Sacramento, Kalifornia wymierza cios w kierunku Monsato umieszczając glifosat – główny składnik najpopularniejszego środka chwastobójczego Roundup na liście rakotwórczych!

Dzięki Safe Drinking Water i Toxic Enforcement zamieszczono wcześniej akt 65, który mówił, iż środek zawiera substancje chemiczne, które mogą powodować raka, wady wrodzone lub inne zaburzenia. Chemikalia również znalazły miejsce na liście rakotwórczych dzięki amerykańskiej Miedzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) – oddział Światowej Organizacji Zdrowia.

W marcu IARC wydał raport, który przedstawił glifosat jako „prawdopodobny czynnik rakotwórczy”.

Oprócz „przekonujących dowodów” herbicydy mogą powodować raka u zwierząt laboratoryjnych, wydano również raport:

„Badania kliniczno-kontrolne w USA, Kanadzie i Szwecji ogłosiły zwiększone ryzyko chłoniaka nieziarniczego przy stosowaniu pestycydów”.

Decyzja Kaliforni, aby umieścić glifosat na liście toksycznych chemikaliów jest pierwsza w swoim rodzaju. Dr Nathan z Centrum Różnorodności Biologicznej Donley odpowiedział w e-mailu: „O ile mi wiadomo, to jest to pierwsze działanie regulacyjne w Stanach Zjednoczonych w celu ustalenia, że glifosat jest karcynogenny. Jest to duży problem zatem”.

Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.

___________________________________________

Dla Monsato była to bardzo niezrozumiała decyzja – wprowadzenie glifosatu do listy prawie 800 toksycznych chemikaliów rakotwórczych. Rzecznik tej ogromnej firmy Charla Lord, opisywał glifosat dla Argi-Pulse jako skuteczne i wartościowe narzędzie dla rolników innych użytkowników w stanie Kalifornia.


Kurs wideo Naucz się jak tworzyć zdrową dietę na spalanie tkanki tłuszczowej

ceny rosną gdy licznik trafi zero 

80.00 29.00

Praktyczny przewodnik po zdrowym odżywianiu – odżywianie dla utraty wagi. TRZYMAM DIETĘ, ALE NIE MOGĘ SCHUDNĄĆ z brzucha oraz ud a moje samopoczucie cały czas się pogarsza – jakie są przyczyny, co można zrobić?Kup teraz w promocji 29zł


Roundup jest rozpylany na rośliny na całym świecie, zwłaszcza na odmiany modyfikowane genetycznie, które tolerują wysokie dawki herbicydu.

Po upływie niespełna tygodnia po wydaniu opinii rakotwórczej przez WHO dotyczącej glifosatu, Monsato wezwał do jej wycofania utrzymując opinie, ze Roundup jest bezpieczny i stosowany zgodnie z zaleceniami.

Niedługo później sąd apelacyjny w Lyonie, we Francji podtrzymał orzeczenie z 2012 na korzyść rolnika Paula Francoisa, który stwierdził, że został otruty chemicznie i dostał uszkodzeń neurologicznych podczas wdychania herbicydów Monsato. Nic dziwnego, że agrochemiczny gigant złożył odwołanie w tej sprawie.

Jest jednak nadal za wcześnie, aby stwierdzić, czy inne kraje pójdą w ślady Kalifornii.