Jedna z dwóch metod treningu mózgu, których większość naukowców wykorzystuje w badaniach, jest bardzo skuteczna w poprawie pamięci i uwagi, stwierdzili naukowcy z Johns Hopkins University. Powoduje ona również bardziej znaczące zmiany w aktywności mózgu.
Chociaż to ćwiczenie nie uczyniło nikogo mądrzejszym, znacznie poprawiło umiejętności, które ludzie muszą doskonalić w szkole i w pracy. Te wyniki, opublikowane przez Journal of Cognitive Enhancement, sugerują, że [su_highlight background=”#ffd512″]możliwe jest trenowanie mózgu jak innych części ciała[/su_highlight] – z ukierunkowanymi treningami.
„Ludzie twierdzą, że trening kognitywny działa albo nie działa, pokazaliśmy, że ma znaczenie, jaki rodzaj treningu wykonujesz” – powiedziała autorka Kara J. Blacker, były doktor habilitowany Johns Hopkins w dziedzinie psychologii i nauk o mózgu. „To jedno zadanie wydaje się wykazywać najbardziej spójne wyniki i największy wpływ na wydajność i powinno być tym, na którym się koncentrujemy, jeśli chcemy poprawić funkcje poznawcze poprzez trening”.
Naukowcy próbujący ustalić, czy ćwiczenia mózgu poprawiają wydajność poznawczą, mieli mieszane szczęście. Naukowcy z Johns Hopkins podejrzewali, że problem nie dotyczył treningu mózgu, ale badacze zdecydowali się go przetestować. Postanowili porównać bezpośrednio wiodące typy ćwiczeń i [su_highlight background=”#ffd512″]zmierzyć aktywność mózgu ludzi przed i po treningu[/su_highlight] – jeszcze nigdy nie próbowano tego robić, według Blackera, obecnie badacza w Henry M. M. Jackson Foundation for Advancement of Military Medicine Inc.
Najpierw zespół zebrał trzy grupy uczestników, wszyscy młodzi dorośli. Wszyscy wzięli początkową baterię testów poznawczych, aby określić bazową pamięć roboczą, uwagę i inteligencję. Wszyscy mieli także elektroencefalogram (EEG) do pomiaru aktywności mózgu. Następnie wszyscy zostali wysłani do domu, aby ćwiczyć zadania komputerowe przez miesiąc. Jedna grupa korzystała z jednego prowadzącego ćwiczenia mózgu, podczas gdy druga grupa korzystała z drugiego. Trzecia grupa ćwiczyła w zadaniu kontrolnym.
Programy treningowe porównane przez Johns Hopkins nie są dostępnymi komercyjnie produktami sprzedawanymi konsumentom, ale naukowcy zajmujący się narzędziami polegają na testowaniu pamięci roboczej mózgu.
Wszyscy trenowali pięć dni w tygodniu przez 30 minut, po czym wrócili do laboratorium na kolejną rundę testów, aby sprawdzić, czy coś w ich mózgu lub zdolnościach poznawczych uległo zmianie.
Naukowcy odkryli, że grupa, która ćwiczyła ćwiczenie zwane „podwójnym n-powrotem”, wykazało 30-procentową poprawę w pamięci roboczej. To prawie dwa razy więcej niż zyski grupy pracującej nad innym wspólnym zadaniem, znanym jako „złożona rozpiętość”. Dwoista grupa n-back również [su_highlight background=”#ffd512″]wykazała znaczące zmiany w aktywności mózgu w korze przedczołowej, krytycznym regionie odpowiedzialnym za wyższe wykształcenie[/su_highlight].
„Dual n-back” to test sekwencji pamięci, w którym ludzie muszą pamiętać ciągłą aktualizację sekwencji bodźców wzrokowych i słuchowych. Uczestnicy Johns Hopkins zobaczyli kwadraty migające na siatce podczas słuchania listów. Musieli pamiętać, czy kwadrat, który właśnie widzieli, i litera, którą usłyszeli, były takie same, jak w poprzedniej rundzie. Ponieważ test stał się trudniejszy, musieli przypomnieć sobie kwadraty i litery z drugiej, trzeciej i czwartej rundy. To trochę jak dziecięca gra elektroniczna Simon, ale zamiast przypomnieć sobie dźwięki i kolory, trzeba pamiętać obecną sekwencję i tę, którą odtworzy się za kilka rund.
Drugi test, zwany „złożoną rozpiętością”, obejmuje również zapamiętywanie elementów w sekwencji. Istnieje rozkojarzenie ludzi między poszczególnymi przedmiotami, ale nie trzeba ich nieustannie aktualizować.
Odkrycia pokazują, że „dual n-back” jest lepszym sposobem na wyćwiczenie pamięci roboczej, pozwala ona przechowywać w umyśle szczegóły, takie jak numery telefonów i wskazówki. [su_highlight background=”#ffd512″]Umiejętności te są kluczowe ponieważ, kiedy ludzie pracują lub uczą się w szkole, zadania są nowe, nie można polegać wtedy na wyuczonej wiedzy i nawykach[/su_highlight], mówi współautorka Susan Courtney, neurobiolog z Johns Hopkins i profesor nauk psychologicznych i mózgowych.
Kolejnym krokiem, jak twierdzą naukowcy, jest ustalenie, dlaczego „dual n-back„ jest tak dobry w poprawie pamięci roboczej, a następnie dowiedzieć się, jak zwiększyć jego efektywność, tak aby stał się dostępny na rynku, a nawet przydatny klinicznie do programu treningu mózgu.
„Największą lekcją było to, że – tak – intensywny trening wzmacnia procesy poznawcze i mózg, ale wciąż nie rozumiemy, dlaczego i jak”, powiedział Courtney. „Nie możemy po prostu wskoczyć na grę wideo i oczekiwać, że to rozwiąże wszystkie nasze problemy poznawcze. Potrzebujemy bardziej ukierunkowanych interwencji”.
Współautorami byli Serban Negoita, były student Johns Hopkins, który jest teraz koordynatorem programu badawczego Johns Hopkins Medicine, oraz Joshua B. Ewen, neurolog z Johns Hopkins i Kennedy Krieger Institute.
Bardzo podobny mechanizm do trenowania mózgu zawarty jest w tej grze : http://www.gry.pl/gra/madzong-mroczny-wymiar
https://www.sciencedaily.com/releases/2017/10/171017114335.htm
Poranki mogą być prawdziwą kulinarną przygodą, jeśli zdecydujemy się na coś więcej niż zwykłe kanapki.…
Naleśniki to jedno z tych dań, które każdy uwielbia – proste, uniwersalne i zawsze smaczne.…
Szukasz pomysłów na wyjątkowe desery, które zachwycą twoich bliskich? Przedstawiamy 10 sprawdzonych przepisów na słodkości,…
Poranki to idealny czas, by rozpocząć dzień od czegoś smacznego i prostego w przygotowaniu. Oto…
Planujesz kolację, ale brakuje Ci pomysłów? Oto 10 wyjątkowych przepisów, które nie tylko zachwycą smakiem,…
Obiad to nie tylko codzienny posiłek, ale również okazja do kulinarnych eksperymentów i radości ze…