Jak nieregularny sen może zniszczyć nasze zdrowie – Nagroda Nobla 2017

Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

Spróbuj tych: ProbiotykiTarczycaJelitaOdchudzanieInsulinoopornośćCukrzyca II

Podziel się ze znajomymi :)
 • 78
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  78
  Shares

Wieloletnie badania, które pomogły zrozumieć cykl okołodobowy naszego ciała przyniosły w poniedziałek  trzem naukowcom nagrodę Nobla z medycyny , 72-letni Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash 73 lata, Michael W. Young ma 68 lat.

Naukowcy potwierdzili niezbitymi dowodami, że

Nasz zegar biologiczny reguluje :

 1. Stan naszych emocji
 2. Poziom naszych hormonów
 3. Sen
 4. Temperature ciała
 5. Metabolizm
 6. Aktywność poszczególnych organów w różnych okresach dnia i nocy

Jest to dowód, że prawidłowa higiena snu wspomagana odpowiednimi nawykami żywieniowymi jest najlepszą profilaktyką na problemy z :

 1. Cukrzycą II
 2. Otyłością
 3. Problemami sercowo naczyniowymi
 4. Nowotworami
 5. Demencją

Badania pokazują, że jeżeli prowadzimy nieregularny tryb życia, mamy większe prawdopodobieństwo, zaburzeń genetycznych odpowiedzialnych za nasze komórki.
Naukowcy odnaleźli białko kodujące PER, które składa się z różnych wersji.  Jedna z nich ma prawo działać tylko w nocy, tym samym pobudza przykładowo odpowiednie organy do regeneracji nocnej a z kolei drygi typ odpowiada za np.  zarządzanie wrażliwość insulinową i metabolizmem. 

 
1 Komentarz

 1. Wszystko fajnie, ale jak mam się wysypiać, jak każdej nocy mam min. 1 pobudkę, bo roczne dziecko nadal woła o jedzenie? :/ Przez to też mam za wysokie cukry na czczo (ok. 107), bo po posiłkach już jest unormowana. Nawet tabletki nie pomagają. Ech… życie młodej matki nie jest proste i zdrowe 🙁

Dodaj komentarz