ZOBACZ: Czy masz zaburzenia równowagi gospodarki hormonalnej?

Podziel się ze znajomymi :)
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

JAKIE HORMONY, TAKIE ZDROWIE

Czujesz się wzdęta, rozdrażniona lub po prostu nie najlepiej? Nierównowaga hormonalna może być temu winna. Hormony to „posłańcy” chemiczni, którzy mają wpływ na sposób funkcjonowania komórek i narządów. To normalne, że ich stężenie zmienia się w różnych momentach Twojego życia (w przypadku kobiet np. przed i podczas miesiączki, oraz podczas menopauzy), ale niektóre leki i problemy zdrowotne mogą spowodować, że stężenie hormonów spada lub wzrasta.

Nieregularne miesiączki

Miesiączka u kobiet pojawia się zwykle co 21-35 dni. Jeżeli krwawienie pojawia się nieregularnie lub nie występuje przez dłuższy czas, może to oznaczać, że jest zbyt dużo lub zbyt mało pewnych hormonów (estrogenu i progesteronu). Jeśli masz 40 – 50 lat- powodem może być zbliżająca się menopauza. Ale nieregularne miesiączki mogą być również objawem problemów zdrowotnych, takich jak zespół policystycznych jajników (PCOS). Porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.

Jak zmniejszyć ból i napięcie emocjonalne podczas menstruacji ?

Problemy ze snem

Jeśli ciężko ci zapaść w sen lub jest on płytki, może to być wina hormonów. Progesteron, hormon uwalniany przez jajniki, pomaga zapaść w twardy, zdrowy sen. Jeśli poziom tego hormonu jest niższy niż zwykle, możesz mieć problem, by twardo zasnąć. Niski poziom estrogenów może powodować uderzenia gorąca i nocne poty, co również skutkuje obniżeniem jakości snu.

Wygrać z bezsennością, jak spać, aby się wyspać – 5 zasad zdrowego snu

Przewlekły trądzik

Sporadycznie pojawiające się pryszcze przed lub w trakcie miesiączki są normalnym zjawiskiem. Ale trądzik, który towarzyszy Ci na okrągło, może być objawem problemów hormonalnych. Nadmiar androgenów ( „męskich hormonów”, które mają zarówno mężczyźni jak i kobiety) może spowodować, że gruczoły łojowe są zbyt aktywne. Androgeny wpływają również na komórki skóry i komórki wokół mieszków włosowych. Oba te przypadki mogą powodować zatykanie porów i trądzik.

Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.

___________________________________________

Słaba pamięć

Eksperci nie są pewni, jak dokładnie hormony wpływają na mózg. Wiadomo za to, że zmiany poziomu estrogenów i progesteronu przyczyniają się do problemów z pamięcią. Niektórzy eksperci uważają, że estrogeny mogą wpływać na  mózg poprzez związki chemiczne zwane neuroprzekaźnikami. Problemy z koncentracją i pamięcią są szczególnie częste w okresie okołomenopauzalnym i w czasie menopauzy. Ale mogą też być objawem innych chorób związanych z hormonami, jakich jak choroby tarczycy. Poinformuj lekarza, jeśli masz problem z jasnym myśleniem i pamięcią.

Dolegliwości brzuszne

Jelita są pokryte receptorami, które reagują na estrogen i progesteron. Kiedy te hormony są wyższe lub niższe niż zwykle, można zauważyć zmiany w procesach trawiennych. Dlatego przed lub podczas miesiączki mogą pojawić się (lub zaostrzyć): biegunka, ból brzucha, wzdęcia i nudności. Jeśli masz dolegliwości trawienne, problemy z cerą, oraz cierpisz na chroniczne zmęczenie, to warto doszukać się przyczyn ze strony układu hormonalnego.

 

Nieustające bóle brzucha, niestrawność, biegunka i częste infekcje – Sprawdź czy nie masz IBS

Chroniczne zmęczenie

Cały czas jesteś zmęczona? Zmęczenie jest jednym z najpowszechniejszych objawów zaburzenia równowagi hormonalnej. Nadmiar progesteronu może powodować senność. I jeśli twoja tarczyca – gruczoł w kształcie motyla na szyi – sprawia, że hormonów tarczycy jest za mało, w efekcie czujesz się „wypompowana”. Proste badanie krwi powie Ci, czy poziom hormonów jest zbyt niski.

Wahania nastroju i depresja

Naukowcy uważają,że spadki poziomu hormonów lub szybkie zmiany ich poziomu mogą spowodować zły humor i chandrę. Estrogen wpływa na kluczowe neuroprzekaźniki, takie jak serotonina, dopamina, noradrenalina. Również inne hormony odgrywają ważną rolę, jeśli chodzi o twoje samopoczucie psychiczne.

11 produktów, które wykazują działanie antydepresyjne

Wzrost apetytu i masy ciała

Kiedy jesteś przygnębiona lub poirytowana, jak może być w przypadku, gdy spada poziom estrogenu, możesz mieć ochotę pofolgować z jedzeniem. Toteż często spadki hormonów wiążą się z nadwagą. Spadek poziomu estrogenu może również wpłynąć na wzrost poziomu leptyny (hormon głodu), wskutek czego wzrasta apetyt.

Bóle głowy

U niektórych kobiet spadkowi estrogenów towarzyszy ból głowy. Jest to typowe tuż przed lub w trakcie okresu, gdy poziom estrogenu spada. Regularne bóle pojawiające się średnio co miesiąc mogą być wskazówką, że zmienia się poziom hormonów.

DETOKS OD METALI CIĘŻKICH – zlikwiduj ból głowy, depresję i zmęczenie cz.1 – wprowadzenie i wademekum

Suchość pochwy

W sporadycznych sytuacjach jest to zupełnie normalne. Ale jeśli często zauważasz, że masz suchą, a przy tym podrażnioną pochwę, przyczyną tego stanu rzeczy prawdopodobnie jest niski poziom estrogenu. Hormon ten pomaga utrzymać wilgotne środowisko w miejscach intymnych. Jeśli ilość estrogenu spada z powodu braku równowagi hormonalnej, może zmniejszyć się ilość płynów pochwowych i pojawić uczucie dyskomfortu.

Utrata libido

Większość ludzi myśli, że testosteron to typowo męski hormon, ale w ciele kobiety również ten hormon występuje. Jeśli poziom testosteronu jest niższy niż zwykle, może spaść poziom zainteresowania seksem.

Zmiany w piersi

Spadek poziomu estrogenu może spowodować, że tkanki piersi tracą swoja gęstość. Za to wzrost hormonu może „zagęścić” tkanki, a nawet spowodować nowe guzki lub torbiele. Porozmawiaj z lekarzem, jeżeli zauważysz zmiany w piersi, nawet jeśli nie masz żadnych innych objawów.

Jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy? Dieta + naturalne leczenie

10 najważniejszych witamin dla kobiet

Jak spożywanie mięsa wpływa na nasz stan emocjonalny?

 

 

 

 


Podziel się ze znajomymi :)
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  


 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz