1. Spożywanie zbyt wielu rafinowanych węglowodanów

Konsumpcja rafinowanych węglowodanów może prowadzić do niestabilnego poziomu cukru we krwi, co może powodować uczucie zmęczenia.

Kiedy spożywa się cukier i przetworzone węglowodany, następuje szybki wzrost poziomu cukru we krwi. To oznacza, że ​​trzustka wytwarza dużą ilość insuliny, aby wyprowadzić cukier z krwi do komórek. Ten skok poziomu cukru we krwi – a następnie spadek – może sprawić, że poczujesz się wyczerpany. Pragnąc odzyskać energię, instynktownie sięgasz po kolejną porcję rafinowanych węglowodanów, co może prowadzić do błędnego cyklu.

Co powoduje że jesteśmy zmęczeni i tyjemy ?

Poniżej przedstawiam kilka przykładowych posiłków i reakcję wzrostową glukozy z naszym krwiobiegu. Każdy posiłek należy analizować indywidualnie, chodzi o to aby pokazać wam jak reagują pewne połączenia produktów na wzrost poziomu cukru w naszym organizmie.

„kolor czerwony to ryzyko potencjalnego odkładania tkanki tłuszczowej, strefa zielona to minimalne ryzyko odkładania tkanki tłuszczowej. Na obrazie masz zaznaczone numer od 1 do 12 do każdej cyfry przypisany jest posiłek. Patrząc na numer i na diagram będziesz widział jak reaguje glukoza w naszym organizmie, po danym produkcie. Chodzi głownie o produkty z wysokim indeksem glikemicznym i z wysokim ładunkiem glikemicznym.”

ddd

Posiłek 1 – Słodzone napoje typu cola, fanta, syrop do wody (złe)

Ukryty cukier w popularnych napojach

Posiłek 2 – Płatki owsiane z bananami, miodem i orzechami (orzechy zawierają kwasy tłuszczowe, które obniżają poziom cukru. Płatki owsiane mają węglowodany złożone i błonnik, które zmniejszają poziom cukru we krwi  ) (dobre)

Posiłek 3 – Białe pieczywo z masłem, sałatą i pomidorem (złe)

Czym zastąpić zwykły chleb i klasyczną drożdżówkę ?

Posiłek 4 – Jajecznica z warzywami (dobre)

Posiłek 5 – Dojrzałe banany / dobre
Posiłek 6 – Rozgotowany ryż, pieczone ziemniaki / dobre

Kolacja za @monika_na #motywatorfood

Post udostępniony przez Damian Wiatrowski (@motywator.tv)

Posiłek 7 – Stek z warzywami / dobre

Najlepszy stek w tym roku 👍👌#beef #flowers #motywatorfood

Post udostępniony przez Damian Wiatrowski (@motywator.tv)


Posiłek 8 – Kawa kuloodporna (dobre)
Posiłek 9 – Odżywka białkowa z orzechami, avokado i masłem kokosowym  (dobre)
Posiłek 10 – frittata z warzywami (dobre)
Posiłek 11 – Kurczak z warzywami  (dobre)
Posiłek 12 – jajka sadzone z warzywami (dobre)

Moja wersja pizzy 😉 więcej na : Snap: motywator #motywatorfood

Post udostępniony przez Damian Wiatrowski (@motywator.tv)

Musimy pamiętać, że węglowodany nie są sobie równie. np. pieczone ziemniaki podnoszą stosunkowo poziom cukru we, krwi ale p tym produkcie nie zaobserwowano hiperglikiemi reaktywnej.

Najgorsze węglowodany :

(przetworzone) ciastka, cukierki, batony, słodkie napoje bogate w syrop glukozowofruktozowy itp.  powinny być z urzędu zminimalizowane do zera.

