Pewnie trudno w to uwierzyć, ale w ostatnim czasie badania wykazały, że rak jest  chorobą cywilizacyjną spowodowaną przez działania człowieka, takie jak zanieczyszczenie środowiska i złe nawyki żywieniowe.

Wniosek taki wyciągnęli naukowcy z Centrum Biomedycznej Egiptiologii na Uniwersytecie w Manchesterze w Anglii, w 2010 roku, po przestudiowaniu stanu ludzkich szczątek i literatury ze starożytnego Egiptu i antycznej Grecji, a nawet z wcześniejszych okresów. Zdiagnozowano pierwszą egipską mumie noszącą ślady wskazujące, że zmarła osoba za życia chorowała na raka. Raport w czasopiśmie Nature Reviews opisał przypadek raka, którego naukowcy odkryli podczas badań setek mumii egipskich. Tylko jedna miała zmiany spowodowane przez raka. Ponadto, również w dawnej literaturze jest bardzo mało wzmianek o tej chorobie, co sugeruje, że rak w tych czasach był rzadkością.

Jednak po rewolucji przemysłowej intensywnie wzrosła ilość przypadków zachorowania na raka, zwłaszcza u dzieci, tym samym udowadniając, że ten wzrost nie jest tylko zależny od długości życia.

„W społeczeństwach uprzemysłowionych, w rankingu przyczyn zgonów, rak jest na drugim miejscu, po chorobach sercowo-naczyniowych. Za to w czasach starożytnych było bardzo rzadkipowiedział profesor Rosalie David z Wydziału Przyrodniczego w Manchesterze. „W przyrodzie nie ma praktycznie niczego, co może powodować raka. Dlatego ludzie muszą stawić czoła zanieczyszczeniom, zmienić styl życia i dietę. Nasze badanie ilustruje częstość zachorowań w perspektywie historycznej. Mamy pełen podgląd na wskaźniki ilustrujące zachorowalność na raka w różnych epokach i społeczeństwach. Pełen przegląd na podstawie niezliczonych danych nie obejmuje ostatnich 100 lat, ale ostatnie tysiące lat.”

Nowoczesna industrializacja

Przełomowe badania obejmowały przypadek zdiagnozowania raka u egipskiej mumii. Diagnozę postawił profesor Michael Zimmerman, pracownik naukowy w Centrum Biomedycznej Egiptiologii, który wykłada na Uniwersytecie Villanova w Filadelfii. Stwierdził, że mumia należała do „zwykłej” osoby żyjącej w okresie panowania Ptolemeusza (ok 200-400 p.n.e.), która chorowała na raka odbytu.

„W starożytnym społeczeństwie bez możliwości interwencji chirurgicznych złośliwe narośla nie były usuwane i można je wykryć w dobrze zachowanych zwłokach. Całkowity brak nowotworów złośliwych u innych mumii wskazuje na rzadkość ich występowania w starożytności, co z kolei sugeruje, że czynniki rakotwórcze są ograniczone do społeczeństw, które są dotknięte nowoczesną industrializacją ” powiedział Zimmerman.

Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.

___________________________________________

Warto przeczytać  Sposób na wiosenną alergię

Zespół naukowców zbadał zarówno zmumifikowane ciała, jak i pisemne dokumenty, oraz zapiski pochodzące ze Starożytnego Egiptu. Ze Starożytnej Grecji analizowane są jedynie pisemne dokumenty, ponieważ nie natrafiono na żadne dobrze zachowane szczątki z tego rejonu i okresu.

Długość życia nie ma na to wpływu…

Ogólnie rzecz biorąc, dowody na obecność nowotworu w prehistorycznych szczątkach ludzkich i zwierzęcych, a także innych naczelnych, są niezwykle rzadkie. Istnieje tylko kilkadziesiąt przykładów w skamieniałościach zwierzęcych, a nawet te są wysoce kontrowersyjne. Badania możliwych przypadków nowotworu opierają się na zdiagnozowaniu nieprawidłowo rozrośniętych tkanek, które są cechą charakterystyczną raka. 

Niektórzy naukowcy i badacze medyczni są zdania, że nieliczne dowody na obecność choroby nowotworowej w starożytności są spowodowane krótszą długością życia w owych czasach. Uwzględnienie długości życia było by dobrym argumentem, jednakże nie odkryto szczątków młodych ludzi ze zmianami rakowymi, typowymi u chorujących młodych osób w czasach współczesnych.
Innym wytłumaczeniem dla braku guzów nowotworowych w starożytności jest to, że zmiany nowotworowe mogły się nie zachować. Jednak Zimmerman przeprowadził kilka eksperymentalnych badań, które wykazały, że mumifikacja pozwala zachować nawet najmniejsze ślady po nowotworach i guzach, które de facto są lepiej zachowane, aniżeli zdrowa, normalna tkanka.
Pomimo przebadania setek mumii z różnych zakątków świata, natrafiono jedynie na dwie, u których przy pomocy mikroskopów wykryto zmiany rakowe (można je wykryć również za pomocą badania radiologicznego w Muzeum Egipskim w Kairze).

 

Jak użyteczny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

DARMOWY E-BOOK WPROWADZENIE DO ZDROWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH

e-book jest darmowym wprowadzeniem do kolejnych edycji tej książki. Jeżeli chcesz ściągnąć aktualną wersję i być informowany o uaktualnieniach tej książki zostaw swojego maila.

POBIERZ EBOOKA