Złogi pokarmowe powstają głównie w wyniku złego odżywiania. Gromadzą się w jelicie upośledzając jego funkcje i powodując różnego rodzaju dokuczliwości ze strony układu pokarmowego. Problemy związane z pracą jelit są bardzo istotne i nie należy ich bagatelizować, najbardziej powszechne to  biegunki, wzdęcia, choroby skórne czy nawet chroniczne zmęczenie

Bardzo często gastrolodzy obserwują towarzyszącą dysbiozę  jelitową, która utrzymywana wiele lat może prowadzić do zaburzeń układu odporności. Najczęściej brakuje nam bakterii z rodziny :  bifidobacterium i lactobacillus 

W jelicie znajdują się kosmki jelitowe które zapewniają naszemu organizmowi wchłanianie składników odżywczych do krwi skąd są rozprowadzane po całym organizmie, przesadzona ilość konserwantów, transów i syropu fruktozowego niszczy kosmki a tym samym pogarsza pracę naszego układu trawiennego (oczyszczanie jelit ze śmieci).

 

 

Złogi jelitowe są bezwartościowymi, stwardniałymi resztkami pokarmowymi, które gromadzą się w jelicie grubym i prowadzą  do złego funkcjonowania organizmu.  Zachodzą w nich procesy gnicia i fermentacji, w wyniku których wydzielane są szkodliwe toksyny mające wpływ na układ nerwowy i zaburzające pracę serca. Złogi jelitowe mają niekiedy postać twardych kamieni jelitowych i wręcz blokują światło jelita oraz uciskają inne narządy wewnętrzne. Wpływają na rozwój cukrzycy, działają toksycznie na organizm, mają zły wpływ na stan skóry, przyczyniają się do częstych bólów głowy, nadciśnienia oraz miażdżycy.

Jak nie dopuścić do powstania złogów w jelitach?

Całkowicie nie da się ich wykluczyć jednak kontrolując swoją dietę można skutecznie wpłynąć na ich ilość. Przede wszystkim należy zadbać o zawartość błonnika w diecie czyli wzbogacić ją w pokarmy go zawierające np. kasza gryczana, kasza jęczmienna, ryż brązowy, pieczywo żytnie, mieszane z dodatkiem ziaren ewentualnie  pieczywo pszenne orkiszowe , otręby- czyli produkty zbożowe. Duże ilości błonnika znajdziemy również w czarnej porzeczce, orzechach, nasionach roślin strączkowych. Korzystnie wpłynie również wprowadzenie spożywania regularnych posiłków w mniejszych porcjach.

Domowy sposób na usunięcie złogów pokarmowych. Możesz ich mieć 15 kg!!!
Chcesz więcej takich artykułów zostaw lubię to! Będzie to dla mnie informacja aby zacząć pisać kolejny materiał 🙂

Jak pozbyć się złogów pokarmowych?

W tym celu należy zastosować napój który każdy może samodzielnie przygotować w domu. Zalecane jest picie go raz dziennie przez okres dwóch tygodni.

Składniki: 

  • 1 szklanka wody mineralnej
  • 3 daktyle
  • 2 łyżki zmielonego siemienia lnianego
  • 2 szklanki liści szpinaku
  • banany
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1 łyżeczka młodego jęczmienia
  • 1 łyżeczka probiotyku czyszczącego jelita
  • 1 łyżka oliwy z oliwy

Wykonanie:

 Wszystkie składniki trzeba wrzucić do blendera i zmiksować, tak przygotowany napój należy przechowywać w lodówce nie dłużej niż 1 dzień. 

Przy wyborze probiotyku oczyszczającego jelita należy kierować się zawartością. Odpowiedni będzie taki który zawiera probiotyki, prebiotyki oraz błonnik. Ważne aby w składzie znalazły się również łupiny babki jajowatej. Ponadto muszą być obecne również przynajmniej dwa szczepy bakterii probiotycznych ( Lactobacillus i Bifidobacterium), które odbudowują florę jelita.

Oczyszczanie po świętach #motywatorfood

Post udostępniony przez Damian Wiatrowski (@motywator.tv)

Zapobieganie powstawaniu nowych złogów

Tak samo ważne jak oczyszczenie organizmu z toksyn jest zapobieganie powstawaniu nowych złogów w jelitach. W tym celu należy zapobiegać zmniejszeniu aktywności motorycznej jelit. Na perystaltykę źle wpływają między innymi środki przeczyszczające, które przyspieszają przesuwanie pokarmu i tym samym rozleniwiają jelita. Wskazana jest również zmiana diety na dietę rozdzielną, w której uwzględnione są pokarmy zawierające przyjazną florę bakteryjną oraz pokarmy zawierające niezbędne dla funkcjonowania organizmu minerały oraz witaminy.

źródła :

Książki : „śmierć zaczyna się w jelitach” , „Z książką Zadbaj o równowagę mikroflory jelitowej ” , „Historia wewnętrzna” i jeszcze by się coś znalazło