Sacramento, Kalifornia wymierza cios w kierunku Monsato umieszczając glifosat – główny składnik najpopularniejszego środka chwastobójczego Roundup na liście rakotwórczych!

Dzięki Safe Drinking Water i Toxic Enforcement zamieszczono wcześniej akt 65, który mówił, iż środek zawiera substancje chemiczne, które mogą powodować raka, wady wrodzone lub inne zaburzenia. Chemikalia również znalazły miejsce na liście rakotwórczych dzięki amerykańskiej Miedzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) – oddział Światowej Organizacji Zdrowia.

W marcu IARC wydał raport, który przedstawił glifosat jako „prawdopodobny czynnik rakotwórczy”.

Oprócz „przekonujących dowodów” herbicydy mogą powodować raka u zwierząt laboratoryjnych, wydano również raport:

„Badania kliniczno-kontrolne w USA, Kanadzie i Szwecji ogłosiły zwiększone ryzyko chłoniaka nieziarniczego przy stosowaniu pestycydów”.

Decyzja Kaliforni, aby umieścić glifosat na liście toksycznych chemikaliów jest pierwsza w swoim rodzaju. Dr Nathan z Centrum Różnorodności Biologicznej Donley odpowiedział w e-mailu: „O ile mi wiadomo, to jest to pierwsze działanie regulacyjne w Stanach Zjednoczonych w celu ustalenia, że glifosat jest karcynogenny. Jest to duży problem zatem”.

Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.

___________________________________________

Dla Monsato była to bardzo niezrozumiała decyzja – wprowadzenie glifosatu do listy prawie 800 toksycznych chemikaliów rakotwórczych. Rzecznik tej ogromnej firmy Charla Lord, opisywał glifosat dla Argi-Pulse jako skuteczne i wartościowe narzędzie dla rolników innych użytkowników w stanie Kalifornia.

Roundup jest rozpylany na rośliny na całym świecie, zwłaszcza na odmiany modyfikowane genetycznie, które tolerują wysokie dawki herbicydu.

Po upływie niespełna tygodnia po wydaniu opinii rakotwórczej przez WHO dotyczącej glifosatu, Monsato wezwał do jej wycofania utrzymując opinie, ze Roundup jest bezpieczny i stosowany zgodnie z zaleceniami.

Niedługo później sąd apelacyjny w Lyonie, we Francji podtrzymał orzeczenie z 2012 na korzyść rolnika Paula Francoisa, który stwierdził, że został otruty chemicznie i dostał uszkodzeń neurologicznych podczas wdychania herbicydów Monsato. Nic dziwnego, że agrochemiczny gigant złożył odwołanie w tej sprawie.

Warto przeczytać  Najbardziej przebadana herbata świata - spala tłuszcz, zmniejsza ryzyko rak i wiele więcej

Jest jednak nadal za wcześnie, aby stwierdzić, czy inne kraje pójdą w ślady Kalifornii.

 

Jak użyteczny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

DARMOWY E-BOOK WPROWADZENIE DO ZDROWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH

e-book jest darmowym wprowadzeniem do kolejnych edycji tej książki. Jeżeli chcesz ściągnąć aktualną wersję i być informowany o uaktualnieniach tej książki zostaw swojego maila.

POBIERZ EBOOKA