Rozmaryn to niesamowite wielofunkcyjne zioło. Jej liście stosowane były już w medycynie ludowej od wieków. Rozmaryn był już znany w Grecji, jako preparat do poprawy pamięci. Studenci często umieszczali gałązki rozmarynu we włosach podczas nauki do egzaminów. Można znaleźć też odniesienia do rozmarynu w Hamleci, kiedy Ophelia oświadcza „Nie ma rozmarynu, to na pamiątkę: módlcie się, miłość, pamiętam…”

Badania wykazały, że kwas rozmarynowy, który zawiera w swoim składzie blokuje przedostawanie się wodnych rodników do mózgu, które negatywnie wpływają na pamięć. Inne naturalne kwasy pomagają chronić komórki organizmu i DNA przed uszkodzeniami również wolnych rodników.

W serii testów wykazano, iż osoby, które wąchały olejek z rozmarynu zapamiętywały o 60-75% więcej niż osoby, które tego nie robiły.

Badania opublikowane w Therapeutic Advances In Psychophsrmacology sugerują że związek chemiczny cyneol znajdujący się w rozmarynie odpowiedzialny jest za lepsze funkcjonowanie pamięci. Badania wykazały, że podczas aktywności mózgu cyneol wchłania się do krwiobiegu szybciej i można zaobserwować bardziej pozytywne wyniki w obszarze zapamiętywania.

 

Inne właściwości Rozmarynu:

– łagodzi migreny oraz bóle głowy

– używany jest również w leczeniu zawrotów głowy i epilepsji

– podnosi ciśnienie krwi

– wspomaga odzyskiwanie sił po długoterminowym stresie

– wykazuje działania przeciw bólowe i przeciwzapalne

– stymuluje wzrost włosów

– kąpiel w rozmarynie działa natomiast pobudzająco