Powiedziano Ci, że zbyt duża ilość jajek jest dla Ciebie zła? Czy decydujesz się na omlet tylko z białka jajek, bo uważasz, że to zdrowszy wybór? Jest to jedno z największych nieporozumień, jakie znam, a moje serce łamie się za każdym razem, gdy piękne, pożywne żółtko jaja jest wyrzucane do kosza.

Aby zrozumieć, dlaczego wyrzucanie żółtka jaj jest błędem, najpierw zajmiemy się tym, co to naprawdę jest cholesterol.

Rola cholesterolu

Cholesterol jest  woskowatą substancją podobną do tłuszczu , która jest wytwarzana w organizmie przez wątrobę. Z jakiegoś powodu został on postrzegany jako zła substancja lub cząsteczka, która znajduje się tylko w żywności. Faktycznie  cholesterol znajduje się w każdej pojedynczej komórce , jako część błony komórkowej. Pomaga komórkom zachować strukturę –  bez cholesterolu, komórki stałyby się zbyt twarde lub zbyt płynne. 

Zdrowie każdej komórki w organizmie nie tylko zależy od cholesterolu, ale odgrywa on również ważną rolę z następujących powodów:

  1. Cholesterol wytwarza  żółć, substancję, która pomaga nam strawić i wchłaniać tłuszcz razem z witaminami A, D, E i K
  2. Tworzy on witaminę D – niezwykle ważny składnik odżywczy dla naszych kości i odporności
  3. Produkuje następujące hormony:  estrogen, testosteron, progesteron, kortyzol, aldosteron, DHEA


Dlaczego cholesterol jest demonizowany?

Świetne pytanie. Czy pamiętasz, jak kiedyś lekarze uważali, że palenie jest dla Ciebie dobre? Albo że  „margaryna jest zdrowsza niż masło

Ta infografika pochodzi z platformy dietetycznej, która wykorzystuje przejrzyste infografiki, jadłospisy, ebooki oraz kursy wideo w celu zmiany nawyków żywieniowych. W 3 dni nauczę cię więcej na temat odżywiania i zdrowia niż przeciętna osoba uczy się w miesiąc we własnym zakresie. Zastanawiasz się dlaczego jestem tego taki pewien? Kliknij tutaj a dowiesz się więcej

„ , a następnie mówili:  „Ups, wydaje się jednak, że to masło jest zdrowsze, a margaryna jest pełna tłuszczów trans !”  To jedna z tych sytuacji, w której nauka często zmienia zdanie. Niestety, mit o unikaniu cholesterolu utrzymuje się nadal.

Pozwólcie, że wyjaśnię, dlaczego cholesterol jest wykreowany jako poważny wróg :  naukowcy stwierdzili, że osoby z chorobami serca miały tętnice zatkaną blaszką miażdżącą lub cholesterolem.  Stwierdzono więc, że wysoki poziom cholesterolu powoduje choroby serca. Niestety, to tak nie działa. Tylko dlatego, że istnieje  związek  między cholesterolem a chorobą serca, nie oznacza to, że cholesterol jest jej przyczyną. W rzeczywistości jest to objaw znacznie większego problemu.

Prawdziwym winowajcą jest zła dieta i niezdrowy styl życia.  Jeśli stosujesz dietę bogatą w cukier, tłuszcze trans, konserwanty i inne substancje zapalne znajdujące się w przetworzonej żywności, tworzysz nadmiar wolnych rodników, które uszkadzają tętnice.  Następnie pojawia się cholesterol, woskowa substancja podobna do tłuszczu, aby pomóc uszczelnić dziury i naprawić szkody. Jak widać, jest to symptom, a nie przyczyna. To tak, jakby obwiniać strażaków za rozpalenie pożaru lasu, tylko dlatego, że znaleźli się na miejscu zbrodni!

Cholesterol znajdujący się w tętnicach jest znany jako utleniony cholesterol, a dokładniej oksydowany cholesterol LDL (zły stan!). Jeśli chcesz obniżyć jego poziom, stosuj odpowiednią diete i wprowadź do swojego życia sport. To całkiem proste.

Dlaczego jaja NIE PODNOSZĄ cholesterolu?

Podsumujmy więc:

  • Ciało wytwarza cholesterol, który spełnia ważną rolę, między innymi produkcja witaminy D oraz hormonów.
  • Cholesterol jest zły tylko wtedy, gdy staje się utlenionym cholesterolem LDL, ze względu na złą dietę i styl życia.
  • Wątroba posiada mechanizm sprzężenia zwrotnego. Jeśli jemy zbyt dużo cholesterolu, nasze ciało wytwarza go mniej.

 Oznacza to, że jeśli jesz jaja każdego dnia (tak, całe jajko zawiera piękne, jasnożółte żółtko, które jest pełne składników odżywczych), wątroba po prostu wytworzy trochę mniej cholesterolu, aby utrzymać równowagę. 

Badania :

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4513492/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22037012
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2716237/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21747278
http://ajcn.nutrition.org/content/8/5/645.abstract