Uszkodzenie łąkotki? Objawy, leczenie, rehabilitacja

Podziel się ze znajomymi :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Łąkotki, które znajdują się w stawie kolanowym, są istotnym i ważnym elementem, wchodzącym w skład jego budowy. Do ich uszkodzenia dochodzi najczęściej u osób młodych, którzy są aktywni sportowo. Jest wiele czynników, które wpływają na ich uszkodzenie, natomiast decydujący wpływ najczęściej mają czynniki urazowe oraz zmiany zwyrodnieniowe, które powstają w ich obrębie.

Jak radzić sobie z bólami i stanami zapalnymi ? Najczęstsze zwyrodnienia w naszym ciele.

Czym jest uszkodzenie łąkotki?

W stawie kolanowym znajduje się zarówno łąkotka boczna jak i przyśrodkowa. Są to półksiężycowate elementy, które są zbudowane z tkanki łącznej włóknistej. Łąkotki są położone między kością udową a piszczelą. Uważane są za jeden z kluczowych elementów wchodzących w skład stawu kolanowego. Tkanka łączna włóknista, która je pokrywa, zapewnia im elastyczność i zdolność przenoszenia dużych sił, wywieranych przez nacisk. Rogi przednie łąkotek są znacznie węższe niż rogi tylne, a ich brzeg wewnętrzny jest dość cienki i leży luźno.

Duży odsetek uszkodzeń stawu kolanowego dotyczy właśnie łąkotek. Zdecydowanie częściej dochodzi do uszkodzenia w obrębie łąkotki przyśrodkowej. Wynika to z faktu, że łąkotka boczna jest bardziej ruchoma, a tym samym mniej podatna na uszkodzenia.

MECHANICZNA PRACA STAWU KOLANOWEGO

Rozpoznanie uszkodzenia łąkotki

Rozpoznanie uszkodzenia łąkotki nie jest procesem skomplikowanym. Do objawów, które mogą wystąpić po urazie/uszkodzeniu, zaliczyć można:

– ból po stronie bocznej lub przyśrodkowej kolana (w zależności od tego, która łąkotka uległa uszkodzeniu),
– ból kolana nasilać się może podczas aktywności bądź po jej zakończeniu,
– może dojść do ograniczenia zakresu ruchomości stawu kolanowego, przede wszystkim zgięcia bądź wyprostu,
– występuje efekt „zablokowania kolana”,
– czasem po uszkodzeniu dochodzi do obrzęku stawu kolanowego,
– towarzyszyć mogą trzaski, przeskakiwania w kolanie,
– brak stabilności, „uciekanie” stawu kolanowego.

Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.

___________________________________________

Tego typu objawy mogą skłaniać do dalszej diagnostyki. Należy zgłosić się do lekarza bądź fizjoterapeuty, który przeprowadzi dokładne badanie, wykona testy łąkotkowo-więzadłowe, wskazujące na rodzaj i miejsce uszkodzenia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, można dodatkowo wykonać USG bądź badanie rezonansem magnetycznym. W zależności od tego, z jakim rodzajem uszkodzenia ma się do czynienia, podjęte zostaną odpowiednie i dostosowane sposoby leczenia.

TRZYMAM DIETĘ, ALE NIE MOGĘ SCHUDNĄĆ z brzucha oraz ud a moje samopoczucie cały czas się pogarsza – jakie są przyczyny, co można zrobić? Więcej na szkoleniu tutaj 

Jakiej żywności powinniśmy unikać przy bólach stawów ?

Leczenie uszkodzeń łąkotki

Leczenie uszkodzeń łąkotki zależy przede wszystkim od możliwości, miejsca i rodzaju uszkodzenia. Pod uwagę jest brany również wiek pacjenta, jego aktywność sportowa oraz ewentualny czas powrotu do sprawności. Łąkotki przez to, że posiadają ograniczone ukrwienie, mają zmniejszoną możliwość do gojenia. Do najczęstszych metod naprawczych, stosowanych w przypadku uszkodzeń łąkotki, należy:

– leczenie zachowawcze (stosuje się je tylko przy bardzo małych uszkodzeniach),
– wycięcie uszkodzonego fragmentu łąkotki,
– zszycie łąkotki,
– przeszczep,
– implant (proteza kolagenowa).

Wskazaniem do wykonania zabiegu jest pojawiający się ból i obrzęk stawu kolanowego, dodatnie testy funkcjonalne, które wskazują na uszkodzenie danej struktury, brak efektów leczenia zachowawczego oraz potwierdzenie uszkodzenia znacznego stopnia za pomocą USG czy rezonansu magnetycznego. Mimo wszystko, najczęściej konieczne jest wykonanie artroskopii stawu kolanowego i opracowanie chirurgiczne uszkodzonego stawu.

Rehabilitacja uszkodzeń łąkotki

Rehabilitacja uszkodzeń łąkotki związana jest głównie z leczeniem zachowawczym uszkodzeń, a także usprawnianiem, które ma miejsce po wykonaniu ewentualnego zabiegu. W przypadku małych uszkodzeń, stosuje się przede wszystkim:

– odciążenie uszkodzonego stawu,
– zabiegi fizykoterapeutyczne, np. krioterapię miejscową,
– ćwiczenia wzmacniające mięśni znajdujących się wokół stawu kolanowego, ćwiczenia stabilizacji,
– zapewnienie odpowiedniej ruchomości.

Dodatkowo włączana jest farmakologia, w postaci leków przeciwzapalnych. Na etapie unieruchomienia stawu, należy bezwzględnie dbać o mięsień czworogłowy uda, wykorzystując ćwiczenia izometryczne.

Czy wiesz , że przyczyną problemów z otyłością i nadwagą mogą być zaburzenia w naszej mikroflorze jelitowej ? Więcej na szkoleniu tutaj 

Właściwy etap rehabilitacji można zacząć już 2 tygodnie po uszkodzeniu, jeśli stan pacjenta na to pozwala. Powrót do aktywności następuje najczęściej po około 5-6 tygodniach od momentu urazu. W przypadku interwencji chirurgicznej, zszycia łąkotki, czy całkowitego usunięcia jej, czas rehabilitacji i powrót do aktywności znacznie się wydłuża.

Nowe badania pokazują, że słabo znany „zespół nieszczelnych jelit” jest prawdziwy i może być przyczyną wielu chorób

Jak zbudować solidny fundament – 10 sposobów na wzmocnienie nóg

Jak prawidłowo spać aby zlikwidować ból karku i krzyża? Sen, Rozciąganie, Trening vol.1
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz