Ferrero ma nie lada problem ze swoimi produktami.  Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności  alarmuje, że w oleju palmowym używanym do produkcji  Nutelli  znajdują się czynniki  kancerogenne , zaś Niemiecka Organizacja ds. Kontroli Żywności wzywa do wycofania Kinder Czekolady ze sprzedaży.

Choć pod lupę wzięto wiele produktów zawierających olej palmowy, najgorsze noty zebrała Nutella. Jak donosi brytyjski „Independent” – czynniki rakotwórcze w Nutelli biorą się z podgrzewania oleju palmowego do temperatury 200 stopni Celcjusza, przez co nawet niewielkie spożycie kremu powoduje wzrost ryzyka wystąpienia raka u dzieci. Ponadto serwis ten poinformował, że substancje rakotwórcze w formie węglowodorów aromatycznych wykryto w Kinder Czekoladzie, jak również w innych słodyczach.

W wyniku tych doniesień część sklepów we Włoszech, w tym największa sieć supermarketów, postanowiło „zapobiegawczo” wycofać Nutellę ze sprzedaży! Podobna reakcja na produkty koncernu Ferrero miała miejsce w Niemczech, gdzie w każdej chwili może dojść do zniknięcia podejrzanych produktów ze sklepowych półek.

Koncern Ferrero nie zamierza rezygnować z wykorzystywania oleju palmowego a obecność węglowodorów aromatycznych tłumaczy tym, że są one powszechnie obecne w środowisku i mogą przenikać do produktów spożywczych. Firma zapowiedziała również wzmożenie kontroli w celu uniknięcia w swoich produktach czynników kancerogennych.

W tych produktach wykryto substancje rakotwórcze:

  • Nutella
  • Kinder Czekolada
  • Fioretto Nougat produkowane przez firmę Lindt
  • Sun Rice Classic Schoko-Happen

 

 Badania naukowe pokazujące potencjał rakotwórczy ! 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11759276
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3551118/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19087370
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22821174
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2853475/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3125015/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0022582/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2679982/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25684416

Jak użyteczny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

DARMOWY E-BOOK WPROWADZENIE DO ZDROWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH

e-book jest darmowym wprowadzeniem do kolejnych edycji tej książki. Jeżeli chcesz ściągnąć aktualną wersję i być informowany o uaktualnieniach tej książki zostaw swojego maila.