Opublikowana w The Journal of American Osteopathic Association analiza zakłada, że nadmierne używanie środków przeciwsłonecznych może odgrywać istotną rolę w częstości występowania niedoboru witaminy D i związanych z nim niekorzystnych zmian zdrowotnych. Według naukowców z College of Osteopathic Medycyny Touro University w Kalifornii, niedobór witaminy D u mieszkańców Stanów Zjednoczonych wzrósł z 45 do 75 procent w ciągu ostatnich 25 lat, zaś aż 95 procent Afroamerykanów ma niewystarczający poziom witaminy D.

Zespół badawczy zauważył, że stosowanie wysoce ochronnego kremu przeciwsłonecznego może być przyczyną niedoboru witaminy D, ponieważ substancje chemiczne blokują korzystne działanie promieni słonecznych na skórę i stymulacje produkcji witaminy D. Eksperci ds. Zdrowia podkreślili, że środki przeciwsłoneczne zawierające filtry SPF 15 lub wyższe zmniejszają produkcję witaminy D o 99 procent. Zdaniem zespołu badawczego:

  • witamina D działa przeciwzapalnie
  • ma zasadnicze znaczenie dla funkcji układu odpornościowego organizmu 
  • brak witaminy D może prowadzić do pojawienia się wielu niekorzystnych zmian chorobowych
  • jedzenie pokarmów o wysokiej zawartości witaminy D wystarczy, aby nadrobić jej niedobór

„Ludzie spędzają mniej czasu na świeżym powietrzu, a kiedy wychodzą, zazwyczaj mają na sobie filtr przeciwsłoneczny, co w zasadzie likwiduje zdolność organizmu do produkcji witaminy D. Chociaż ludzie chcą chronić się przed rakiem skóry, umiarkowana ekspozycja na słońce może być bardzo pomocna w pobudzaniu produkcji witaminy D „- powiedział dr Kim Pfotenhauer w MedicalNewsToday.com.

Kliknij poniżej w Polub tę stronę, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga. Jeżeli masz pytanie dotyczące artykułu : Wpisz wiadomość 


Potrzebujesz diety na odchudzanie ?

Po nocach słyszę te głosy „Damian a jesz jajka na śniadanie, Damian a czy stosujesz pieczywo, nabiał, pizzę, paluszki ….. Damian jak się odżywiasz?” Postanowiłem spisać wszystkie moje ulubione posiłki i stworzyć gotowe jadłospisy
Sprawdź szczegóły 
Warto przeczytać  5 zdrowych zamienników - co zmienić w odżywianiu ?

 

Niski poziom witaminy D może prowadzić do wielu chorób:

Analiza prowadzona przez zespół naukowców z University of Warwick, University Hospital Coventry i Warwickshire Coventry w U.K wykazała, że ​​niedobór witaminy D jest związany ze zwiększonym ryzykiem raka pęcherza moczowego. „Ponieważ witamina D jest tania i bezpieczna, jej zastosowanie w profilaktyce nowotworów jest ekscytujące i może potencjalnie wpłynąć na życie wielu ludzi „, powiedział główny autor dr Rosemary Bland. Wyniki zostały przedstawione na dorocznej konferencji Towarzystwa Endokrynologii.

Niemieccy naukowcy odkryli również, że deficyt witaminy D może zwiększać ryzyko zachorowania na raka, choroby układu sercowo-naczyniowego i przedwczesnej śmierci. W badaniu opublikowanym w American Journal of Clinical Nutrition badacze z Niemieckiego Ośrodka Badań nad Rakiem zbadali uczestników w wieku od 50 do 70 lat i stwierdzili, że ryzyko śmiertelności z różnych przyczyn było znacząco wyższe u osób z niedoborem witaminy D. Inne niemieckie badanie opublikowane w czasopiśmie Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention wykazało, że niskie stężenie witaminy D wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka prostaty, płuc, raka jelita grubego i.in. u starszych pacjentów, jak i u tych w średnim wieku.

Według badań opublikowanych w Journal of Diabetes Research zaobserwowano również związek niedoboru witaminy D z występowaniem powikłań u osób z cukrzycą typu 2.  Zespół badawczy stwierdził, że częstość występowania i nasilenie retinopatii cukrzycowej była znaczniejsze u pacjentów z niskim poziomem witaminy D.

 

 

 

 

 

DARMOWY E-BOOK WPROWADZENIE DO ZDROWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH

e-book jest darmowym wprowadzeniem do kolejnych edycji tej książki. Jeżeli chcesz ściągnąć aktualną wersję i być informowany o uaktualnieniach tej książki zostaw swojego maila.

POBIERZ EBOOKA