Warto przeczytać  CHCESZ MIEĆ TAKĄ FIGURĘ ? STOSUJ WHR

W kilku badaniach stwierdzono, że zminimalizowanie cukru i przetworzonych węglowodanów w posiłkach i przekąskach zazwyczaj prowadzi do większego poziomu energii. Staraj się wybierać żywność, która ma minimalny wpływ na poziom cukru we krwi.

 

2. Siedzący tryb życia

Bezczynność może stanowić główną przyczynę niskiej energii. Wielu ludzi mówi, że są zbyt zmęczeni, aby ćwiczyć. Jednym z wyjaśnień może być zespół chronicznego zmęczenia (fibromialgia), który charakteryzuje się ekstremalnym, niewyjaśnionym zmęczeniem na co dzień.

Badania wykazały, że ćwiczenia mogą zmniejszyć zmęczenie wśród zdrowych osób i osób z innymi chorobami, takimi jak rak. Co więcej, nawet minimalne zwiększenie aktywności fizycznej wydaje się korzystne.

W takim przypadku aktywność będzie jak zastrzyk energii. Na przykład, zamiast siedzieć stój, idź po schodach zamiast korzystać z windy, idź na piechotę zamiast jechać autem.

 

3. Zbyt mała ilość dobrej jakości snu

Niewystarczająca ilość lub zła jakość snu jest częstą przyczyną zmęczenia.

Naukowcy biją na alarm – brak snu, może zniszczyć zdrowie i psychikę

Kilka godzin nieprzerwanego snu umożliwia ciału i mózgowi regenerację, pozwalając poczuć energię w ciągu dnia.  Twoje ciało robi wiele rzeczy podczas snu, w tym uwalnia hormony , które regulują Twój metabolizm i poziom energii.

Według Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu i Towarzystwa Badań nad Snem, dorośli potrzebują  średnio siedem godzin snu na dobę  dla optymalnego zdrowia.

Oprócz wystarczającej ilości snu, utrzymywanie regularnej rutyny snu również zapobiega zmęczeniu. Aby poprawić ilość i jakość snu, kładź się spać o tej samej porze, a przed snem zrelaksuj. Aktywność fizyczna w ciągu dnia może pomóc w uzyskaniu lepszej jakości snu. W jednym badaniu u osób starszych stwierdzono, że ćwiczenia pomogły poprawić jakość snu i zmniejszyć poziom zmęczenia.

 

4. Nadwrażliwość pokarmowa

Nadwrażliwość czy nietolerancja pokarmowa powoduje zwykle objawy, takie jak wysypka, problemy z trawieniem, katar lub bóle głowy. Ale zmęczenie jest kolejnym objawem, który często jest pomijany

 

7 produktów, które prawdopodobnie twój organizm nie toleruje

Jeśli podejrzewasz, że jakiś typ żywności (np. gluten, nabiał) powoduje u Ciebie zmęczenie, rozważ wizytę u alergologa lub dietetyka, by móc ustalić, co powinieneś wyeliminować z diety.

5. Deficyt kaloryczny

Twoje ciało wymaga minimalnej liczby kalorii w celu wykonywania codziennych funkcji. Spożywanie zbyt małej ilości kalorii może prowadzić do zmęczenia i utrudnia zaspokojenie potrzeb żywieniowych organizmu.
Kiedy jesz zbyt mało kalorii, Twój metabolizm spowalnia. Ponadto trudno jest zaspokoić potrzeby witaminowo-mineralne, gdy spożycie kalorii jest za niskie. Niewystarczająca ilość witaminy D, żelaza i innych ważnych składników odżywczych może prowadzić do zmęczenia.
Aby utrzymać poziom energii, unikaj drastycznych cięć przyjmowanych kalorii, nawet jeśli Twoim celem jest utrata masy ciała.

