W odpowiedzi na pytanie o najsilniejsze trucizny na pewno znajdzie się cyjanek, arsen czy strychniny. Nie są to jednak najbardziej znane substancje toksyczne. Bardziej trująca niż powyższe będzie chociażby tetrodotoksyna zawarta głównie w rybach rozdymkowatych, która zatruwa blisko 50 Japończyków rocznie. Ryba jest przysmakiem w kraju kwitnącej wiśni, jeśli nie została odpowiednio przyrządzona może doprowadzić do śmierci.

Rozdymkowate

Truciznę wykryto również w hapalochlaenachjest to rodzaj ośmiornic żyjących w Oceanie Indyjskim, a także kilku gatunkach małych żab w Brazylii.

LD50 (dawka śmiertelna 50%) – ilość potrzebna do zabicia 50% badanej populacji – oznacza toksyczność danej substancji, zazwyczaj przeliczany na kilogram masy ciała. W przypadku cyjanku sodu wychodzi to około 6mg na kg. Dla porównania tetrodotoksyny potrzeba zaledwie 300 mikrogramów przyjmując doustnie, lub 10 mikrogramów na kg w przypadku wstrzyknięcia

Oszacowanie toksyczności nie jest łatwe, w głównej mierze zależy on od sposobu zatrucia. Jeśli połkniemy płynną rtęć (w odróżnieniu od wdychania oparów) to bardzo prawdopodobne jest, że przejdzie przez nas nieszkodliwie. Jednak, gdy w 1996 roku amerykański profesor, któremu spłynęły na rękawiczki dwie krople dimetylu i rtęci doprowadziło to ostatecznie do kilkumiesięcznej śpiączki, poprzez przeniknięcie substancji przez rękawiczki, a potem skórę.

Niemniej jednak istnieją jeszcze silniejsze związki toksyczne. Oto 5 naprawdę śmiercionośnych trucizn, wszystkie co najmniej sto razy bardziej trujące niż cyjanek, arsen czy strychniny.
Drzewołazowate

5. Rycyna

Jest niezwykle toksyczną trucizną. Znana jako przyczyna śmierci bułgarskiego dysydenta Georgiego Markowa. 7 września 1978 roku Georgi czekał na autobus niedaleko Waterloo Bridge. Zaczepił go obcy człowiek z parasolka, która jak się potem okazało, była mechanizmem wprowadzającym truciznę. Poczuł silny ból w tylnej części uda. Został przewieziony do szpitala z wysoką gorączką i zmarł trzy dni później. Obdukcja wykazała istnienie niewielkiej platynowej kulki ze śmiertelna dawką rycyny w miejscu ukłucia.

  • Rycynę otrzymuje się z rącznika pospolitego.
  • Jest to trująca substancja białkowa, nie miesza się z olejami, dzięki czemu możemy utrzymać nietoksyczny olej rycynowy.
  • LD50 to 1-20 miligramów na kilogram przy podawaniu doustnym, a znacznie mniej podczas wdychanie czy wstrzyknięcia (jak w przypadku Markowa).
Warto przeczytać  Jak do użytku wewnętrznego możemy samodzielnie przygotowywać m.in.: wywary, napary, odwary, maceraty i inne?

Photo from ARKive of the Castor oil plant (Ricinus communis) - http://www.arkive.org/castor-oil-plant/ricinus-communis/image-G121364.html

rycyna

4. VX

Jedyny syntetyczny związek na liście. Jest lepki i przypomina teksturę oleju samochodowego. VX zabija poprzez zakłócanie komunikacji międzykomórkowej. Komórki „rozmwiają ze sobą” dzięki neurotransmiterom. W tym przypadku jest to acetylocholina. Po przekazaniu informacji, molekuła ta musi ulec rozpadowi za pomocą enzymu – aceytlochilonoestrazy. W innym przypadku będzie wysyłała wciąż tą samą wiadomość. VX i inne czynniki nerwowe zatrzymują pracę enzymu, doprowadzając ostatecznie do śmierci poprzez ciągłe skurcze mięśni, a w konsekwencji uduszenie.

3. Batrachotoksyna

Rdzenni Indianie w zachodniej Kolumbii mieli w zwyczaju zbieranie trujących żab – z rodziny drzewołazowatych. Opiekali je nad ogniem zbierając trujący pot, w późniejszym celu umieszczenia go na swoich strzałach. LD50 wynosił około 2 mikrogramy na kg, co oznacza wielkość dwóch ziarenek soli, która doprowadzała do śmierci.

17

Batrachotoksyna zabija poprzez zakłócanie kanałów sodowych w komórkach mięśni i nerwów. Nasila ciągłe otwieranie kanałów, bez ponownego zamknięcia. Ciągła migracja jonów Na+ ostatecznie doprowadza do niewydolności serca.

Co ciekawe żaby urodzone w niewoli nie były trujące, co sugeruje, że trucizna pochodzi z diety. Rzeczywiście, prawie 30 lat temu Jack Dumbacher, amerykański ornitolog pracujący wówczas w Papui Nowej Ginei został podrapany przez lokalnego fletowca. Instynktownie przyłożył rękę do ust, która natychmiast zaczęła drętwieć. Okazało się, że ptaki po przeciwnej stronie Kolumbii mają w upierzeniu tę samą trującą molekułę co żaby. Uznano, że zwierzęta uzyskiwały toksynę ze zjadanych chrząszczy – jednak jad u ptaków jest znacznie słabszy.

2. Maitotoksyna

Istnieje szereg silnych toksyn morskich, takie jak saksytoksyny, które często są przyczyną zatrucia po spożyciu zanieczyszczonych skorupiaków. Są one często związane ze szkodliwym kwitnięciem glonów w morzu.  Złożony przez bruzdnicę rodzaj planktonu morskiego ma bardzo skompilowaną strukturę, która stwarza wyzwanie dla syntetycznych chemików. Trucizna wywołuje zwiększenie przepływu jonów wapnia przez membranę do mięśnia sercowego powodując niewydolność serca.

Warto przeczytać  9 niesamowitych zastosowań sody oczyszczonej

med_podrozy_91_ryc6

1. Toksyna botulinowa (jad kiełbasiany)

Naukowcy mają podzielone zdania a propos toksyczności danych substancji, ale wydają się zgodni w jednym – toksyna botulinowa produkowana przez bakterie beztlenowe jest najbardziej znaną substancją toksyczną. Jej LD50 sięga co najwyżej 1 nanograma na kilogram. Z eksperymentów przeprowadzonych na myszach można wywnioskować, że dożylna dawka 10-7 g będzie dla człowieka śmiertelna.

Po raz pierwszy została zidentyfikowany w drugiej połowie XVIII wieku w Niemczech, jako przyczyna zatruć pokarmowych na skutek niewłaściwie przygotowanej kiełbasy. Istnieje kilka toksyn botulinowych, typ A jest najsilniejszy. Są to polipeptydy, składające się z ponad tysiąca cząsteczek aminokwasowych połączonych razem. Powodują one porażenie mięśni blokując uwolnienie neuroprzekaźnika – acetylocholiny.

Ta sama właściwość paraliżująca ma fundamentalne znaczenie dla klinicznego zastosowania jadu kiełbasianego w kosmetycznym botoksie. Zastrzyki zawierają niewielkie ilości toksyny, które zatrzymują pracę poszczególnych mięśni, rozluźniając je. Istnieje coraz większe zainteresowanie wykorzystaniem właściwości toksycznych jako lecznicze. Jad śmiertelnego węża Zararaka, czy grzechotnika straszliwego wykorzystuje się w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Jak mawiał Paracelsus „Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę” – miał rację. Każdego dnia otacza nas masa toksyn, jednak tylko odpowiednia ilość sprawia, że jest ona śmiertelna.

comment_3kCAq9E1BcbvmiD82IzFKKlyHxa7t26u

źródła:

https://rycyna.wordpress.com/category/trucizny/
http://www.chm.bris.ac.uk/motm/ttx/ttx.htm
http://www.thecephalopodpage.org/bluering2.php
https://theconversation.com/the-deadly-poison-lurking-in-a-frog-the-size-of-your-fingernail-43020

How Toxic is Mercury?


http://news.bbc.co.uk/onthisday/hi/dates/stories/september/11/newsid_2514000/2514187.stm
http://www.newyorker.com/tech/elements/the-science-of-ricin
http://www.rsc.org/chemistryworld/2013/06/vx-sarin-tabun-nerve-weapon-podcast

Chemical Warfare & Nerve Agents – Part II: The V Series


http://youtube-downloader-mp3.com/watch-the-rock-sarin-gas-chamber-id-gMVnCL50SgQ.html?similar

Jak użyteczny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

DARMOWY E-BOOK WPROWADZENIE DO ZDROWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH

e-book jest darmowym wprowadzeniem do kolejnych edycji tej książki. Jeżeli chcesz ściągnąć aktualną wersję i być informowany o uaktualnieniach tej książki zostaw swojego maila.

POBIERZ EBOOKA