Każdy dzień, w którym nowe badanie przedstawia potencjalne lekarstwo na raka jest przełomowym, a naukowcy w Europie być może dokonali właśnie przełomowego odkrycia odnośnie leczenia raka piersi. Jest to najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy u kobiet, (rozwinie się on u 1 do 8 % Amerykanek w ciągu ich życia); być może badanie kliniczne, o którym mowa, znalazło sposób, aby pozbyć się go raz na zawsze.

Przełom w leczeniu raka piersi

Badanie przedstawione przez profesora Nigela Bundred na Europejskiej Konferencji Raka Piersi w Amsterdamie ujawniło, że przetestowano skuteczność 2 leków o nazwie Herceptin  i Lapatinib. Te dwa leki są powszechnie stosowane w leczeniu raka i po raz pierwszy zostały one połączone ze sobą i wykorzystane, zanim zdecydowano się na chemioterapie i operacje. Odkryto, że wspólnie są one w stanie wyeliminować niektóre rodzaje raka piersi w ciągu zaledwie 11 dni.

Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.

___________________________________________

UK finansowało badanie nad rakiem, które miało na celu wykorzystanie tych dwóch leków do zwalczania HER2 (cząsteczek białka receptora HER2 ), które wpływają na wzrost i podział komórek nowotworowych. Zwiększona ilość receptora sprawia, że wzrasta ryzyko nowotworów. Leczenie wyżej wymienionymi lekami ma te plusy, że eliminuje potrzebę chemioterapii i chirurgii. Tymczasowe skutki uboczne chemii to m. in. wypadanie włosów, wymioty, a także zmęczenie, zaś testowane leki działają negatywnie na ciało w o wiele mniejszym stopniu. Chemia nie jest w pełni skuteczna, ani nie jest dobrym wyborem dla wielu pacjentów, więc wszelkie alternatywy są mile widziane.

Wyniki badań

Jednym z podtypów nowotworu piersi jest tzw. rak piersi HER2-dodatni. 257 kobiet z rakiem sutka HER2-dodatni zostało wybranych do badania, z czego połowa z nich przyjmowała 2 leki (Herceptin  i Lapatinib), a druga połowa była grupą kontrolną, stosującą jedynie Herceptin. Okazało się, że w grupie przyjmującej oba leki, u 11% kobiet w ciągu dwóch tygodni wyeliminowane zostały komórki rakowe, a u 17% zaobserwowano znaczny regres raka.

W grupie kontrolnej, której był podawany jedynie Herceptin, stwierdzono, że całkowite wyeliminowanie komórek rakowych nie wystąpiło (0%)  i tylko u 3% badanych nastąpiło zmniejszenie guza. Wyniki badań jednoznacznie potwierdziły, że stosowanie łącznie obu środków ma znaczący wpływ na komórki raka piersi.

Problem polega na tym, że Herceptin stosowany jest obecnie tylko jako środek uzupełniający chemioterapię. Wyniki tych badań mogą jednak przyczynić się do zmian. Chociaż jest jeszcze wiele do zrobienia, mam nadzieję, że jest to ważny krok w walce z jedną z najgroźniejszych chorób na świecie. Postęp medycyny daje nadzieję, że może to się zdarzyć wcześniej, niż myślimy!