 

Warto przeczytać  Polski rząd powinien uczyć się od Kolorado jak zarabiać pieniądze - Raj konopi przemysłowej

http://motywatordietetyczny.pl/2016/06/spalanie-tkanki-tluszczowej-nie-kalorie-a-dieta-bogato-odzywcza/

6. Spanie o niewłaściwym czasie


Spanie w ciągu dnia może zaszkodzić naturalnemu rytmowi ciała i prowadzić do zmęczenia, dlatego staraj się spać w nocy.
Badania wykazały, że gdy schemat snu nie jest zgodny z rytmem okołodobowym, można nabawić się chronicznego zmęczenia.

Gorzej, jeśli pracujesz w nocy lub w systemie zmianowym, ale istnieją strategie mające na celu przekwalifikowanie zegara biologicznego i poprawę poziomu energii. W jednym badaniu pracownicy zmianowi zgłaszali znacznie mniejsze zmęczenie i lepszy nastrój po narażeniu na działanie jasnych impulsów świetlnych, noszenie ciemnych okularów słonecznych na zewnątrz i spaniu w całkowitej ciemności.

7. Deficyt przyjmowanego białka

Konsumpcja odpowiedniej ilości białka jest ważna dla utrzymania metabolizmu i zapobiegania zmęczeniu. Uwzględnij dobre źródło białka w każdym posiłku.
W jednym z badań koreańscy studenci zgłaszali znacznie rzadziej uczucie zmęczenia, w przypadku spożywania wysokobiałkowej żywności, takiej jak mięso, ryby, jaja i fasola, co najmniej dwa razy dziennie.Co więcej, badania pokazują, że zmęczenie może zostać zmniejszone przez spożywanie aminokwasów o rozgałęzionym łańcuchu.

8. Niedostateczne nawodnienie

Wiele reakcji biochemicznych zachodzących w organizmie każdego dnia powoduje utratę wody, która musi zostać dostarczona. Nawet łagodne odwodnienie może zmniejszyć poziom energii i czujność.
Chociaż pewnie słyszałeś, że powinieneś codziennie wypić 2 litry wody dziennie, możesz potrzebować jej więcej lub mniej, w zależności od wagi, wieku, płci i poziomu aktywności. Mimo to, staraj się codziennie wypić chociaż butelkę wody mineralnej.

http://motywatordietetyczny.pl/2016/03/prawidlowe-nawodnienie-organizmu-sposob-na-lepsze-zdrowie-i-szybsze-spalanie-tkanki-tluszczowej/

9. Picie napoi energetycznych

Napoje energetyczne zawierają kofeinę, taurynę i inne składniki, które mogą zapewnić tymczasowy zastrzyk energii, co niestety odbija się późniejszym zmęczeniem. Tego typu produkty są bardzo niezdrowe, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Nawet małe dawki takich napojów mogą zakłócić sen i prowadzić do niskiego poziomu energii następnego dnia.
Jeżeli pijesz napoje energetyczne, stopniowo je odstaw. Ponadto należy ograniczyć ilość kawy i innych napojów kofeinowych do wczesnych godzin.

Zaburzenie rytmu serca, niewydolność nerek – Dlaczego napoje energetyczne są niebezpieczne dla zdrowia

10. Wysoki poziom stresu

Przewlekły stres może mieć głęboki wpływ na poziom energii i jakość życia. Chociaż pewna ilość stresu jest normalna i mobilizuje do działania, to w nadmiarze prowadzi m.in. do zmęczenia.


Chociaż nie można uniknąć stresowych sytuacji, opracowanie strategii zarządzania stresem może pomóc zapobiec poczuciu całkowitego wyczerpania. Przykładowo wiele wyników badań sugeruje, że joga i medytacja mogą pomóc złagodzić stres.

http://motywatordietetyczny.pl/2016/07/stres-niszczy-cialo-i-umysl-10-negatywnych-skutkow-stresu/

Jak użyteczny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

DARMOWY E-BOOK WPROWADZENIE DO ZDROWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH

e-book jest darmowym wprowadzeniem do kolejnych edycji tej książki. Jeżeli chcesz ściągnąć aktualną wersję i być informowany o uaktualnieniach tej książki zostaw swojego maila.

POBIERZ EBOOKA