Sprawdź jakie ryby rujnują twoje zdrowie ?

Podziel się ze znajomymi :)
  • 195
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
    195
    Shares

Ze względu na postępujące zanieczyszczenie wód, wzrasta stężenie zanieczyszczeń w samych rybach i w produktach rybnych. Do najczęściej wykrywanych trucizn należą polichlorowane bifenyle (PCB) i rtęć.

Zmniejszona płodność przez ryby?

PCB należą obok dioksyn, DDT i dieldryn do jednych z najbardziej toksycznych substancji, jakie kiedykolwiek stworzono. Już znikomo małe ilości PCB powodują raka u zwierząt laboratoryjnych oraz nieprawidłowości u potomstwa.


 Zgodnie z artykułem, zmniejszenie płodności jest częściowo spowodowane rosnącym zanieczyszczeniem środowiska związkami PCB. W tym samym badaniu, u 25 proc. studentów z USA wykryto problemy z płodnością. Zaś 35 lat wcześniej było ich tylko 0,5 procent.

Większość toksykologów jest zgodnych, że skumulowane PCB u ludzi pochodzi głównie od spożycia ryb. Według szacunków Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska stężenie PCB w rybie może być 9 milionów razy większe, niż stężenie w wodzie, w której ryba przebywa. Dodatkowo ryby zatrute PCB mogą żerować w najgłębszych i najodleglejszych wodach Ziemi.

Substancje toksyczne z ryb odkładają się w naszych organizmach poprzez łańcuch pokarmowy.

Owoce morza dostępne w sklepach posiadają wysokie stężenie toksyn, gdyż “oddychają wodą, w której żyją. Skorupiaki filtrują prawie 40 litrów wody na godzinę. W ciągu miesiąca, ostrygi kumulują w sobie 70 000 razy większe stężenie zanieczyszczeń, niż obecne stężenie tych substancji w otaczającej je wodzie. Zaprzestanie ich spożywania nie koniecznie odetnie Cię od ich trucizn, ponieważ połowa światowego połowu ryb jest przeznaczona na pasze dla zwierząt, których mięso jest przeznaczone do spożycia przez ludzi. Zwierzęta karmione są mączką rybną, wskutek czego trucizna z ryb może być nawet w jajkach.

Rtęć zawarta w spożywanych rybach uszkadza układ nerwowy.

Równie niebezpieczne jest stężenie rtęci zawarte w produktach rybnych. Toksyczność metylortęci jest wyższa o 50 razy, w porównaniu do zwykłej rtęci. Głównie w środowisku wodnym ulega ona bioakumulacji. Większość toksykologów wierzy, że rtęć przybiera mniej toksyczną formę w roślinach.

Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.