Bóle migrenowe są bardzo powszechne i mogą trwać od kilku godzin do nawet 3 dni. Niestety należą do najmniej poznanych i najgorzej leczonych zaburzeń medycznych. Jest to spowodowane tym, że na każdego człowieka mają wpływ inne czynniki genetyczne, środowiskowe i neurologiczne. Do tego przeżycia osób cierpiących na migrenę mogą różnić się w dużym stopniu. U niektórych występuje jednostronny piekący lub pulsujący ból. U innych objawy są obustronne. Czasami występują też bóle przepowiadające.

Skutki migreny mogą być różnorakie:

 • dreszcze,
 • pocenie się,
 • nudności,
 • gorączka,
 • wymioty,
 • nadwrażliwość na światło,
 • dźwięk a nawet
 • zapach.

Badania wykazują, że ponad 300 milionów ludzi na świecie cierpi na migrenę ( około 6-7% mężczyzn oraz 15-18% kobiet ). Szacuje się, że 20 mln ataków migren pojawia się każdego dnia.

Przyczyny migreny:

Przyczyny migreny były badane wielokrotnie. Jednak żadne badanie nie wyjaśniło występowania migreny u wszystkich cierpiących. Czasami wyniki badań są sprzeczne.

Większość z nich twierdzi, że są to:

 • nadmierny wzrost ciśnienia we krwi ( z drugiej strony inne badania pokazują, że bóle nie są poprzedzone zmniejszonym przepływem krwi lecz nagłym skokiem ciśnienia. Po ataku migreny krążenie wygląda normalnie lub jest tylko nieznacznie zmniejszone ).
 • zaburzenia neurologiczne związane z aktywnością komórek nerwowych.
 • zmiany poziomu serotoniny w mózgu.
 • Ból migrenowy pojawia się w przypadku spadku poziomu serotoniny.

Może to być też przyczyną obrzęku i stanu zapalnego naczyń krwionośnych. Skurcze naczyniowe mózgu. Migreny powstają od początkowego skurczu naczyń krwionośnych i spadku przepływu krwi a następnie rozciągania i rozszerzania naczyń krwionośnych.

Niedobór witamin a migreny

Najnowsze badania pokazały że zażywanie witaminy B6, B12 i kwasu foliowego może spowodować dwukrotny spadek objawów migreny na przestrzeni dwóch miesięcy. Takie sugestie pojawiały się już wcześniej m. in. po opracowaniu badań przez European Journal of Neurology. W 2004 roku zwrócili uwagę na to, że można uniknąć ataków migreny przez stosowanie wiaminy B2 ( ryboflawina ) Poziom produkcji homocysteiny może być zwiększony przez kilka mutacji i zaburzenia genów, które sprawiają, że organizm jest bardziej podatny na atak migreny. Okazuje się, że witaminy   B6 i B12 zmniejszają poziom homocysteiny 

Warto przeczytać  Zobacz jakie korzyści dla zdrowia przyniesie ci systematyczne jedzenie Migdałów

Dawka podawanej witaminy powinna zależeć od danego genotypu. Według profesor Lyn Griffiths rożne genotypy mają różnąszybkość reakcji enzymatycznej. Celem badań jest określenie optymalnej dawki witamin z grupy B na podstawie profilu genetycznego.

Darmowy webinar już dzisiaj o 21:00

Wprowadzenie do zdrowych nawyków żywieniowych 

Będzie niespodzianka 
Darmowa rejestracja

Optymistyczne jest to, że bezpieczne, tanie suplementy mogą leczyć chorych na migrenę. Objawy migreny mogą być związane nie tylko z niedoborem witamin z grupy B ale też niedoborem innych witamin a w szczególności witaminy D. Niedobór tej witaminy może powodować różnorakie konsekwencje zdrowotne. Również w przypadku migreny suplementacja witaminą D może odgrywać ważną rolę.

Zeszłoroczne badania pokazały, że około 42% pacjentów z przewlekłą migreną ma również niedobór witaminy D. Naukowcy odkryli, że im dłużej pacjent cierpi na chroniczną migrenę tym bardziej prawdopodobny jest niedobór witaminy D.

Jak użyteczny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

DARMOWY E-BOOK WPROWADZENIE DO ZDROWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH

e-book jest darmowym wprowadzeniem do kolejnych edycji tej książki. Jeżeli chcesz ściągnąć aktualną wersję i być informowany o uaktualnieniach tej książki zostaw swojego maila.

POBIERZ EBOOKA