Nawyki, które poważnie uszkadzają nerki

Podziel się ze znajomymi :)
  • 199
  •  
  • 101
  •  
  •  
  •  
    300
    Shares

Dobre funkcjonowanie nerek jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. Filtrują krew, produkują hormony, wchłaniają minerały, produkują mocz, eliminują toksyny i neutralizują kwasy.

Każdego dnia, nieświadomie, możemy jednak działać na ich niekorzyść. Jakich nawyków powinniśmy się pozbyć?

Picie zbyt małych ilości wody

Najważniejszą funkcją nerek jest filtrowanie krwi i eliminacja toksyn. Jeżeli nie pijemy wystarczającej ilości wody w ciągu dnia, toksyny i niebezpieczne odpady będą się gromadzić w organizmie, co może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, nawet uszkodzenia tego ważnego narządu.

Prawidłowe nawodnienie organizmu – sposób na lepsze zdrowie i szybsze spalanie tkanki tłuszczowej

Zbyt dużo soli w organiźmie

Nasz organizm potrzebuje sodu, aby działał poprawnie. Większość ludzi jednak zażywają zbyt dużo soli, która może podnosi ciśnienie krwi, a także zwiększa ilość zawartego w moczu białka, co sprzyja schorzeniom nerek. Zaleca się spożywanie nie więcej niż 5 gramów soli dziennie.

Przetrzymywanie moczu

Przetrzymywanie moczu także przyczynia się do zaburzenia pracy nerek. Regularne wstrzymywanie moczu prowadzi do tworzenia się w pęcherzu bakterii i zapalenia. Tworzą się także kamienie nerkowe, a także może dojść do niewydolności nerek. Nieważne jak jesteśmy zajęci, pamiętajmy o opróżnianiu pęcherza. Pamiętajmy, że wstrzymywanie moczu może nam poważnie zaszkodzić.

Co oznacza kolor twojego moczu ?

Słodki nałóg-cukier

Badania naukowe pokazują, że ludzie, którzy spożywają 2 lub więcej słodkich napojów dziennie są bardziej narażenia na prawdopodobieństwo pojawienia się białka w moczu. Białkomocz jest wczesnym objawem uszkodzenia nerek, jednak na tym etapie jeszcze można odwrócić szkody. Oprócz tego napoje gazowane zwiększają prawdopodobieństwo tworzenia się kamieni nerkowych.

 

Niedobór witaminy B6 i magnezu

Witamina B6 i magnez są bardzo ważne, aby zmniejszyć ryzyko powstawania kamieni nerkowych lub niewydolności nerek. Zalecane dzienne spożycie witaminy B6 wynosi nie mniej niż 1,3 mg. Najwięcej tej witaminy znajdziemy w rybach, grochu, wątrobie wołowej, ziemniakach, innych bogatych w skrobię warzywach i nie-cytrusowych owocach. Magnez znajdziemy m.in. w zielonych warzywach liściastych, roślinach strączkowych, nasionach i orzechach. Dobrym źródłem magnezu jest także awokado.

Dieta wysokobiałkowa

Przez spożycie białka, zwłaszcza czerwonego mięsa, zwiększa się obciążenie metaboliczne nerek. Więc więcej białka w diecie oznacza, że nerki muszą pracować ciężej, a to może prowadzić do ich uszkodzenia lub zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu.

Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.