy na gwałtowniejsze ruchu, jak bieganie, czy skakanie.

Sucha skóra i usta

Kolejną oznaką nieodpowiedniego nawodnienia jest sucha skóra i brak elastyczności. Skóra jest największych organem w organizmie, wymaga sporej ilości wody, aby pozostać w dobrej kondycji.

Niski poziom wody, powoduje mniejsze pocenie się, co oznacza, że organizm nie jest w stanie pozbyć się nadmiaru nagromadzonego brudu i tłuszczu na skórze. Tak jak woda pomaga usunąć toksyny wypukiwane z organizmu, jak odwodnienie zwiększa ryzyko wystąpienia trądziku, egzemy i łuszczycy.

Innym oczywistym objawem odwodnienia są suche, pękające usta. Zaopatrz się w odpowiedni balsam oraz nawadniaj od wewnątrz.

Przyspieszone bicie serca

Odwodnienie ma również bezpośredni wpływ na częstość akcji serca i jego wydajność. Deficyt wody powoduje zmniejszenie objętości osocza, przez co krew staje się bardziej lepka. Ma to znaczący wpływ na krążenie i powoduje przyspieszenie tętna.

Badanie opublikowanie w Journal of Strenght & Conditioning jasno wskazują na negatywny skutek wydajności serca przy odwodnieniu.

Przy niedostarczaniu odpowiedniej ilości płynów zachodzą zmiany w ilości elektrolitów w organizmie, co prowadzi w konsekwencji do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Ze względu na dodatkowy stres, kołatania stają się szybsze. Może być to stresujące zjawisko, powodujące niepokój i panikę.

Jeśli czujesz, że Twoje serce bije szybciej, spróbuj spokojnie wypić szklankę wody. Jeśli problem nie ustąpi, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Porady – Jak zapobiec odwodnieniu:

  • Codziennie pij dużo wody i innych płynów. Ilość spożycia wody zależy od wielu czynników – klimatu, aktywności fizycznej, ogólnego stanu zdrowia.
  • Zacznij dzień z dużą szklanką wody i wypijaj jedną szklankę przed każdym posiłkiem
  • Jeśli jesteś osobą bardzo zajętą, ustaw budzik w odpowiednich odstępach, aby wypić chociażby szklankę wody
  • Zawsze miej butelkę wody przy sobie
  • Razem z wodą, włącz w swoje dietę dużą ilość warzyw i owoców
  • Unikaj napojów odwadniających, takich jak alkohol, napoje energetyczne i inne zawierające kofeinę
  • W przypadku gorączki, wymiotów, czy biegunki należy zwiększyć spożycie płynów, aby zapobiec poważnemu odwodnieniu
  • Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli masz objawy skrajnego pragnienia, zawroty głowy, brak oddawania moczu przez okres dłuższy niż 8 godzin, szybki i słaby puls.