FDA ostrzega przed stosowaniem popularnej klasy antybiotyków o nazwie [su_highlight background=”#f70f13″ color=”#ffffff”]fluorochinolony.[/su_highlight] Mogą one spowodować potencjalnie trwałe [su_highlight background=”#f70f13″ color=”#ffffff”]uszkodzenie nerwów, zwane neuropatią obwodową.[/su_highlight] Ponadto niszczą mitochondria, przez co mogą uszkodzić każdy narząd, a nawet doprowadzić do śmierci. Zdaniem FDA skutki uboczne są na tyle niebezpieczne, że umieszczono ostrzeżenie tzw. Black Box Warnining – ostrzeżenie wyróżnione czarną ramką na ulotce pacjenta.
Fluorochinolony to antybiotyki, które są powszechnie stosowane do leczenia różnych chorób, takich jak: zakażenia dróg oddechowych i dróg moczowych. W Polsce leki te to [su_highlight background=”#f70f13″ color=”#ffffff”]ciprofloksacyna, lewofloksacyna, moksyfloksacyna i ofloksacyna.[/su_highlight] Ich stosowanie jest dość powszechne, a w 2011 roku receptę na któryś z nich otrzymało około 23 miliony pacjentów.
Mimo że lek zabija lub zahamowuje wzrost bakterii, które mogą powodować choroby, lekarze mówią, że skutki uboczne przewyższają korzyści, jeśli chodzi o leczenie zapalenia zatok i zakażenia układu moczowego zakażenia, dla których lek ten jest zwykle przepisywany.
Neuropatia obwodowa to uszkodzenie nerwów, które wysyłają dane do i z mózgu, oraz z rdzenia kręgowego do pozostałych części ciała. Uszkodzenie przerywa to połączenie, a objawy zależą od rodzaju i miejsca uszkodzeń nerwów. Zwykle pojawiają się w kończynach w formie mrowienia i bólu . Pojawiły się nawet doniesienia o długotrwałych uszkodzeniach nerwów prowadzących do trwałej niepełnosprawności u chorych stosujących fluorochinolony.

Zdaniem amerykańskich specjalistów fluorochinolony powinny być przepisywane tylko w przypadku ciężkich bakteryjnych infekcji i kiedy nie istnieją inne opcje terapeutyczne.

źródło : https://www.fda.gov/Drugs/DrugSafety/ucm500143.htm