Jak się okazuje język jest nieco zaniedbanym źródłem informacji na temat zdrowia. Objawy takie jak gorączka, ból głowy, wymioty zwykle przyciągają dużo większa uwagę. Niemniej jednak, jeśli nie czujesz się zbyt dobrze warto na niego zerknąć, pomoże Ci to ustalić na czym polega problem.

Obrzęk języka

[emaillocker]

 

Schowek-1

Obrzęk języka jest nagłym wypadkiem, który wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Dzieję się tak, dlatego, że opuchlizna może szybko ulec pogorszeniu, a w konsekwencji dochodzi do blokady przepływu powietrza i uduszenia.

Jedną z najczęstszych przyczyn obrzęku języka jest alergia na leki. Inhibitory ACE, które są stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia, mogą być przyczyną tego objawu. Nawet popularna aspiryna, czy ibuprofen mogą spowodować obrzęk, jeśli okaże się, że masz uczulenie na ten lek.

Kolejną prawdopodobną przyczyną jest alergia pokarmowa, która może powodować szereg objawów z bólami brzucha, wysypką i swędzeniem.

U dzieci najczęstsze alergie pokarmowe obejmują fistaszki, orzechy włoskie, soję, mleko, pszenicę i jajka. U dorosłych natomiast owoce cytrusowe, ryby, pszenica, skorupiaki i fistaszki Reakcje alergiczne często wymagają pomocy lekarskiej, jeśli zatem zauważysz coś niepokojącego – w tym obrzęk języka, szybko skonsultuj się z lekarzem.

Zdarza się, że ukąszenie pszczoły może wywołać opuchliznę języka. Jednakże nie jest to tak powszechne jak objaw obrzęku gardła, czy warg. Warto wziąć pod uwagę, że żądło pszczoły dla alergików może okazać się zagrożeniem życia.

Kolejną przyczyną obrzęku języka może okazać się infekcja zlokalizowana w głąb tego organu lub na dnie jamy ustnej. Charakterystycznym znakiem będzie powolnie rozwijający się objaw. Nieleczone infekcje mogą stanowić zagrożenie dla życia!

Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.

___________________________________________

Biały język

Jeśli zauważyłeś białawy odcień języka, najprawdopodobniej jest to objaw niskiego poziomu higieny ustnej. Biała powłoka to zwykle bakterie i martwe komórki. Należy wówczas delikatnie wyszczotkować język szczoteczką do zębów, bądź za pomocą skrobaczki. Picie wody wraz z poprzednio opisanym działaniem powtarzać 2 razy dziennie, w celu zapobiegania nawrotom.

Biały język może być również objawem pleśniawki, zwłaszcza jeśli biała powłoka jest niejednolitego ubarwienia. Grzybica jest chorobą zakaźną spowodowana drożdżami Candida.

Candida występuje w jamie ustnej naturalnie w niewielkich ilościach. Od czasu do czasu może „wymknąć się” spod kontroli powodując pleśniawki. Występuje najczęściej u niemowląt i osób starszych, ponieważ ich system odpornościowy jest słabszy w tych etapach życia. Grzybicę łatwo wyleczyć lekiem przeciwgrzybicznym, można również zastosować naturalne środki – czosnek, olej kokosowy, olej z oregano, cynamon, goździki, imbir, kurkuma – to tylko kilka sprawdzonych przykładów. Dieta o niskiej zawartości cukru i probiotyczne suplementy także pomogą w rozwiązaniu problemu.

Inną przyczyną opisywanej dolegliwości może być suchość w ustach, oddychanie przez buzie i gorączka. Bardzo rzadko zdarza się, że biały język jest objawem wrodzonych chorób serca, HIV, kiły lub nowotworu.

Czerwony język

plonica

Jeśli zauważyłeś jednolite jasnoczerwone zabarwienie języka, może być to objaw szkarlatyny. Jest to choroba bakteryjna spowodowana przez te same bakterie, które wywołują anginę. Różnica między nimi jest taka, że w przypadku szkarlatyny bakterie produkują toksyny wywołujące wysypkę i inne objawy. Najczęściej występuje u dzieci w wieku od 5 – 15lat. Nieleczona szkarlatyna może spowodować poważne szkody dla wielu systemów organizmu. Innym objawem będzie towarzysząca wysoka gorączka, ból gardła, powiększenie węzłów chłonnych, nudności i ból głowy. Jeśli zauważysz te niepokojące symptomy jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

POKAŻ MI SWÓJ JĘZYK, A POWIEM CI NA CO CHORUJESZ!

 

[/emaillocker]

DARMOWY E-BOOK WPROWADZENIE DO ZDROWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH

e-book jest darmowym wprowadzeniem do kolejnych edycji tej książki. Jeżeli chcesz ściągnąć aktualną wersję i być informowany o uaktualnieniach tej książki zostaw swojego maila.

POBIERZ EBOOKA 
📕👇